Zábava

Česká vláda podporuje projekt, ktorý má pomôcť chrániť vzdušný priestor Slovenska

BRAKE 27. júla (SITA, Reuters) – Česká vláda podporila, že umožní svojim bojovým lietadlám od septembra chrániť vzdušný priestor susedného Slovenska, informovalo v stredu ministerstvo obrany.

Slovensko požiadalo o pomoc svojich spojencov z NATO, ktorí majú v auguste pristáť na bojových lietadlách ruskej výroby MiG-29 v rámci dlhodobých plánov modernizácie armády.

Slovenskí vládni predstavitelia uviedli, že posielajú staré lietadlá do susednej Ukrajiny, aby pomohli Kyjevu brániť sa pred ruskou inváziou.

České armádne stíhačky Gripen JAS-39 budú od septembra poskytovať Slovensku služby leteckej polície minimálne do konca roku 2023, uviedlo české ministerstvo obrany. Očakáva sa účasť aj Poľska.

Ďalšie podrobnosti budú súčasťou spoločného vyhlásenia krajín, ktoré sa má podpísať v budúcnosti.

Slovensko hraničí s Ukrajinou na východe a počas päťmesačnej vojny bolo vstupnou bránou pre utečencov utekajúcich pred bojmi. Bratislava podporila Kyjev zbraňami a inou pomocou a NATO zvyšuje svoju prítomnosť na Slovensku.

Slovenská vláda v roku 2018 objednala od USA stíhačky F-16, aby nahradili dosluhujúce MiGy-29.

Očakávalo sa, že prvé lietadlá vyrobené v USA dorazia tento rok a dodávky by sa mali dokončiť budúci rok, ale teraz sa očakáva, že dodávky sa uskutočnia v roku 2024.

Správa Jasona Howetta; Strih: John Stonestreet a Alison Williams

Naše štandardy: Thomson Reuters Trust Principles.

READ  Curated Melbourne Cinémathèque oznamuje sezónu ukrajinských kín

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close