Ekonomika

Českí farmári usporiadajú 15. septembra celoštátny protest proti poľnohospodárskej politike EÚ – oficiálne

Stovky poľnohospodárskych vozidiel a techniky budú 15. septembra upchávať cesty Českej republiky vrátane pražských ulíc proti poľnohospodárskej politike Európskej únie a vlády ČR, uviedol prezident Českého poľnohospodárskeho zväzu Jan Dolzal. pondelok

PRAHA (UrduPoint News / Sputnik – 12. september 2022) Stovky poľnohospodárskych vozidiel a techniky zablokujú 15. septembra cesty Českej republiky vrátane pražských ulíc proti poľnohospodárskej politike Európskej únie a Českej republiky. Povedal to v pondelok predseda českého poľnohospodárskeho zväzu Jan Doležal.

„Nie je náhoda, že náš protest sa uskutoční 15. septembra, v deň, keď sa ministri poľnohospodárstva EÚ zídu v Prahe na neformálnom stretnutí,“ povedal Doležal na tlačovej konferencii po spoločnom rokovaní vedenia poľnohospodárskeho zväzu. a Farmárska únia.

Demonštranti majú v úmysle poslať úradom memorandum, ktoré pripravili poľnohospodárske komory Českej republiky, Maďarska, Poľska a Slovenska, pričom protest podporili aj ich kolegovia z Bulharska, Chorvátska, Rumunska a Litvy. .

Blížiaci sa protest má podľa Doležala upozorniť na vplyv ekologických opatrení EÚ Green Deal na poľnohospodárstvo, vrátane potreby výrazne obmedziť používanie pesticídov.

Organizátori protestov majú v úmysle rozdávať české zemiaky a jablká účastníkom stretnutia ministrov pôdohospodárstva EÚ, čím prinútia farmárov znížiť produkciu pre rastúce náklady a environmentálnu politiku EÚ.

„Ak prijmeme novú politiku rozdeľovania podpory pre poľnohospodárstvo, ktorú plánuje vedenie EÚ a náš kabinet, a ak sa pokúsime za každú cenu dosiahnuť ambiciózne ciele Európskeho zeleného dohovoru plánovaného do roku 2030 a vo veľmi krátkom čase, Európske produkty sa stanú drahým luxusom, ktorý si mnohí nemôžu dovoliť,“ povedal poľnohospodár Martin Bycha, prezident asociácie.

V roku 2019 Komisia prijala takzvanú Európsku zelenú dohodu, ktorá stanovuje cieľ čistej uhlíkovej neutrality do roku 2050 s cieľom znížiť emisie uhlíka a vytvoriť hospodárstvo efektívne využívajúce zdroje a šetrné k životnému prostrediu. Európska zelená dohoda musí zabezpečiť potraviny. Šetrite v súvislosti so zmenou klímy a stratou biodiverzity a znížte environmentálnu stopu potravinového systému EÚ a zároveň veďte globálny posun smerom k konkurencieschopnej udržateľnosti z farmy na stôl.

READ  Sibírskeho poslanca zatkli za tweetovanie o ruských vojakoch zabitých na Ukrajine

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close