Hlavné správy

Česko a Slovensko dostávajú nové tanky Leopard

Česká armáda dostala 21. decembra prvý zo 14 nemeckých tankov Panther 2A4, ktoré by Česi časom modernizovali na štandard 2A7. Vozidlá nahrádzajú obrnené vozidlá, ktoré krajina poskytla Ukrajincom. Podľa údajov Oryx republika darovala Ukrajine približne 40 kusov T-72M1 a Spojené štáty a Holandsko kúpili od Čechov 90 vozidiel, ktoré boli modernizované a odoslané na Ukrajinu.

Pred vypuknutím vojny vo východnej Európe sa české obrnené sily spoliehali výlučne na staré tanky zo sovietskej éry. Českí vládni predstavitelia začiatkom tohto roka uviedli, že rokujú s Berlínom o kúpe 50 ďalších Leopardov 2A7 z T-72 pre Leopardovu dohodu.

Bundeswehr o deň skôr odovzdal Slovensku prvý z 15 Leopardov 2A4 výmenou za pomoc krajiny Ukrajine. Tie boli dodané výmenou za 30 slovenských bojových vozidiel pechoty BVP-1 (česká výroba licenčných kópií BMP-1). Po pridaní k 30 Cheetah 2A4, ktoré sú už v prevádzke, tento najnovší presun umožní krajine postaviť obrnený prápor NATO štandardnej veľkosti, ktorý pozostáva výlučne z gepardov.

Obe krajiny majú veľké zásoby sovietskeho vybavenia známeho a kompatibilného s ukrajinskými systémami a prispeli k udržaniu Ukrajincov v boji. Okrem T-72, BMP-1 a BVP-1 táto pomoc zahŕňa S-300 SAM, strella MANPADS, ručné zbrane, kanón a delostreleckú muníciu, vrtuľníky Mi-24V, Samohybné húfnice, viacnásobné odpaľovacie raketové systémy a ďalšie. Slovenské úrady oznámili plány na reštartovanie starých muničných tovární, aby mohli Ukrajine dodávať 122 mm a 152 mm náboje. Napriek tomu sa NATO naďalej snaží zásobovať Ukrajinu modernými západnými tankami, ako sú Panthery.

Nedávno získané Leopardy sa pridávajú na rastúci zoznam českých a slovenských akvizícií, keďže obe krajiny modernizujú svoje ozbrojené sily. Začiatkom tohto mesiaca Slovensko si objednalo 150 IFV CV9035 A Česi uzavreli dohodu 10 francúzskych delostreleckých systémov Caesar.

READ  Paolo Rossi zomrel vo veku 64 rokov

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close