Ekonomika

Český FM tvrdí, že Praha sa snaží posilniť investície s Egyptom medzi veľké národné projekty – politika – Egypt

Český minister zahraničných vecí Jacob Gulhanek v nedeľu uviedol, že Česká republika má záujem zvýšiť investície s Egyptom vzhľadom na pozitívny vývoj v egyptskom hospodárstve a príležitosti, ktoré vytvárajú veľké národné projekty.

Hovoril to počas stretnutia s egyptským prezidentom Abdelom Fattáhom al-Sísím v Káhire.

Gulhanek prejavil záujem o posilnenie bilaterálnych vzťahov s Egyptom ako kľúčovým pilierom stability na Blízkom východe a v Stredomorí.

V tejto súvislosti vyzdvihol dôležitosť Egypta so spoluprácou Českej republiky v rámci Viceroyalty Group (V4), kam patria L-CC, Poľsko, Maďarsko a Slovensko.

Prezident zdôraznil želanie Egypta rozvíjať vzťahy medzi Egyptom a touto dôležitou regionálnou skupinou vrátane spojencov, ktorí majú s Egyptom podobné názory a priority, najmä v boji proti nelegálnej imigrácii a rozvoji zručností.

L-CC prejavila záujem o koordináciu pozícií s Českou republikou v regionálnych a medzinárodných otázkach spoločného záujmu.

Stretnutie sa zaoberalo niekoľkými problémami, vrátane nezákonného prisťahovalectva a egyptského úsilia v boji proti terorizmu, ktoré ocenili medzinárodné strany vrátane Európskej únie.

Na stretnutí sa zúčastnili egyptský minister zahraničných vecí Same Chowkri a český veľvyslanec v Káhire John Fulk.

Na stretnutí sa diskutovalo o bilaterálnej spolupráci, najmä v lokalizačnom priemysle a prenosovej technológii. Diskutovalo sa aj o spolupráci v obrannom a vojenskom sektore, ako aj v cestovnom ruchu.

Podľa správy Gulhanek ocenil symetrickú štruktúru, ktorú prijala egyptská vláda na riešenie dôsledkov od začiatku epidémie koronavírusu.

Po samostatnom stretnutí so svojim egyptským partnerom v nedeľu usporiadal Gulhanek tlačovú konferenciu, na ktorej sa diskutovalo o príčinách Líbye, Sýrie, Iraku, Jemenu a Palestíny.

Ministri sa zamerali na obnovenie toku českých turistov do Egypta v rámci preventívnych opatrení, ktoré Egypt prijal s cieľom zaistiť bezpečnosť zahraničných návštevníkov počas epidémií.

Gulhanek uviedol, že ich rozhovory o etiópskom spore s Egyptom a Sudánom o Veľkej etiópskej renesančnej priehrade (GERT) boli adresované a rozšíria plnú podporu rokovaní a medzinárodnej mediácie s cieľom dosiahnuť riešenie problému.

READ  Nový variant otestuje európsku ekonomickú recesiu

Chakri diskutoval v sobotu o kontroverzii GERD so svojim alžírskym náprotivkom Ramdenom Lamamrom. Alžírsky FM uviedol, že jeho krajina má záujem dosiahnuť „uspokojivé riešenia“ pre všetky tri strany na obranu svojich práv.

Sudánsky minister zahraničných vecí Mariam al-Sadiq al-Mahdi ocenil pozvanie Alžírska na stretnutie lídrov týchto troch krajín po predchádzajúcom stretnutí s Lamom v Chartúme.

Krátky odkaz:

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close