Zábava

Český spevák Nedvěd sa narodil druhýkrát: 5-hodinová operácia srdca!

19. septembra 1947 sa narodil spevák, gitarista a textár, člen známej rodiny Nedvědovcov František Nedvěd.

Spolu so starším bratom Janom založili trampskú skupinu v Toronte v roku 1972. V roku 1974 prvýkrát zvíťazili na festivale Porta s piesňou Kamarád. Ešte v roku 1974 premenovali skupinu na Brontosaurus. Zo slávnej éry tejto skupiny sú hity Rose from Paper alebo On the Stone Stone. V polovici roku 1975 skupinu rozpustili a Jan sa spolu s Františkom Nedvědom a Zdenou Tichotovou stali na rok členmi Duchovného kvinteta. V roku 1976 sa Brontosaury znovu začali formovať.

Zdroj: CT

V roku 1991 vydali úspešný album Ptáčata a o rok neskôr album Kamínky. V roku 1995 vydali album Na kameni kámen. 21. júna 1996 odohral brat Honza na Strahove veľmi úspešný a nezabudnuteľný koncert, na ktorom sa zúčastnilo 70 000 ľudí.

Rozišli sa v roku 1997, pričom každý z bratov koncertoval samostatne. V roku 1998 vydal František prvý sólový album Neváhej a vejdi, o rok neskôr druhý album Second Serving. Dnes má na svojom konte šesť albumov, zatiaľ posledný s názvom Fifth vyšiel v roku 2006. Hitom sa stali jeho piesne The Third Attempt, Nomadic Actors, First Time Alone, Rozchod a Stánky. Po viac ako desiatich rokoch odlúčenia sa bratia opäť spojili a 19. decembra 2007 sa stretli na spoločnom koncerte v Luzerne na jednom pódiu. Jeho nahrávka vyšla na živom albume Nedvědi 60, Fešáci 40, Lucerna 07. V novembri 2011 spolu s bratom Janom vydali album Souhvězdí jisker.

František Nedvěd

Zdroj: CT

Tento rok musel hudobník podstúpiť operáciu srdca. „Teším sa, že sa znovu narodím,“ povedal pred operáciou. Jeho srdce pracovalo iba 30 percent, ťažko dýchal a hýbal sa.

„František Nedvěd bol v hale asi 5 hodín, ako je to pri týchto operáciách obvyklé. Spravili sme mu štyri obchvaty,“ povedal po zákroku profesor Jan Pirk.

READ  Írsko sa po víťazstve nad Slovenskom posunulo bližšie k majstrovstvám sveta

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close