Zábava

Český spevák po mozgovej príhode: Je to hlúpa choroba, ničí mi to život!

Václav Neckář sa narodil 23. októbra 1943. Rodák z pražského Žižkova pochádza z umeleckej rodiny. Mal tri roky, keď sa jeho rodičia presťahovali do Ústí nad Labem. Otec sa venoval divadlu, mama tam bola ekonómka, takže Vašek a jeho brat sa pohybovali v zákulisí opery. Mal deväť, keď v marci 1953 spieval detskú časť vo Verdiho opere Otello.

Všeobecné gymnázium absolvoval v roku 1962, chcel študovať herectvo na DAMU, tam ho neprijali, a tak zložil konkurz do Elevskej školy v Divadle robotníkov v Moste, kde účinkoval do februára 1964. Potom sa presťahoval do Plzne, kde dostal ponuku od divadla Alfa. . V meste piva nahral v roku 1964 aj svoju prvú pieseň s názvom Jen tak.

Jeho herecké a spevácke výkony neunikli pozornosti dirigenta Josefa Vobruby, začala sa Neckářova spolupráca s Tanečným orchestrom Československého rozhlasu. Od augusta 1965 účinkoval v pražskom rokokovom hudobnom divadle. Prvé hity sa blížia Kúpil som vám tú gitaru a od soboty do nedele. V roku 1966 vyšlo jeho debutové LP Václav Neckář pre mládež, ktoré obsahovalo ďalšie hity Shadow of Cathedrals a Lékořice.

Zdroj: Bontonfilm

Formácia Golden Kids bola úspešná. Bola založená 1. novembra 1968 a spolu s Neckářom ju vytvorili kolegovia z Rokoky Marty Kubišovej a Heleny Vondráčkovej. Vystupovali doma i v zahraničí do 3. februára 1970. O niekoľko dní dostala Marta Kubišová zákaz účinkovania a nepomohli ani priaznivé zahraničné ohlasy z mesačného účinkovania na parížskej Olympii či na festivale Midem v Cannes. buď.

Od roku 1971 koncertoval s vlastnou kapelou Bacily, jej vedúcim bol pôvodne gitarista Ota Petřina, od roku 1974 jeho mladší brat Jan Neckář. Vydal úspešné albumy s Bacilmi Tomu, fond se fond (1975), Planetárium (1977), We to pull it together (1985) a Atlantis ’99 (1987).

READ  Charizmatický slovenský herec: Smrť týždeň pred narodeninami ...

V novembri 2002 spevák skolaboval uprostred natáčania televízneho programu. Príčinou bola mozgová príhoda. Výsledkom je, že stav známy ako afázia je porucha reči a komunikácie. Neckar mal problém s vyslovením slov. “Je to nepríjemné a veľmi ma to hnevá. Afázia je hlúpa choroba, ktorá ničí život človeka,” uviedol vtedy. “Musím na sebe pracovať. Stále sa učiť. Robím to tak, že text zostrihám do riadkov, potom do jednotlivých slov, predložiek, spojok a každý sa učím osobitne, potom ich spojím. Ale niekedy je to veľmi ťažké Len mám pocit, že ma to už nebude trápiť, život je hrozný, “ dodal umelec.

Napokon sa dostal z mozgovej príhody a na koncertné pódiá sa vrátil v roku 2004. V roku 2005 vydal album Eyes of Horses.

Václav Neckář

Zdroj: CT

Bohatá je aj filmografia Václava Neckářa. Dominuje mu film Ostře sledované vlaky režiséra Jiřího Menzela z roku 1966, kde si zahral hlavnú postavu mladého rozprávača Miloša Hrmu. V roku 1968 získal film Oscara za najlepší cudzojazyčný film. Zahral si vo filmoch Ta naše písnička česká (1967), Kulhavý ďábel (1968), spolu s Helenou Vondráčkovou v známej rozprávke Crazy Sadly Princess (1968), potom v tituloch Skřivánci na niti (1969), Pan Vok odává (1979), Sing, Cowboys (1981), Plaváček (1986) alebo Wonderful Show (2002).

Na 21. ročníku udeľovania cien Českej akadémie populárnej hudby Anděl 2011 bol Václav Neckář uvedený do siene slávy. Zároveň za pieseň Půlnoční získal aj dvoch Anjelov Českej akadémie populárnej hudby za skladbu roka a videoklip roka. Takmer o sedem rokov neskôr, v apríli 2011, prišiel so svojím novým suprafonickým albumom Dobrý časy, ktorého súčasťou je aj hit Midnight.

Václav Neckář

Zdroj: SITA, TASR

Spevácku tvorbu dnešného jubilea dokumentuje aj niekoľko výberov, v roku 2006 vyšla dvojnásobná kompilácia najväčších hitov Som tu / 40 hitov, v decembri 2008 vyšlo DVD s názvom Nie som Gladiátor. V marci 2011 vyšla trio kompilácia Life / Golden Collection a v roku 2013 kompilácia Václav Neckář: The Greatest Hits (1965 – 2013) v roku 2013 Days. V roku 2015 dostali fanúšikovia album Zlatý Vašek a v roku 2018 kompiláciu balady Já ti zabrnkám / Balady.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close