Hlavné správy

Cestovanie: Krásy Slovenska | Bradford Telegraph a Argus

Mnohí sa zdráhajú cestovať do krajín susediacich s Ukrajinou.

Ale pre tých, ktorých rovnako ako mňa zaujíma viac spoznávanie menej známych kútov Európy ako návšteva očividných turistických horúcich miest, tu sú moje úvahy o mojich dvoch cestách na Slovensko v roku 2017.

Nad Bratislavou sa hrdo týči vysoký obdĺžnikový hrad s výhľadom na Staré Mesto a Dunaj. Viac ako 2000 rokov boli tieto skaly opevnené; Súčasná pevnosť však začala nadobúdať súčasnú podobu až v roku 1500. Po požiari pred 200 rokmi boli jeho reštaurátorské práce ukončené.

Bradford Telegraph and Argus: Všeobecná topografia stredného Slovenska Obecná krajina stredného Slovenska

O tri míle ďalej, na sútoku riek Dunaj a Morava, ktoré tvoria súčasnú slovensko-rakúsku hranicu, sa nachádzajú zvyšky hradu Devín. Má rovnako dlhú históriu, až do jeho zbúrania Napoleonom v roku 1809. Kamkoľvek na Slovensku prídete, nikdy to nemáte ďaleko od hradu.

Slovensko sa stalo samostatnou krajinou v roku 1993. Takmer tisíc rokov bolo súčasťou Rakúsko-Uhorska, ale keď sa na konci 1. svetovej vojny zrútilo, bolo akosi svojvoľne pripojené k Českej republike a vzniklo Československo.

Ako veľkú časť východnej Európy, aj tu po druhej svetovej vojne dominoval Sovietsky zväz. Ale krátko po tom, čo sa aj to v roku 1991 zrútilo, sa obe časti Československa priateľsky oddelili. S počtom obyvateľov niečo vyše päť miliónov susedí s Poľskom, Rakúskom, Maďarskom a Ukrajinou (ktorá nedávno prijala 300 000 utečencov).

Hlavné mesto Bratislava je relatívne malé v porovnaní s blízkymi mestami ako Viedeň, Praha a Budapešť; A nie ich veľkosť. Ale rovnako ako dva hrady má staré mesto, ktoré sa oplatí preskúmať. Preplnené dláždené ulice bez chodcov, kaviarne a bary s remeselným pivom sú zasadené uprostred atraktívnej stredoeurópskej architektúry. Alebo môžete navštíviť to, čo zostalo zo židovskej štvrte, ktorá bola zbúraná v 60. rokoch 20. storočia pri výstavbe nového mosta a cesty. Jedinečne tvarovaná trojnožka podopierajúca hlavný cestný most cez Dunaj, spájajúca výťah s reštauráciou a strešnou galériou, ponúka nádherný výhľad na celé mesto aj mimo neho, do Maďarska a Rakúska. Môžete získať 24-hodinový lístok, ktorý pokrýva autobusy a električky v rámci mesta.

READ  TCR Europe odhalila 22 vstupov automobilov na Slovensko

Ale hlavné radosti Slovenska spočívajú na vidieku. Rovinaté krajiny obklopujúce hlavné mesto čoskoro vystriedali kopce a lesy. Cesta na východ po ceste alebo železnici vás zavedie do nádherných, malebných miest; storočia zostal nezmenený. 45 minút od Bratislavy je opevnené staré mesto Trnava; Široké otvorené verejné námestie, tiché zadné uličky a nespočetné množstvo kostolov.

Bradford Telegraph a Argus: Bočná ulica v DranaveBočná ulica v Tirunawa

Ďalej nájdete skvosty ako Banská Bystrica, opäť s veľkým centrálnym námestím a množstvom barov a reštaurácií ukrytých v prízemných kľukatých pasážach medzi budovami.

Bradford Telegraph and Argus: Krásne mesto Banská BystricaKrásne mesto Banská Bystrica

alebo Panska Štiavnica, je zachovalé stredoveké mesto postavené na sérii vertikálnych svahov tvorených zrútenou sopkou a postavené s vlastnou pevnosťou v roku 1683 počas osmanského postupu na Viedeň.

Bradford Telegraph and Argus: Hlavné námestie v Banskej BystriciHlavné námestie v Banskej Bystrici

Uvidíte veľa palácov. Niektoré budú staré ruiny, ktoré zostali z mnohých vojen vedených v tejto krajine. Snáď najpozoruhodnejšia a najdramatickejšia je Aurasky. Pochádza z 13. storočia a nachádza sa na vrchole veľkého skalného výbežku. Napriek niekoľkým pokusom ho nikdy nezískala žiadna invázna armáda; V roku 1800 ho postihol veľký požiar.

Bradford Telegraph a Argus: Veľkolepý a dramatický hrad AuravskiVeľkolepý a dramatický Oravský hrad

Bola použitá ako kulisa pre mnohé filmy v gotickom štýle, vrátane ikonického Nosferatu. Vnútro stojí za prehliadku – k dispozícii sú anglicky hovoriaci sprievodcovia – hoci jeho najvyššie časti už nie sú pre návštevníkov bezpečné.

Trenčín má veľký hrad, ktorý prirodzene vyrastá z centra mesta. Ďalším zámkom, ktorý ponúka prehliadky, sú Bojnice; Bol postavený nie na vojenskú ochranu, ale ako honosné vidiecke sídlo pre kedysi dominantnú rodinu Balfiovcov.

Čím viac idete na východ, tým je krajina menej osídlená, tým je krajina atraktívnejšia a dvíhajú sa Tatry, ktoré vymedzujú poľskú hranicu. Štyridsať percent Slovenska tvoria lesy, kde sa zrejme potulujú medvede a rysy.

READ  Euro kvalifikácia do 21 rokov: Prehra na Slovensku ešte viac otriasa sebavedomím Severného Írska

Slovensko nie je tradičnou dovolenkovou destináciou, je to zaujímavá destinácia pre cestovateľov, ktorí radi vychádzajú z turistických ciest. Turistami to ešte nie je preplnené, takže ubytovanie v hoteli a životné náklady sú asi polovičné v porovnaní so Západom. Môžete ho použiť ako základňu pre jednodňové výlety do Viedne (len hodinu pravidelným vlakom); Alebo Budapešť (menej ako tri hodiny) na zážitok z veľkého mesta.

V máji a júli 2017 som absolvoval dve štvornočné návštevy Slovenska. V máji som strávil dve noci v Bratislave, potom som si požičal auto a jednu noc som strávil v Banskej Bystrici a jednu v Trnave; Vezmite veľa hradov. V júli sme strávili štyri noci v Bratislave, ale jeden deň vo Viedni a druhý v Trnave; Cestujte do oboch vlakom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close