Svet

CHAN 2023: Vnuk Nelsona Mandelu Mandla vyvolal v Maroku pobúrenie nad Západnou Saharou

  • Ožehavý problém veľmi sporného a výbušného vzťahu Maroka sa prevalil aj na futbalové ihrisko
  • Významný juhoafrický politik túto záležitosť zvážil počas otváracieho ceremoniálu Majstrovstiev afrických národov v roku 2022 v Alžírsku.
  • Stalo sa tak, keď napätý vzťah medzi kráľovstvom a patrónmi naďalej vzplanul

Mnohí z juhoafrických politických predstaviteľov vyjadrili svoje pocity v súvislosti so sporom medzi Marokom a Západnou Saharou.

Tentoraz si juhoafrický poslanec, šéf Mandela Mandela, zobral na mušku severoafrické kráľovstvo. Vnuk Nelsona Mandelu využil príležitosť kritizovať Maroko na piatkovom otváracom ceremoniáli majstrovstiev Afriky 2023 v Alžírsku.

Alžírčan Abdelmadjid Debon a šéf Nelsona Mandelu Mandal Mandela sa zúčastňujú slávnostného otvorenia štadióna Nelsona Mandelu pred CHAN 2023. Zdroj obrázkov: Getty Images.
Zdroj: Getty Images

Podľa Al-DžazíraMandela vo svojom prejave na štadióne Nelsona Mandelu v okrese Baraki hlavného mesta Alžír povedal:

„Bojujme za oslobodenie Západnej Sahary spod útlaku. Nezabudnite na Západnú Saharu, poslednú kolóniu Afriky.“

Úžasná funkcia: Správne skontrolujte správy pre teba ➡️ Objavte blok „Odporúčame pre vás“ a užívajte si!

Marocká futbalová federácia neprijala tieto komentáre láskavo a uviedla, že „porušili pravidlá upravujúce organizáciu futbalových podujatí pod záštitou Konfederácie afrického futbalu (CAF)“.

Ceremoniál protestoval proti údajnému rasizmu a protimarockým náladám, pričom videá na sociálnych sieťach zachytávali Alžírčanov spievajúcich „hanlivé“ piesne namierené proti svojim susedom.

Maroko kritizuje politikov SA

Politika nikdy nestála za športom.

Je to realita života a nikto nie je taký zjavný ako v zhone Maroka Majstrovstvá sveta vo futbale 2022 Úspech v Katare.

Arabský a moslimský svet jednohlasne za Atlasom stojí Levy, zvyšok subsaharskej Afriky je v podpore Severoafričanov polarizovaný. Sú to napríklad prominentní juhoafrickí politici Nie je to príliš horúce Maroko má svoj stret so Západnou Saharou, ako aj testovacie vedľajšie výkony v rámci CAF, ktoré zahŕňajú Južnú Afriku a Kráľovstvo.

Napätie medzi Marokom a Alžírskom sa prelieva aj do futbalu

Desaťročia trvajúca rivalita medzi severoafrickými susedmi Marokom a Alžírskom Vylialo sa na futbalové ihriskoMaroko zostalo mimo šampionátu afrických národov (CHAN).

READ  Energetický park kráľa Salmana/Dohoda SPARK pre projekt Workers' Village

Tím do 23 rokov Atlas Lions, víťaz posledných dvoch turnajov CHAN, odriekol svoju účasť v piatok po tom, čo hostiteľské Alžírsko odmietlo povolenie prevádzkovať priamy let z Rabatu.

Alžír uzavrel svoj vzdušný priestor pre všetky marocké lety v septembri 2021, mesiac po prerušení vzťahov. Organizátori CHAN uviedli, že tím mohol ísť na tajný let.

Zdroj: SportsBrief.com

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close