Ekonomika

Chorvátsko pociťuje so zavedením eura rast cien

Obchodné reťazce zvyšovali ceny každý mesiac a teraz sa snažia oklamať spotrebiteľov na kurze eura, povedal chorvátsky minister hospodárstva Davor Filipovič po utorkovom stretnutí so šéfmi obchodných reťazcov, informovala maďarská tlačová agentúra. MTI.

Chorvátsko zaviedlo euro a vstúpilo do eurozóny 1. januára. Podľa tlačových správ väčšina obchodných reťazcov počas prechodu zvýšila ceny. Nielen maloobchodníci, podnikatelia a rôzni poskytovatelia služieb zvýšili ceny o 10 až 15 percent.

Minister na tlačovej besede upozornil, že inflácia je na úrovni 13,5 percenta a najväčší vplyv majú ceny potravín a nealkoholických nápojov.

Maďarsko nie je členom eurozóny, takže tento problém zatiaľ nenastal.

Ceny sa však v dôsledku vonkajších faktorov zvyšujú aj na domácom trhu.

V regióne nie je cudzie ani zvyšovanie cien spojené so zavedením eura. Na Slovensku od 1. januára 2009 nahradilo korunu euro.

Slovensko je po Slovinsku druhou bývalou socialistickou krajinou, ktorá prijala euro.

Desať rokov po zavedení eura sa Stlačte tlačidlo Na Slovensku celkovo zhodnotila, že „život zdražel“. Väčšina analýz však predstavuje komplexný obraz. Ako je tam uvedené Dunassertaheli Portál zistil, že ceny na Slovensku rástli pomalšie ako v susedných krajinách, ktoré nepoužívajú euro, ale v rámci eurozóny av porovnaní s priemerom EÚ zaznamenalo Slovensko najrýchlejšie tempo rastu cien.

Maďarský spravodajský portál VG Minulé leto Slovensko oznámilo, že v júni 2022 nezaznamená žiadnu infláciu viac ako 20 rokov. Outlet tvrdí, že ide o falošný stereotyp, že inflácia je v EÚ, kde sa používa euro, nižšia.

Súvisiaci článok

Chorvátsko oslávi Nový rok zrušením hraničných kontrol

Chorvátsko oslávi Nový rok zrušením hraničných kontrol

Ministri vnútra EÚ minulý štvrtok schválili vstup Chorvátska do schengenského priestoru.Pokračovať v čítaní

Odporúčaná fotografia cez Pixabay

READ  Govt -19 Priemerná dĺžka života dospelých mužov v tejto krajine je viac ako 2 roky -24 / 7 Wall St.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close