Hlavné správy

Cichanov chránia USA, tvrdí šéf ruskej zahraničnej rozviedky

Podľa Sergeja Naryškina sa Západ dlho pripravoval na protesty v Bielorusku.

16. septembra 2020 o 18:13 SITA

MOSKVA. USA chránia vodkyňu bieloruskej opozície Svetlanu Cichanovskaja a vyčlenili 20 miliónov dolárov (zhruba 16,8 milióna eur) na podporu protivládnych protestov, ktoré vypukli po spore. prezidentské voľby.

Uviedol to v stredu šéf Ruskej zahraničnej spravodajskej služby (SVR) Sergej Naryškin, ktorého vyhlásenie zverejnili ruské tlačové agentúry.

Školenie aktivistov

Washington sa podľa neho oženil s Cichanovskou, ktorá sa vo voľbách postavila proti dlhoročnému prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi, a s ďalšími aktivistami „pevne pod krídlami“.

Súvisiaci článok Čičanovská sľúbila Lukašenkovi bezpečnosť, ak rezignuje Čítať

Naryškin vo svojom vyhlásení uviedol, že Západ sa začal pripravovať na protesty v Bielorusku dávno pred augustovými voľbami, pričom USA poskytli od minulého roka finančné prostriedky rôznym skupinám pre ľudské práva v hodnote 20 miliónov dolárov.

Podľa neho peniaze išli „nezávislým blogerom“, zatiaľ čo „skúsení americkí inštruktori“ školili najsľubnejších aktivistov v zahraničí, napríklad v Poľsku a na Ukrajine.

Protesty vedené zo zahraničia

Protesty v Bielorusku trvajú od 9. augusta, kedy Lukašenko v prezidentských voľbách získal podľa oficiálnych výsledkov 80 percent hlasov. Demonštranti však považujú postavu za zmanipulovateľnú a demonštrácie si vyžadujú zmeny.

„Protesty sú od začiatku dobre organizované a koordinované zo zahraničia. Podľa SVR zohrávajú USA v súčasnej situácii v Bielorusku dôležitú úlohu,“ uviedol Naryškin.

Lukašenko opakovane pripisuje masové protesty proti svojej vláde zahraničiu. Spočiatku obvinil Rusko z pokusu o destabilizáciu svojej krajiny, neskôr ďalších krajín vrátane Ukrajiny, Českej republiky a Spojeného kráľovstva.

Súvisiaci článok Lukašenko požiadal Rusko, aby dodalo nové zbrane Čítať

„Vieme, kto je zodpovedný, kto chce, aby sa v Bielorusku niečo stalo, takže neustúpime od bdelosti a sme pripravení reagovať na každú výzvu,“ uviedol Lukašenko na stretnutí popredných bieloruských predstaviteľov v stredu.

READ  Slovensko podpísalo kontrakt za 1,37 miliardy dolárov na 152 CV90. BAE Systems

Za protesty podľa neho stoja najmä USA, ktoré operujú prostredníctvom „siete nadácií na podporu takzvanej demokracie“.

Ako tiež povedal Lukašenko, organizátori použili „učebnicu farebných revolúcií“. Tím poukázal na zvrhnutie prokremeľských vodcov v iných štátoch bývalého Sovietskeho zväzu, napríklad na Ukrajine.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close