Svet

Čína je pripravená „spolupracovať s združením ASEAN“ na zmiernení mjanmarského puču

Čína vyhlásila, že je pripravená úzko spolupracovať so združením ASEAN na zmiernení politického napätia v Mjanmarsku, keď sa v Pekingu zvyšuje tlak na odsúdenie vojenského puču u susedov juhovýchodnej Ázie.

Čínsky minister zahraničia Wang Yi v piatok vo svojej výzve so svojím indonézskym vyslancom Rednom Marsudim uviedol, že pre Čínu a Združenie národov juhovýchodnej Ázie je dôležitý mierový a stabilný Mjanmarsko.

„Pokračujúce nepokoje v Mjanmarsku nie sú v záujme krajiny a jej obyvateľov ani v záujme všeobecného záujmu v regióne. Mjanmarské vojenské a politické strany nesú hlavnú zodpovednosť za stabilitu a rozvoj krajiny,“ uviedol Wang vyhlásenie čínskeho ministerstva zahraničia.

„Dúfame, že všetky strany v Mjanmarsku budú naďalej pracovať na základných a dlhodobých záujmoch krajiny a národa, na mierovom riešení problémov, ktoré vyvstávajú v ústavnom a právnom rámci, a v pokračovaní procesu demokratických zmien v usporiadaným spôsobom. ““

Redno, ktorý sa snaží zmobilizovať ázijských členov v reakcii na politickú krízu v Mjanmarsku, uviedol, že Indonézia podporuje ázijskú politiku nezasahovania, ale je pripravená zapojiť sa do „konštruktívnych vzťahov“ s Mjanmarskom s cieľom ukončiť nepokoje a usilovať sa o demokratické zmeny. V krajine.

Indonézsky prezident Joko Widodo a malajzijský premiér Muhyiddin Yassin sa dohodli pred zvolaním mimoriadneho stretnutia ázijských ministrov zahraničných vecí s cieľom vyriešiť politickú krízu, ktoré schválil sultán Hassanel Bolkiah z Bruneja.

V predchádzajúcej výzve s druhým brunejským ministrom zahraničných vecí Eriwanom bin Behinom Youssefom Wang uviedol, že Peking podporuje vôľu združenia ASEAN hrať v mjanmarskej otázke konštruktívnu úlohu.

Čína je opatrná pri všeobecnej reakcii na puč z 1. februára, v ktorom armáda zosadila skutočnú vodkyňu Aun Schan Su Ťij a jej Národnú ligu za demokraciu.

Prevrat vyvolal rozsiahle protesty a celonárodné hnutie za nespoluprácu proti vojenskej junte. Skupiny za práva tvrdia, že 20-ročný pracovník s potravinami, ktorý bol minulý týždeň strelený do hlavy, zomrel, keď sa polícia pokúsila rozohnať demonštrantov v hlavnom meste Naypyidaw.

READ  „Myslím, že uvidíme tweety“: Ako vyzerá Trumpova prezidentská knižnica

Napriek tomu, že sa medzinárodné spoločenstvo ponáhľa s odsúdením sprisahania, Peking zatiaľ mlčí a odvoláva sa na politiku nezasahovania.

Označila vojenské prevzatie za „rekonštrukciu kabinetu“ a pripojila sa k Rusku blokovaním spoločného vyhlásenia Rady bezpečnosti OSN odsudzujúceho puč.

Začiatkom tohto týždňa čínsky veľvyslanec v Mjanmarsku Chen Hai vyhlásil, že Peking o prevrate „nemá žiadne predchádzajúce vedomosti“, a odmietol tvrdenia, že Čína pomáha armáde.

Wang Yi, Xu Lipping z ázijsko-pacifického výskumného ústavu Čínskej akadémie sociálnych vied, poukázal na všeobecnú situáciu v Číne a združení ASEAN.

„Pozícia Číny je veľmi jasná – nezasahujeme do vnútorných záležitostí priateľského Mjanmarska. Čína je tiež pripravená hrať konštruktívnu úlohu prostredníctvom niektorých existujúcich kanálov,“ uviedol Xu.
„Čína chce, aby združenie ASEAN zohrávalo kľúčovú úlohu. Je to praktická voľba.“

„Mjanmarsko je ázijským členom,“ uviedol s tým, že prístup Pekingu by sa nemal preháňať.

Vo štvrtok sa Británia a Kanada pripojili k USA pri oznamovaní sankcií za porušovanie ľudských práv na vojenských predstaviteľov v Mjanmarsku.

Americké ministerstvo zahraničia uviedlo, že bude úzko spolupracovať so svojimi spojencami a spojencami pri vyvíjaní tlaku na armádu, aby „zmenila postup“.

SCMP, South China Morning Post, ASEAN, Mjanmarsko, Mjanmarské sprisahanie, juhovýchodná Ázia, čínsky minister zahraničia Wang Yi, Združenie národov juhovýchodnej Ázie, zámoria, ANC, ANC Hore

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close