Veda

Čína plánuje ďalšie misie na Mesiac po nájdení nového lunárneho minerálu

Čína plánuje spustiť tri bezpilotné misie na Mesiac v priebehu nasledujúcich 10 rokov, keďže sa snaží konkurovať USA v novej ére vesmírneho prieskumu.

Čínsky Národný vesmírny úrad, náprotivok NASA, dostal súhlas na vyslanie troch orbiterov na Mesiac v rámci lunárneho programu Chang’e, uviedol podľa štátom podporovanej CCTV Liu Jizhong, predstaviteľ Čínskeho centra pre výskum lunárneho a vesmírneho programu. .

Sledujte náš kanál Správ Google online alebo prostredníctvom aplikácie, kde nájdete všetky najnovšie titulky.

Oznámenie prišlo deň po tom, ako Čína oznámila, že objavila nový mesačný minerál prostredníctvom vzoriek získaných jej misiou Chang’e-5. Štátnou agentúrou Xinhua News Agency bol pomenovaný ako Changesite-(Y) ako druh bezfarebného priehľadného stĺpcového kryštálu. Hovorí sa, že obsahuje hélium-3, izotyp, o ktorom sa špekuluje ako o budúcom zdroji energie.

Čína v posledných rokoch zvýšila svoje ambície vo vesmíre, vyslala sondy na Mesiac, vybudovala vlastnú vesmírnu stanicu a zamerala sa na Mars, čím sa dostala do priamej konkurencie s USA. NASA má rover na Červenej planéte a v tomto desaťročí sa opäť pokúša pristáť astronautov na Mesiaci. Obe krajiny sledujú nerasty na Mesiaci a očakáva sa, že ďalším zdrojom napätia bude vesmírna ťažba.

Obe strany obchodovali v posledných týždňoch po tom, čo sa americká misia Artemis I, jej prvý veľký pokus o návrat na Mesiac po polstoročí, oneskorila. Administrátor NASA Bill Nelson obvinil Čínu z krádeže vesmírnych technológií a krajina bola kritizovaná za vesmírny odpad.

Čínsky program prieskumu Mesiaca, ktorý bol založený v roku 2004, vypustil svoju prvú kozmickú loď o tri roky neskôr. Program Chang’e má svoj názov podľa čínskej bohyne Mesiaca a nedávno sa zameral na zbieranie vzoriek z mesačného povrchu.

READ  Záhadný predmet vo vesmíre by mohol byť novým ramenom galaxie

Program Chang’e-7 sa zameria na južný pól Mesiaca, oblasť, ktorú vedci považujú za najlepšie miesto na nájdenie vody. NASA sa zameriava aj na túto časť Mesiaca.

Vládny predstaviteľ Liu v sobotu povedal, že cieľom Číny je nakoniec vybudovať medzinárodnú výskumnú stanicu založenú na Mesiaci.

Čítaj viac:

Singapurský GIC financuje indický raketový startup SkyRoot pred prvým spustením

Čínski astronauti absolvovali vesmírnu prechádzku

NASA a Boeing sa chystajú na misiu Starliner s posádkou vo februári 2023

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close