Technológie

Čína rozsvietila umelé slnko. Tokamak je cesta k čistej fúznej energii

Začiatkom decembra Čína úspešne uviedla na trh tokamak – fúzny reaktor s názvom HL-2M. Toto zariadenie by malo dosiahnuť teplotu až 200 miliónov ° C a vytvoriť „nové Slnko“ ekvivalentné podmienkam Zeme.

Všetko iba na jeden účel. Výroba lacnej a ekologickej energie. Podľa miestnych médií je uvedenie najväčšieho a najpokročilejšieho fúzneho reaktora v Číne obrovskou šancou na otvorenie cesty pre čistý a udržateľný zdroj energie.

„Rozvoj fúznej elektrárne nie je len spôsobom riešenia strategických energetických potrieb Číny, ale má zásadný význam aj pre budúci rozvoj čínskej energetiky a hospodárstva,“ uviedol vládny denník People’s Daily.

Tokamak je napojený na vlastné výskumné zariadenie. Vzniklo v meste Čcheng-tu, hlavnom meste provincie S’-čchuan. Celá inštalácia trvala niekoľko rokov a podľa miestnych médií prebehla bez problémov.

Je to vlastne vylepšenie a veľká modifikácia staršieho tokamaku HL-2A na modernejšie zariadenie. Mal by byť schopný produkovať extrémne horúcu, riadenú a efektívne extrémne horúcu plazmu pri 150 miliónoch ° C, dokonca až 200 miliónoch ° C.

V jadre skutočného Slnka je teplota „iba“ okolo 15 miliónov ° C. Vedci už 14 rokov pracujú na zavedení tejto verzie tokamaku. Čína uviedla na trh prvú menšiu verziu v roku 2006.

READ  Máme v rukách Apple iPhone 12 Pro! Naživo to vyzerá ešte lepšie!

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close