hospodárstvo

Čína si nestanovila cieľ hospodárskeho rastu, chce zastaviť pokles zamestnanosti

Čínsky premiér varoval, že boj proti vírusu ešte neskončil.

Čína čelí „obrovským“ hospodárskym výzvam v dôsledku epidémie koronavírusu SARS-CoV-2. V prejave k účastníkom Pan-čínskeho zhromaždenia ľudových poslancov to v piatok oznámil čínsky premiér Li Kichiang v Pekingu.

AFP uviedla, že Čína – prvýkrát v posledných rokoch – výnimočne nestanovila cieľ pre hospodársky rast v tomto roku, pretože koronavírus spôsobil veľké škody a negatívne ovplyvnil globálny rast.

Pri príležitosti otvorenia čínskeho Národného ľudového kongresu premiér Li povedal, že vzhľadom na „veľkú neistotu“ spôsobenú pandémiou COVID-19 bude mať Peking prednosť stabilizácia zamestnania a zaručenie životnej úrovne občanov.

Sľúbil tiež zvýšenie výdavkov na oživenie hospodárstva zničeného koronavírusmi a na zastavenie prudkého poklesu zamestnanosti.

Li tiež oznámila, že sa očakáva, že schodok Číny v tomto roku prekročí 3,6% hrubého domáceho produktu. Oznámil, že štátne dlhopisy sa budú vydávať na kontrolu epidémie COVID-19, a opatrenie označil za „mimoriadne v mimoriadnom čase“. To predstavuje 3,75 bilióna dolárov (526 miliárd dolárov).

Li povedal, že zvyšné dva bilióny juanov sa prevedú na miestne samosprávy a prostriedky sa použijú najmä na zabezpečenie zamestnanosti, uspokojenie základných potrieb a ochranu účastníkov trhu.

Obnovenie hospodárskeho rastu

Li tiež oznámil, že orgány na všetkých úrovniach by mali „sprísniť svoje opasky“ a dodal, že akýkoľvek prebytok alebo nevyužité zdroje by sa odstránili a prerozdelili, aby sa lepšie využili.

Podľa predsedu vlády je Čína „veľmi dobre informovaná o ťažkostiach a problémoch“, ktorým čelí. Vyzval na zvýšené úsilie na oživenie klesajúceho hospodárskeho rastu.

Zdôraznil, že zabezpečenie hospodárskeho rastu je rozhodujúce, hoci Peking v tejto oblasti nestanovil žiadne oficiálne ciele.

Li vo výročnej správe varoval, že boj proti vírusu ešte neskončil.

Nové projekty

Agentúra AFP poznamenala, že epidémia COVID-19 tlačí globálnu ekonomiku do recesie. Pred pandémiou sa očakávalo, že Čína tento rok vyhlási hospodársky rast približne o šesť percent, čo jej umožní splniť svoj kľúčový politický záväzok zdvojnásobiť hrubý domáci produkt medzi rokmi 2010 a 2020.

V dôsledku epidémie a 6,8% poklesu hospodárskeho rastu v prvom štvrťroku a ďalších problémov sa však tento cieľ už nepovažoval za realistický.

Vzhľadom na zložitú epidemiologickú situáciu vo svete sa práca najvyššieho zákonodarného orgánu v Číne vykonáva v súlade s maximálnymi bezpečnostnými opatreniami. Všetky kľúčové udalosti stretnutia sa vysielajú v priamom prenose v televízii.

Stretnutie Národného ľudového kongresu sa pôvodne začalo 5. marca, ale kvôli epidémii koronavírusov SARS-CoV-2 bol COVID-19 odložený na 22. mája. Čínski zákonodarcovia prediskutujú sociálno-ekonomickú výkonnosť a perspektívy rozvoja krajiny. Očakáva sa tiež, že schvália nové projekty vrátane projektov týkajúcich sa bezpečnosti v Hongkongu.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close