Svet

Čína urobila experiment a krátko otvorila „západný“ internet pre obyvateľstvo

Obyvatelia sa najskôr museli zaregistrovať pre špeciálnu žiadosť.

Čínska vláda experimentovala s prístupom svojich obyvateľov k internetu. Bezpečnostná technológia 360 spojená s komunistickou stranou vydala špeciálnu aplikáciu, ktorá po registrácii umožnila Číňanom prístup k inak blokovaným službám, ako sú Facebook a YouTube. Téma je oddaný web Bloomberg.

Toto je prehliadač s názvom Tuber. Aplikácia sa „potichu“ objavila v miestnych obchodoch s aplikáciami koncom septembra. Ponúkaná bola napríklad aj v čínskej verzii Huawei App Gallery. Ale dlho nezostal prístupný – konkrétne iba asi dva týždne. Tento víkend bol odstránený z nástupíšť.

Špeciálny prehliadač Tuber bol napriek tomu veľmi populárny. Len v spomínanom digitálnom obchode od spoločnosti Huawei zaznamenal 5 miliónov stiahnutí.

Internet v Číne je úplne odlišný od toho, čo vedia naši ľudia. V krajine sme sa už zaoberali národnou cenzúrou vo viacerých článkoch. Kvôli čínskej komunistickej strane bolo obyvateľstvu úplne zablokované prístup k mnohým „západným“ službám ako napr Facebook, YouTube alebo Gmail. Vláda dokonca bojuje proti službám VPN, ktoré sú populárnym riešením obchádzania cenzúry. Ak sa chcete dozvedieť viac, môžete si prečítať naša osobná skúsenosť.

Čím bola aplikácia jedinečná?

Spomínaný prehliadač Tuber bol veľkým prekvapením. Po stiahnutí bolo potrebné, aby sa užívateľ prihlásil svojim telefónnym číslom a umožnil prístup k uloženým kontaktom. Toto je dôležitý detail, pretože v Číne sú všetky telefónne čísla spárované s konkrétnymi identitami obyvateľstva.

ilustračný obrázok

Prečítajte si tiež

Huawei má menšiu výhru. Čipy pravdepodobne bude aj naďalej dodávať spoločnosť Intel …

Zdá sa, že vývojári technológie 360 ​​Security Technology majú úzke vzťahy s čínskou vládou. Podľa webu spoločnosť vlastní čínsky miliardár, ktorý v minulosti prejavoval sympatie k miestnemu režimu.

READ  Odvolali Vážneho z čela Sociálnej poisťovne. Na jeho miesto nastúpi Káčer - Domáci - Správy

Podľa neoficiálnych informácií spoločnosť pracovala aj na niekoľkých projektoch pre armádu a poskytuje režimu poradenstvo v oblasti kybernetickej bezpečnosti. V USA je 360 ​​bezpečnostných technológií na rovnakom „čiernom zozname“ naučiť sa Huawei.

Na základe týchto indícií Bloomberg predpokladá, že je veľmi nepravdepodobné, že aplikácia Tuber bola vytvorená bez oficiálneho súhlasu vlády. Preto redaktori označili softvér za „najdôležitejší štátny experiment so slobodou na internete za posledné roky“.

Ikona internetu v Číne

Prečítajte si tiež

Takto funguje internet v Číne

Povolili prístup, ale s vládnym filtrom

Prostredníctvom prehliadača Tuber si mohli Číňania vyskúšať sociálne siete na Facebooku alebo v službách Google. Za túto možnosť však s najväčšou pravdepodobnosťou „zaplatili“ sledovaním všetkej svojej internetovej aktivity vládou. A obsah zobrazovaný na „západných“ stránkach bol zjavne aj tak cenzurovaný.

Ak budete hľadať meno čínskeho prezidenta na YouTube, nájdete v našej krajine viac ako pol milióna výsledkov. V špeciálnom čínskom prehliadači bola nula.

Fotogaléria

Ak budete hľadať meno čínskeho prezidenta na YouTube, nájdete v našej krajine viac ako pol milióna výsledkov. V špeciálnom čínskom prehliadači bola nula.

Zdroj: Google, reprefoto: Adam Harmada

Konkrétnym príkladom je videoplatforma YouTube a hľadanie mena čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga v angličtine. Za normálnych okolností služba nájde viac ako pol milióna výsledkov: okrem čínskej propagandy a nezávislých správ aj veľa satirických videí. Hľadanie mena čínskeho prezidenta však neprinieslo prostredníctvom aplikácie Tuber vôbec žiadne výsledky.

Po zadaní názvu v čínštine prehliadač zobrazil iba 7 videí z troch rôznych kanálov prezentovaných ako televízne stanice.

Kvôli pokroku?

Prirodzene, nie je oficiálne známe, aký bol účel žiadosti. Zástupcovia spoločnosti 360 Security Technology odmietli túto tému komentovať. Vládna agentúra CAC, ktorá sa v krajine stará o cenzúru a reguláciu internetu, ignorovala všetky pokusy o komunikáciu.

Internet nie je v Ázii vôbec otvorený.

Prečítajte si tiež

READ  Premiér Matovič rýchlo stráca dôveru voličov: Odborníci odhalili, čo môže byť za tým

Aký je život s cenzurovaným internetom? Čína a Vietnam očami cudzincov

Špekuluje sa však, že motiváciou čínskej vlády je sprístupňovať zahraničné materiály a informácie miestnym akademikom, výskumníkom a spoločnostiam. Boli by tak schopní využívať nástroje a služby „Západu“, vďaka ktorým by mohli byť konkurencieschopnejší.

Zároveň by však vláda mala vďaka telefónnym číslam jasný prehľad o tom, na čo vlastne využívajú otvorenejší internet. Mohlo by tak či onak filtrovať nežiaduci obsah.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close