Veda

Čína zverejnila nové snímky Marsu nasnímané svojím roverom Zurong

Rover Zurong, ktorý je v čínskej mytológii pomenovaný po bohu ohňa, pristál 15. mája v oblasti Utopia Planitia na Marse. Toto je prvá čínska misia na Marse – druhá krajina, ktorá pristála na planéte s roverom. Spojené štáty americké.

Rover posiela prvé fotografie Marsu v Máji, Niekoľko dní po pristátí vysunutá rampa a plochá krajina ukazujúca, odkiaľ prišiel.
Nové fotografie tento piatok obsahovali 360-stupňovú panorámu pristávacej plochy, ktorá bola podľa štátnej tlačovej agentúry spojená z viacerých snímok urobených roverom po pristátí. Xinhua. Ďalší obrázok zobrazuje oranžový povrch Marsu s rozptýlenými skalami, kruhovým kráterom na odvrátenej strane a valmi v diaľke.

Na treťom obrázku je čínska vlajka v blízkosti pristávacej plošiny. Rover si urobil selfie aj pomocou bezdrôtovej kamery, ktorá na svojich prístrojoch ukazovala predĺžený solárny panel a malú čínsku vlajku.

Šesťkolesový rover na solárny pohon má trvať tri mesiace, počas ktorých bude hľadať stopy alebo dôkazy o starodávnom živote na povrchu Marsu. Zatiaľ čo rover skúma planétu, jeho obežná dráha tiež vykonáva vedecké prieskumné operácie.

„Čína bude včas zverejňovať príslušné vedecké údaje, aby sa ľudstvo mohlo podieľať na plodoch vývoja vesmírneho prieskumu v krajine,“ uviedol v správe Xinhua šéf čínskej Národnej vesmírnej agentúry Zhang Kejian.

Čínskej misii na Mars sa podarilo vstúpiť na planetárnu obežnú dráhu a pristáť s roverom, ktorý by mohol prechádzať cez povrch Marsu V tom čase. V rokoch 1971 až 1997 trvalo NASA niekoľko misií, kým dokončili tieto náročné kroky, desaťročia pred Čínou.

Čína spustila svoju sondu Tianwen-1 minulý rok v júli a niesla Zurong a ďalšie prístroje spolu s dvoma ďalšími medzinárodnými misiami na Mars: roverom NASA Perseverance a sondou Nádej Spojených arabských emirátov.

Všetky tri misie boli zahájené v rovnakom čase kvôli vyrovnaniu medzi Marsom a Zemou na tej istej strane Slnka, čo umožnilo efektívnejšie cestovanie na Červenú planétu.

READ  447 nových prípadov COVID-19 oznámených predstaviteľmi zdravotníctva v New Hampshire, 2 ďalšie úmrtia

Zatiaľ čo Zurong nie je tak technologicky vyspelý ako NASA Perseverance, ktorá sa v súčasnosti vznáša nad Marsom, jeho prítomnosť vysiela jasný signál, že čínske vesmírne kapacity dobiehajú USA.

Čínski astronauti sú už dlho zadržiavaní pri Medzinárodnej vesmírnej stanici – a jednou z ambícií krajiny je postaviť si vlastnú vesmírnu stanicu. v Apríli, Posunul sa o krok bližšie k uvedenému cieľu a úspešne spustil prvý modul plánovaného zariadenia.

Jadrový modul je v súčasnosti najväčšou kozmickou loďou vyvinutou v Číne. Stanicu by však bolo treba zostaviť z viacerých modulov, ktoré sa spúšťajú v rôznych časoch; Podľa čínskych štátnych médií by stanica mohla byť plne funkčná do konca roku 2022.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close