Veda

Čínski vedci vyvinuli masku na detekciu vírusov

Singapur: Čínski výskumníci vyvinuli masku, ktorá používateľom umožňuje vedieť, či boli vystavení COVID-19 alebo chrípke, čo je vývoj, ktorý by mohol pomôcť zraniteľným skupinám obyvateľstva, aj keď sa používanie pokrývok tváre znižuje a viac krajín zmierňuje obmedzenia vírusov.

Senzor zabudovaný v maske dokáže detekovať vírusy chrípky COVID-19, H5N1 a H1N1 vo vzduchu do 10 minút a odosielať upozornenia do zariadenia, podľa štúdie pod vedením šiestich vedcov spolupracujúcich s univerzitou Tongji v Šanghaji. . Recenzované zistenia boli publikované vo vedeckom časopise Prípad v pondelok.

Umelcova ilustrácia navrhovanej masky COVID.Kredit:Prípad

Zatiaľ čo pandémia vyvolala rozšírené nosenie masiek a šírenie dizajnov – vrátane verzie s mikrofónom – zmiernenie mandátov súvisiacich s COVID vo väčšine veľkých ekonomík viedlo k poklesu používania.

Napriek tomu je používanie masiek rozšírené v krajinách vrátane Číny, ktorá dodržiava prísnu politiku COVID-nula, zatiaľ čo mnohí ľudia na celom svete ich naďalej nosia, aby chránili seba a ostatných pred vírusom bez ohľadu na vládne nariadenia. Huh.

Jeden axiosPrieskum Ipsos zo začiatku septembra zistil, že 37 percent Američanov nosí masky mimo domova aspoň príležitostne, v porovnaní s 89 percentami pred dvoma rokmi.

Načítava sa

Nové zariadenie, ktoré je na vonkajšej strane masky vybavené nabíjateľnou lítiovou batériou, bolo testované nastriekaním patogénov naň, čím sa simuloval možný scenár, keď niekto hovorí alebo kašle. Senzor reagoval na kvapalinu asi 70 až 560-krát menej ako pri kýchnutí a odosielal upozornenia do bezdrôtových zariadení, ako sú telefóny.

Výskumníci uviedli, že zariadenie sa najlepšie používa v uzavretých priestoroch, kde je vysoké riziko infekcie, a pracujú na skrátení času detekcie a citlivosti zariadenia, ktoré možno v prípade potreby nakonfigurovať na rôzne vírusy. Na príslušenstvo neboli zverejnené žiadne odhady nákladov.

bloomberg

READ  Pozrite si zábery Neptúna zaostrené pomocou Webbovho teleskopu

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close