Svet

Čínsky minister zahraničných vecí odcestoval do Samoy na návštevu tichomorského ostrova

PEKING (AP) – Čínsky minister zahraničných vecí sa v sobotu stretol so samojskými lídrami v rámci tretej etapy turné po ostrovoch, ktorého cieľom je prehĺbiť vzťahy Číny s tichomorskými ostrovnými štátmi.

Obe strany tiež podpísali dohodu o hospodárskej a technickej spolupráci, osvedčenie o odovzdaní sa Centru umenia a kultúry a Parku priateľstva Samoa-Čína a výmenu listov pre políciu pre laboratórium odtlačkov prstov, uvádza sa v tlačovej správe samojskej vlády.

10-dňový výlet pozorne sleduje Austrália a Spojené štáty americké Prostredníctvom čínskeho ministra zahraničných vecí Wang Yi sa obával, že Čína nakoniec položí základy pre vojenskú prítomnosť V regióne, ktorý rozširuje svoje hranice až do Tichého oceánu. Čína tvrdí, že zlepšenie ekonomických a bezpečnostných vzťahov s tichomorskými ostrovnými štátmi nepredstavuje hrozbu pre ostatných.

Wang z Kripatti V piatok večer a v sobotu popoludní odcestoval na Fidži, stretol sa so samojským premiérom Fiamom Naomi Matafom a s rešpektom sa stretol s prezidentom Tuimalealiifano Va’aletoa Sualauvi II. Jeho delegáciou budú zástupcovia čínskeho ministerstva obchodu a Medzinárodnej rozvojovej agentúry.

Podľa samojskej publikácie Fiam a Wang diskutovali o klimatických zmenách, epidémii vlády-19 a bezpečnostných otázkach. Opísala Čínu ako kľúčového rozvojového partnera Samoy, ktorý poskytuje infraštruktúru pre zdravotníctvo, vzdelávanie a vládu, rozvoj ľudských zdrojov, rozvoj športu a technickú pomoc v poľnohospodárstve.

Wang dúfa, že na Fidži usporiada stretnutie s ministrami zahraničných vecí tichomorských ostrovov a požiada 10 tichomorských krajín o súhlas na širšiu dohodu. Zahŕňa všetko od ochrany prírody až po rybolov. Vo štvrtok začal svoju plavbu na Šalamúnových ostrovoch.

READ  „Vďačné srdce“ BBNaija zareaguje, keď kľačí vo Whitemoney Dubaj na svojej prvej medzinárodnej ceste

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Check Also
Close
Back to top button
Close
Close