Veda

Čínsky objav lunárneho minerálu môže prispieť k úplnému pohľadu na Mesiac

Čínski vedci nedávno oznámili objav nového lunárneho minerálu medzi vzorkami zozbieranými z Mesiaca počas misie pred dvoma rokmi, čím sa doplnili poznatky zo satelitu Zeme, ktorý bol predtým stredobodom vesmírneho prieskumu.

Pri analýze častíc mesačného čadiča alebo tvrdých kúskov lávy vedci našli kryštál nového fosfátového minerálu, ktorý nazvali Changesite-(Y). The Global TimesInformovali o tom štátne noviny a webová stránka.

Objav bol ohlásený minulý piatok a bol spojený s misiou Chang’e-5, ktorá Podarilo sa získať mesačné vzorky V rámci ambicióznejších plánov na prieskum vesmíru zo strany Číny. Odborníci uviedli, že v decembri 2020 sa stala prvou krajinou, ktorá priviezla mesačné kamene a pôdu za takmer štyri desaťročia.

Komisia pre nové minerály, nomenklatúru a klasifikáciu, orgán Medzinárodnej mineralogickej asociácie, ktorý skúma zavedenie a nomenklatúru minerálov, potvrdila changesit-(Y) ako nový minerál, Tvrdí to Národný vesmírny úrad Číny,

Mesačné vzorky sú „mincou ríše“ na pochopenie planetárneho vývoja, povedal James Head, profesor geologických vied na Brown University.

Analýza vzoriek zozbieraných NASA pred desiatkami rokov, počas éry pristátia na Mesiaci Apollo a potom sovietskych robotických pristávacích modulov Luna, pomohla vedcom. Lepšie pochopenie Čo tvorí Mesiac?

Vedci tvrdia, že tieto zistenia spolu s výsledkami nedávneho počítačového modelovania podporujú teóriu, že Mesiac vznikol z trosiek, ktoré zostali po zrážke medzi Zemou a planetárnym telesom veľkosti Marsu.

V šiestich misiách Apollo uskutočnených v rokoch 1969 až 1972 NASA zhromaždila 2 200 vzoriek alebo 382 kilogramov „lunárnych hornín, vzoriek jadra, kamienkov, piesku a prachu z mesačného povrchu“. uviedla agentúra, NASA Vzorky sa naďalej skúmajú Odkryl jednu zo zostávajúcich vzoriek z misie Apollo a nedávno v rámci prípravy na misiu Artemis na Mesiac, Agentúra to uviedla v marcovej tlačovej správe,

READ  Tretí test megarakety NASA zlyhal pre únik vodíka

Nové vzorky zozbierané z rôznych miest na Mesiaci rozšíria doterajšie poznatky o „prchavých rezervoároch a geologickom vývoji planéty“. Povedala NASA vo vyhlásení.

K dnešnému dňu sa väčšina vzoriek zamerala na takmer centrálnu časť Mesiaca, pologuľu, ktorá je privrátená k Zemi, povedal profesor Head.

Clive Neal, profesor planetárnej geológie na University of Notre Dame, povedal, že novoobjavené minerály na Mesiaci nie sú hojné. Prvým bol armalkolit, nájdený počas misie Apollo 11; Termín je portmanteau odkazujúci na troch astronautov misie.

Nadchádzajúce misie, ktoré zahŕňajú úsilie Číny aj Spojených štátov, sa zameriavajú na nepreskúmané oblasti na Mesiaci. Vzorky z „iných geologicky zaujímavých miest“, povedal profesor Neal, by mohli pomôcť rozšíriť pochopenie vedcov o tom, ako sa Mesiac vyvinul, najmä z menšieho terénu na planéte.

„Mesiac stále odhaľuje niektoré zaujímavé záhady,“ povedal.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close