Ekonomika

Čínsky vládny think-tank tvrdí, že ekonomika by mohla tento rok vzrásť o 6,9 percenta – štátne médiá

Šanghaj (Reuters) – Čínsky hospodársky rast sa tento rok spomalí na 6,9 percenta v dôsledku bezútešných krátkodobých makroekonomických trendov a hrozby deflácie, citovali štátne médiá výročnú správu najvyššieho vládneho think-tanku.

Čínska akadémia sociálnych vied (CASS) vo svojej správe „Blue Book“ o čínskej ekonomike uviedla, že spomalenie bolo spôsobené klesajúcimi investíciami spoločností a jednotlivcov a rastúcimi dlhovými tlakmi, ktorým čelia miestne vlády, informoval Shanghai Securities News.

Začiatkom tohto mesiaca Národný štatistický úrad revidoval hospodársky rast Číny v roku 2014 na 7,3 percenta, čo je najpomalšie tempo za 24 rokov, z predchádzajúcich 7,4 percenta. Ekonomika vzrástla v druhom štvrťroku o 7 percent.

Peking iba uviedol, že tento rok plánuje rast o 7 percent. Pozícia CASS ako popredného štátom podporovaného centra pre akademický a politický výskum znamená, že jeho výhľad do určitej miery odráža myslenie federálnej vlády.

V správe zverejnenej v pondelok sa uvádza, že ekonomika je úzko spätá s demografickým oknom – definovaným ako obdobie, keď počet obyvateľov krajiny v produktívnom veku dosiahne svoj vrchol – ktorý sa v Číne otvoril v predchádzajúcich rokoch.

Odhaduje, že pracovná sila v krajine sa v rokoch 2016-2020 zníži o 0,4 percenta po tom, čo v rokoch 2008-2015 vzrástla o 0,61 percenta a v rokoch 1985-2007 o 1,58 percenta.

CASS tiež uviedol, že rozvoj a transformácia finančných trhov v krajine si vyžaduje viac času.

Správa vyzvala na obmedzenie nadmerných výdavkov, „lenivé“ regionálne vlády, diverzifikáciu zdrojov fiškálnych príjmov, implementáciu zníženia daní, ak miestnym vládam trvá míňanie rozpočtov príliš dlho, a reformu štruktúry fiškálnych výdavkov.

Správa Brendy Coveovej; Dodatočné správy od Shanghai Newsroom; Strih Kazunori Takada a Jacqueline Wong

READ  Apoorva Srivastava bola vymenovaná za veľvyslanca Indie v Slovenskej republike

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close