Ekonomika

City Peugeot a Citroën končia. Malé autá sú stratové a ničí ich hlavne legislatíva

Najmenšie mestské autá to dnes majú veľmi ťažké. Súčasná legislatíva ich samozrejme nezakazuje, rovnako ako výslovne nezakazuje predaj automobilov so spaľovacími motormi V8 alebo V12, ale výrazne im komplikuje život a hádže im pod nohy značné polená, ktoré sa skôr či neskôr zlomia ich krk.

Jednou z legislatívnych „oblastí“ je aj prepočet povolených emisií podľa pohotovostnej hmotnosti. Čím ľahšie je auto, tým nižšia je hranica, od ktorej automobilky už platia „emisné“ pokuty.

Vyrábať veľmi ľahké autá pre továrne sa neoplatí, pretože si zbytočne komplikujú život a stoja ich ďalšie peniaze. Ak si to pripočítame k bezpečnostným požiadavkám, kvôli ktorým sú dnes výrobné náklady malých i väčších automobilov prakticky rovnaké, je len logické, že nad nimi automobilky často lámu palicu.

Takže segment najmenších mestských automobilov už nikdy nebude ako predtým. Autá, ktoré majú paradoxne najmenšiu spotrebu a opotrebenie spotrebných častí (podvozok, tlmiče, brzdy atď.), Sú dnes v nevýhode. Stručne povedané, sú príliš ľahké na to, aby sa legislatíva javila ako ekologická.

Zaoberá sa výlučne produkciou CO2 v pomere k hmotnosti, takže neprekvapuje, že automobilky povedali „dosť!“ A postupne opúšťal segment najmenších automobilov. Najnovším je spomínaný koncern PSA.

Zdroj: Peugeot

Kompaktné mestské modely Peugeot 108 a Citroën C1 sa preto pomaly stávajú minulosťou. Zatiaľ bez náhrady, aj keď nie je vylúčené, že ich duch neskôr prežije aj v budúcich mestských elektromobiloch tohto koncernu.

O rovnakom uvažuje aj koncern Volkswagen, ktorý svoju najmenšiu trojku pretavil do elektromobilov, ktoré čoskoro dostanú svojich plnohodnotných nástupcov (VW ID.1 sa pravdepodobne objaví ako prvý).

Najnovšia generácia Fiatu 500 sa zmenila aj na elektromobil, zatiaľ však nikto nepotvrdil, či sa to stane aj pri automobiloch skupiny PSA.

READ  Tesla Model 3 „za 35 000 dolárov“ by už nemal byť v ponuke „podpultovky“

Skupina PSA zároveň v súčasnosti čaká na spojenie so skupinou FCA (Fiat / Chrysler), takže použitiu technológie identickej s elektrickým Fiatom 500 by teoreticky nemalo v budúcnosti nič zabrániť.

Pripravené v spolupráci s TopSpeed.sk.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close