Hlavné správy

Člen NATO kritizuje Facebook za „šírenie Putinovej kampane“ na Slovensku | Svetové novinky

Záplava zavádzajúcich príspevkov na Slovensku upriamila pozornosť na Facebooku na uľahčenie šírenia proruskej ideológie vojny v susednej Ukrajine s tvrdeniami, že Kyjev tajne vyvíja biologické zbrane, spochybňujúc, či tam nedošlo k invázii prezidenta Vladimira Putina. Všetky.

Vlastník Facebooku Meta Platforms, člen NATO a Európskej únie, uviedol, že slovenská vláda prijíma „komplexné opatrenia na boj proti šíreniu dezinformácií“ v ďalších bývalých krajinách východnej čiernej pleti.

Kontroverzia prepukla tento týždeň, keď členovia Stáleho výberového výboru Snemovne reprezentantov pre spravodajské služby predvolali Metu a jej generálneho riaditeľa Marka Zuckerberga, aby v krajine s 5,3 miliónmi obyvateľov uľahčili nebezpečné šírenie proruských dezinformácií.

Intenzita falošných správ je tu podľa GLOBSEC Security Think Tank horšia ako v ktorejkoľvek inej bývalej komunistickej strednej Európe. To vyvolalo podporu Putinovi, podľa ktorého viac ako štvrtina Slovákov podporila jeho kroky, a to aj napriek snahe bratislavskej administratívy poslať utečencov do Kyjeva, aby tam hľadali útočisko a pomohli pri jeho ochrane.

„Výbor je hlboko znepokojený pokračujúcimi škodlivými dezinformáciami a proruskou propagandou na slovenskom Facebooku,“ napísala v liste Zuckerbergovi americká delegácia vedená predsedom Adamom Schiffom. Vyzvali meta, aby „okamžite zabezpečila, že všetky proruské dezinformácie budú rýchlo vyhodnotené, overené, označené, hodnotené alebo odstránené v súlade s verejnými záväzkami Facebooku a stanovenými politikami“.

Panel uviedol, že vlády USA a Slovenska opakovane vyzývali Meta, aby zakročila proti správam, ktoré obsahovali príspevky obviňujúce Ukrajincov z podpory fašizmu, zabíjanie svojich krajanov a prenasledovanie státisícov ľudí utekajúcich pred vojnou.

„Polovica populácie verí v nejakú formu dezinformácií alebo konšpiračných teórií,“ povedala výskumníčka GLOBSEC Dominica Hajdu.

V súčasnosti existuje iba jedno overenie faktov venované Slovensku v meta, kde má účty na Facebooku približne 2,7 milióna ľudí alebo takmer polovica ľudí, čo z neho robí podľa listu členov amerického tímu najpoužívanejšiu platformu sociálnych médií. . Stav personálu označili za „často nevyhovujúci“.

READ  Výzva na predkladanie ponúk na usporiadanie podujatia Race to Zero na Slovensku

AFP uviedla Roberta Barcu ako osobu zodpovednú za Slovensko na webovej stránke spoločnosti Meta na identifikáciu skutočných overovacích partnerov na Slovensku. Meta konzultuje s vládami v celom regióne a jej úsilie v boji proti tomuto problému zahŕňa odstránenie určitého obsahu a označovanie iných položiek výstražnými štítkami.

„Odstraňujeme obsah, ktorý porušuje naše zásady, a spolupracujeme s overovateľmi pravdy v regióne, aby sme predišli nepravdivým tvrdeniam,“ uviedla v e-maile hovorkyňa Meta Magdalena Szulc. „Keď usúdia, že niečo nie je v poriadku, presunieme menej tohto obsahu do informačného kanála, takže ho uvidí menej ľudí. Ľuďom poskytujeme ďalšie informácie na určenie toho, čo možno čítať, dôverovať a zdieľať, a to pridaním varovných štítkov k obsahu, ktorý je vyhodnotený ako nesprávny.

„Ospravedlňovanie zločinu“

Slovenská tajná služba vlani pred Putinovou inváziou na Ukrajinu vydala vyhlásenie, v ktorom varovala, že „činnosť proruských aktivistov sa zameriava na šírenie príbehov zameraných na polarizáciu slovenskej spoločnosti“.

Začiatkom tohto týždňa polícia nakrátko zatkla bývalého predsedu Najvyššieho súdu Stephena Harabina s vyhlásením, že „Rusko musí pacifikovať nacistov, ktorí od roku 2014 zabili 15 000 vlastných civilistov“, čo odzrkadľuje pokus Kremľa o inváziu do svojho suseda. denacifikovať „Ukrajinu. Harabin, ktorý je obvinený z „ospravedlňovania trestného činu“, tieto obvinenia poprel.

Premiér Edward Hecker vo svojom vlastnom príspevku na Facebooku napísal, že „sloboda prejavu nebola nikdy zneužitá v prospech masových vrážd a ničenia“.

Slovensko nie je jediné. Poľskí a pobaltskí premiéri Estónska, Lotyšska a Litvy vo februári požadovali, aby sa zodpovední za Facebook, Google, YouTube a Twitter „postavili“ proti ruským dezinformáciám.

Európska únia medzitým minulý mesiac dokončila zákon, ktorý oprávňuje vlády odstraňovať nezákonný obsah, ako sú nenávistné prejavy a teroristickú propagandu, alebo ukladať pokuty až do výšky 6 % ich ročných príjmov.

READ  Slovenský premiér Kovit-19 sa zúčastňuje pozitívnych testov, toho istého summitu Macrona

V liste Zuckerbergovi členovia americkej delegácie požadovali vysvetlenie toho, čo robili, aby riešili obavy slovenských úradov, informácie o prípadných vyšetrovaniach, ktoré viedli k proruským dezinformáciám, a jej plánoch na vyriešenie problému. Meta vraj súhlasila.

„Slovenská vláda je týmto vývojom oprávnene rozrušená,“ napísali členovia. „Vysoký slovenský bezpečnostný predstaviteľ označil Facebook za ‚hlavnú arénu pre Kremeľ‘ ‚kampane. Napriek tomu, že Facebook o tejto problematike vie, je na platforme Facebooku rozšírený a zavádzajúci obsah.

Takéto príbehy sú stále dostupné bloomberg.com

© 2022 Bloomberg LP

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close