Hlavné správy

Členovia východného bloku NATO chcú zvýšiť podporu Ukrajine na júlovom aliančnom summite

BRATISLAVA, Slovensko (AP) — Spojenci v NATO by sa mali zamerať na ďalšie zvýšenie svojej podpory Ukrajine a usilovať sa o členstvo v aliancii, uviedli v utorok lídri deviatich krajín strednej a východnej Európy.

Lídri neformálnej skupiny známej ako Bukurešťská deviatka, krajiny vo východných častiach aliancie NATO, diskutovali o spoločnom postupe na summite NATO, ktorý je naplánovaný na 11. až 13. júla v litovskom Vilniuse v Bratislave, hlavnom meste Slovenska.

„Naším cieľom je veľmi robustný, viacročný a komplexný balík podpory pre Ukrajinu, ktorý posilní jej obranné schopnosti implementáciou štandardov NATO a zvýšením interoperability s NATO,“ uviedli vo vyhlásení na záver svojho stretnutia. Prítomný bol aj generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.

„Vo svetle ruskej útočnej vojny budeme pokračovať v našej silnej podpore zlepšovania obranyschopnosti a humanitárnej kapacity Ukrajiny na zotavenie sa z katastrofy.“

Lídri uviedli, že „vo Vilniuse očakávame, že posunieme naše politické vzťahy s Ukrajinou na novú úroveň a začneme novú politickú cestu vedúcu k členstvu Ukrajiny v NATO hneď, ako to podmienky dovolia“.

Bukurešťská deviatka sa zišla v reakcii na ruskú anexiu Krymského polostrova od Ukrajiny v roku 2014. Deviatimi krajinami sú Bulharsko, Česká republika, Estónsko, Maďarsko, Lotyšsko, Litva, Poľsko, Rumunsko a Slovensko.

Americký prezident Joe Biden na februárovom stretnutí vo Varšave ubezpečil dotknuté krajiny, že Rusko by proti nim mohlo vojensky zasiahnuť, ak vyhrajú na Ukrajine, s tým, že pakt vzájomnej obrany NATO je „posvätný“ a že „všetko ochránime“. palec NATO“.

NATO reagovalo na rozsiahlu ruskú inváziu na Ukrajinu vo februári 2022 nasadením mnohonárodných bojových skupín na Slovensku, v Maďarsku, Rumunsku a Bulharsku. Dopĺňajú štyri ďalšie nasadené v roku 2017 v troch pobaltských štátoch a Poľsku s cieľom rozšíriť prítomnosť NATO z pobaltských štátov do Čierneho mora.

READ  Slovensko zatklo za posledných 10 dní viac ako 800 nelegálnych prisťahovalcov.

„Rusko je najdôležitejšou a priamou hrozbou pre bezpečnosť spojencov a my musíme byť pripravení takými zostať,“ uviedli prezidenti. „Očakávame, že summit vo Vilniuse ešte viac posilní bezpečnostnú pozíciu NATO vo východnom regióne, odstraší a poprie akúkoľvek možnosť agresie.“

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close