Veda

Človek a kakadu v „pretekoch v zbrojení“ o odpadky v Sydney

Kakadu sa snaží zatlačiť tehlu, ktorá je v ňom umiestnená, aby ho udržal ďaleko od podstielky, po ktorej túži.

Kakadu sa snaží zatlačiť tehlu, ktorá je v ňom umiestnená, aby ho udržal ďaleko od podstielky, po ktorej túži.
fotografiu, Barbara Klumpo

V austrálskom Sydney ľudia a vtáky zvádzajú neľútostný boj o najvzácnejší zdroj: odpadky. Za posledných niekoľko rokov sa tím vedcov, ktorí študujú papagáje kakadu sírovo-chocholatého v tejto oblasti, naučil – a dokonca naučil iné papagáje – ako vykrádať odpadkové koše. A v novom výskume, ktorý sa uskutočnil v pondelok, tím hovorí, že ľudia teraz začali vyvíjať svoje vlastné metódy na udržanie vtákov vonku s rôznym stupňom úspechu.

Vedci z Inštitútu správania zvierat Maxa Plancka v Nemecku sa už dlho zaujímajú o pochopenie vnútorného fungovania zvierat na celom svete. minulý rok, oni uverejnený Hlboko sa ponorte do zvykov kakadu sírovočesatého v Sydney pri okrádaní odpadu. Zistili, že táto prax sa javila ako príklad zvieracej kultúry: naučené správanie, ktoré sa rozšírilo po južnom Sydney od vtákov na troch predmestiach. Ako technológia prechádzala zo susedstva do susedstva, u miestnych kakaduov sa vyvinuli mierne odchýlky v správaní, ako napríklad to, či úplne otvoriť veko smetného koša alebo nie – niečo, čo v ľudskej kultúre zvyčajne postačuje (myslite na to, ako rôzne miestne kultúry vyrábajú svoje odrody syra) .

Výskumníci pre Gizmodo minulý rok povedali, že majú záujem zdokumentovať ľudskú stránku tohto konfliktu. A to je to, čo urobil vo svojich nových novinách, uverejnený Pondelok v časopise Journal of Current Biology.

Obrázky k článku s názvom Ľudia a Kakadu sú zamknutí v „pretekoch v zbrojení“ o odpadky

fotografiu, Barbara Klumpo

„Keď sme zbierali údaje pre pôvodnú štúdiu opisujúcu správanie kakaduov pri otváraní koša, všimol som si, že niektorí ľudia do svojich košov vložili vybavenie na ochranu pred kakadumi, a bol som si vedomý množstva rôznych opatrení. Naozaj som chcel preskúmať ľudskú reakciu na kakadu,“ povedala pre Gizmodo v e-maile vedúca autorka Barbara Klumpová, behaviorálna ekologička z Inštitútu Maxa Plancka.

Aby to urobili, skúmali ľudí žijúcich v štvrtiach, ktoré trápia tieto vtáky. Hlavnou prekážkou akéhokoľvek potenciálneho pohybu proti kakadu sú plechovky Automatické ručné zdvíhanie na smetiarskych autách je navrhnuté tak, aby otváralo a vydávalo ich obsah, čo znamená, že nemôžu byť úplne zapečatené. To však nezabránilo ľuďom osvojiť si rôzne metódy, ako je kladenie tehál a kameňov na veko, viazanie fliaš s vodou k rukoväti veka pomocou káblových zväzkov alebo používanie tyčiniek na zablokovanie pántov. Teraz sú už aj komerčne dostupné zámky, ktoré by sa mali odomknúť, keď príde čas vyzdvihnutia (jeden takýto výrobok možno vidieť v Tu,

Nanešťastie pre ľudí sa kakadu naučili poraziť ich niekoľkými jednoduchými opatreniami. Ale ako si vtáky zvykajú, ľudia sa rozvíjajú hneď za pultom. Ako uviedli vedci, papagáje a ľudia v Sydney sa zapojili do svojho druhu inovačných „pretekov v zbrojení“, hoci to Klump opísal ako priamu vojnu.

„Keď sa kakadu naučia poraziť toto bezpečnostné opatrenie (napríklad zatlačením tehál, aby mohli kôš znova otvoriť), ľudia v našom prieskume uviedli, že zvyšujú účinnosť svojich bezpečnostných opatrení (napríklad používaním veka). ťažké opravy, aby sa to nedalo zatlačiť. Zistili sme, že zabezpečenie košov (a typy zabezpečenia) sú geograficky zoskupené a ľudia sa o nich dozvedia od svojich susedov,“ povedal Klump.

Výskumníci tvrdia, že celá sága môže byť ukážkou čoraz bežnejších interakcií medzi ľuďmi a voľne žijúcimi zvieratami, ktoré môžeme očakávať, keď budeme naďalej zväčšovať naše mestá a zasahovať do biotopov voľne žijúcich živočíchov. Niektoré zvieratá, ako napríklad tieto papagáje, dokážu nájsť nové spôsoby, ako sa prispôsobiť našej prítomnosti, no mnohé iné nie. a niekedy môžu byť tieto interakcie škodlivé pre ľudí, ako napríklad pri vzniku nových zoonotická infekčná choroba,

Nikto netuší, čo bude ďalej. „Možno si predstaviť, že to bude naďalej rásť (t. j. kakaduy sa učia poraziť vyššie bezpečnostné typy a ľudia vymýšľajú ešte lepšie zariadenia na ochranu svojich kanoí) alebo by to mohlo byť tak, že nech jedna strana „vyhrá“ v pretekoch v zbrojení. “ povedal Klump.

Tím plánuje študovať základné mechanizmy učenia, ktoré viedli tieto kakaduy k tomu, aby sa stali efektívnymi zberačmi odpadu, a dúfajú, že zdokumentujú, ako môžu vyriešiť najnovšie protiopatrenia, aby sa nedostali do ich odpadkovej pokladnice. Ako efektívne sa môžete stať?

READ  Ryby Love Songs and Fighting Talk: Podvodná zvuková knižnica na odhalenie jazyka hlbín voľne žijúcich živočíchov

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close