Veda

Čo bude ďalej s mesačnou raketou NASA

V priebehu niekoľkých nasledujúcich dní sa inžinieri NASA budú zaoberať únikom vodíka, ktorý potopil lunárnu raketu pri sobotňajšom druhom pokuse o štart. Potrebujú zistiť, či budú pracovať na probléme s tesnením, keď sa superchladené palivo čerpá do rakety na podložke, alebo keď ho odnesú späť do budovy montáže vozidiel. SÚVISIACE: Úsilie Artemis 1 pri štarte bolo vyčistené po zistení úniku; Ďalší pokus príde v októbri Obe lokality majú svoje prednosti a výzvy. „Riziko verzus riziko je biznis. Keď to robíte na podložke, ste vystavení podmienkam prostredia a na to musíme postaviť environmentálny kryt. Ak to urobíme v budove zostavy vozidiel – budova zostavy vozidiel je kruhom prostredia. Toto rýchle odpojenie však nemôžeme testovať pri kryogénnych teplotách,“ povedal Mike Saraffin, manažér misie Artemis v NASA. Napriek úniku je potrebné systém pred ďalším pokusom o spustenie resetovať na VAB. Artemis Program prvej misie v USA je zameraný na testovanie rakety SLS a kozmickej lode Orion, ktorá bude prepravovať astronautov. Takže hoci na palube nie sú žiadni ľudia, údaje sú dôležité pre bezpečnosť, keď na 322-stopovom SLS sedia štyria astronauti „Existuje porozumenie, aj keď sú ľudia sklamaní. Viem, že ľudia chápu, že toto sú záležitosti, kde je bezpečnosť na prvom mieste. A niekedy sa musíte rozhodnúť, či to odložiť,“ povedala Julie Brissette z Floridského vesmírneho inštitútu UCF. Ako dlho teda oneskorenie potrvá, bude zatiaľ závisieť od pokroku pri oprave netesného tesnenia.

V priebehu niekoľkých nasledujúcich dní budú inžinieri NASA skúmať únik vodíka, ktorý pristál s lunárnou raketou Druhý pokus o spustenie v sobotu.

Potrebujú zistiť, či budú pracovať na probléme s tesnením, keď sa superchladené palivo čerpá do rakety na podložke, alebo keď ju vrátia späť do budovy montáže vozidiel.

READ  Satelitné snímky kráterov odhaľujú silu asteroidov a meteoritov, ktoré narážajú na Zem

súvisiace: Pokusy o spustenie vyčisteného Artemisu 1 po zistení úniku; Ďalší pokus príde v októbri

Obe miesta majú svoje prednosti a výzvy.

„Existuje kompromis medzi rizikom a rizikom. Ak to robíte na podložke, ste vystavení podmienkam prostredia a na to musíme postaviť environmentálny kryt. Ak to urobíme v montážnej budove vozidla – vozidlo Montážna budova obklopuje Toto rýchle odpojenie však nemôžeme testovať pri kryogénnych teplotách,“ povedal Mike Sarafin, manažér misie Artemis v NASA.

Napriek úniku je pred ďalším pokusom o spustenie potrebné systém resetovať na VAB.

Prvá misia programu Artemis sa zameriava na testovanie rakety SLS a kozmickej lode Orion, ktorá bude niesť astronautov. Takže hoci na palube nie sú žiadni ľudia, údaje sú dôležité pre bezpečnosť, keď na 322-stopovom SLS sedia štyria astronauti.

„Je tu porozumenie, aj keď sú ľudia sklamaní. Viem, že ľudia chápu, že toto sú záležitosti, kde je bezpečnosť na prvom mieste. A niekedy musíte urobiť rozhodnutia, aby ste to odložili,“ povedala Julie Brissette z Floridského vesmírneho inštitútu UCF.

Ako dlho teda meškať bude zatiaľ závisieť od postupu opravy netesného tesnenia.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close