Ekonomika

Čo chce Rusko s Ukrajinou? Vysvetlené napätie medzi Putinom a NATO

Prečo je Ukrajina pre Rusko dôležitá?

Ukrajina bola pred rozpadom na konci studenej vojny v roku 1991 súčasťou Sovietskeho zväzu a na jeho východe hraničí s Ruskom. Rozpad Sovietskeho zväzu zanechal v Rusku značne vyčerpanú populáciu, územie a ekonomiku. Znížilo to aj postavenie veľmoci Ruska. Teraz sa ruský prezident Vladimir Putin snaží získať späť časť tejto slávy a odčiniť časť toho, čo Rusko stratilo v studenej vojne. Rusov a Ukrajincov opísal ako „jeden ľud, jeden celok“.

Chce Rusko napadnúť Ukrajinu?

Rusko opakovane poprelo, že by plánovalo inváziu. Ale Moskva zhromaždila 100 000 vojakov v blízkosti ukrajinských hraníc a presunula tanky, bojové vozidlá pechoty, raketomety a ďalšie vojenské vybavenie na západ zo základní na Ďalekom východe Ruska.

Okrem toho Rusko presúva jednotky a raketové systémy zem-vzduch S-400 do Bieloruska, ktoré hraničí s Ukrajinou a členmi NATO, Poľskom, Lotyšskom a Litvou. Rusko tiež presunulo niekoľko lodí k ukrajinským brehom v Čiernom a Azovskom mori.

Taktiež organizuje námorné cvičenia v Atlantickom a Tichom oceáne a v Arabskom mori s čínskymi námornými silami. V januári 25. októbra Moskva oznamuje nové vojenské cvičenia na severnom Kaukaze.

Koncom januára predstavitelia západnej obrany uviedli, že Rusko vyslalo na front lekárske jednotky, ktoré sa dostali na úroveň pripravenosti, ktorú nedosiahlo v minulých nahromadeniach.

Pri hromadení vojsk pri Ukrajine p. Putinovým cieľom je získať ústupky od ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a prinútiť ho, aby dal Rusku slovo v budúcnosti Ukrajiny. To by vyslalo správu ostatným bývalým sovietskym štátom, že Západ nemôže zaručiť ich bezpečnosť. Aby sme zvýšili tlak, Mr. Putin má celý rad vojenských možností okrem úplnej okupácie, od nenápadných vpádov až po obmedzený konflikt v regióne východného Donbasu, kde separatisti podporovaní Ruskom vyhlásili, že sú nezávislí od Ukrajiny, ale vláda v Kyjeve ich neuznáva.

READ  Moon sa má stretnúť s pápežom Františkom na európskom turné

Prezident Biden povedal, že očakáva, že Rusi nejakým spôsobom zakročia proti Ukrajine, hoci Washington a Moskva sa dohodli, že budú pokračovať v rozhovoroch o tom, ako zmierniť krízu.

kde je Ukrajina?

Ukrajina sa nachádza vo východnej Európe a jej východný okraj hraničí s Ruskom. Na západe hraničí s Poľskom, Slovenskom, Maďarskom, Rumunskom a Moldavskom a na severe s Bieloruskom. Čierne more sa tiahne pozdĺž južného pobrežia Ukrajiny.

Je Ukrajina spojencom USA a je súčasťou NATO?

Od rozpadu Sovietskeho zväzu, keď Ukrajina získala nezávislosť, majú USA s krajinou diplomatické vzťahy. USA túžia po tom, aby Ukrajina prosperovala ako demokracia zoči-voči tomu, čo ministerstvo zahraničia opisuje ako „pokračujúcu ruskú agresiu“.

Ukrajina nie je súčasťou Severoatlantickej aliancie, ale je „partnerskou krajinou“ vojenskej aliancie a platné dohody znamenajú, že by sa v budúcnosti mohla stať členom NATO. Pán. Biden povedal, že perspektívne členstvo Ukrajiny v NATO nie je v blízkej dobe pravdepodobné, hoci povedal, že rozhodnutie v konečnom dôsledku patrí aliancii.

Čo robí NATO v reakcii na hromadenie ozbrojených síl Ruska?

Spojenci NATO posilňujú východné krídlo aliancie, ktoré hraničí s Ukrajinou, a v reakcii naň rozmiestňujú prúdové stíhačky a lode. Európska únia stanovila plány na pôžičky a granty pre Ukrajinu v hodnote viac ako 1,3 miliardy dolárov. Pentagon nariadil tisíckam vojakov, aby sa pripravili na možné nasadenie.

Čo chce Putin?

Pán. Putin sa jasne vyjadril, že chce znovu potvrdiť vplyv Ruska na svojich susedov, najmä na Ukrajinu. V roku 2014 anektoval ukrajinský Krymský polostrov, čím rozpútal osemročnú vojnu na východe krajiny.

Vo svojich ďalších krokoch si však vypestoval auru nepredvídateľnosti.

Zatiaľ sa p. Putin nechal západných lídrov hádať sa o tom, či zorganizuje veľkú inváziu na Ukrajinu a vyprovokuje možné prerušenie vzťahov so Západom, alebo či by sa uspokojil s vyžmýkaním niekoľkých ústupkov z rozsiahleho zoznamu požiadaviek, ktoré predložil. Medzi ne patrí, že NATO garantuje, že neposkytne členstvo Ukrajine.

Moskva tiež požadovala, aby NATO obmedzilo vojenské cvičenia na Ukrajine a v ďalších bývalých sovietskych krajinách a aby aliancia stiahla svoje sily zo svojich východných členských štátov. Po ruskej invázii na Ukrajinu v roku 2014 NATO rozmiestnilo približne 5000 vojakov do Poľska a pobaltských krajín.

Čo povedali USA na tieto požiadavky?

USA a ich spojenci odmietli požiadavky Moskvy na sérii stretnutí s ruskými predstaviteľmi v polovici januára s odôvodnením, že štáty sa môžu slobodne združovať s akýmikoľvek inými štátmi, ktoré si zvolia.

Spojené štáty v januári doručili ruskému ministerstvu zahraničných vecí nezverejnené návrhy. 26, čo by mohlo viesť k diskusiám o spôsoboch, ako sa vyhnúť konfrontáciám v Čiernom mori a inšpekciám súvisiacim s raketami na každej strane, podľa amerických predstaviteľov a ľudí, ktorých informovala Bidenova administratíva.

Moskva povedal p. Putin by si dal čas zvažovaním návrhov, ale že tam bolo málo priestoru na optimizmus.

Čo by sa stalo, keby Rusko napadlo Ukrajinu?

Pán. Biden povedal, že ak by sa všetky jednotky na hranici presunuli na Ukrajinu, znamenalo by to najväčšiu inváziu od druhej svetovej vojny.

V januári 25, Mr. Biden povedal, že to dal jasne najavo p. Putin na začiatku „že ak by sa presťahoval na Ukrajinu, malo by to vážne následky, vrátane významných ekonomických sankcií, a tiež by som sa cítil povinný posilniť našu prítomnosť, prítomnosť NATO, na východnom fronte, v Poľsku a Rumunsku. , atď. „

Odborníci tvrdia, že napriek úsiliu Moskvy uvaliť sankcie na svoju ekonomiku od uvalenia sankcií po anektovaní Krymu, tvrdšie opatrenia by mohli krajine spôsobiť rozsiahlejšie ekonomické bolesti.

Ukrajinská armáda sa po invázii Ruska na Krym zväčšila, a hoci ju Rusko stále porazilo, mohla by prisúdiť vysokú cenu akejkoľvek inváznej armáde, tvrdia jej lídri a analytici.

READ  Izraelský minister zahraničných vecí odštartoval európske turné v Chorvátsku

Čo je Nord Stream 2 a akú úlohu zohráva v kríze?

Nord Stream 2 je plynovod, ktorý vedie z Ruska do Nemecka, člena NATO, a čaká na schválenie od nemeckých regulátorov.

Americkí zákonodarcovia a niektorí predstavitelia sa obávajú, že 764-míľový plynovod posilní ruskú kontrolu na európskom energetickom trhu a oslabí Ukrajinu, ktorá je hostiteľom siete na prepravu plynu, keďže sa snaží odolávať ruskej agresii. Nemecko je najväčším svetovým nákupcom ruského plynu, pričom viac ako polovicu dodávok čerpá z Ruska. Nord Stream 2 by zdvojnásobil kapacitu pre export ruského plynu do krajiny, ktorý je v súčasnosti smerovaný cez paralelný plynovod Nord Stream 1.

Predstavitelia vlády nemeckého kancelára Olafa Scholza súkromne povedali, že v prípade ruskej agresie zakáže Nord Stream 2.

Verejne, p. Scholz žiadny takýto záväzok neprijal napriek opakovanému naliehaniu Washingtonu a ďalších spojencov, ktorí dúfajú, že plynovod využijú ako páku proti Kremľu. Kancelárka povedala, že Nord Stream 2 je čisto súkromný projekt, ktorý musí byť oddelený od politických diskusií.

Európski predstavitelia sa snažia zabezpečiť záložné dodávky energie pre prípad, že konflikt preruší toky z Ruska, pričom si vyžiadali pomoc USA a hovorili s producentmi plynu ako Katar a Azerbajdžan.

(Georgi Kantchev a William Mauldin prispeli k tomuto článku)

Prihlásiť sa na odber Spravodaje mincovne

* Zadajte platný e-mail

* Ďakujeme, že ste sa prihlásili na odber nášho newslettera.

Nikdy nezmeškajte príbeh! Zostaňte v spojení a informovaní s Mint. Stiahnite si našu aplikáciu teraz!!

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close