Svet

Čo je očkovací pas?

Minulý mesiac sa Izrael stal prvou krajinou, ktorá zaviedla certifikačný systém, ktorý umožňuje očkovanie ľudí Govit-19 Prístup k niektorým funkciám a udalostiam.

Vakcína proti románu koronavírus Toto sa považuje za východiskový bod pre návrat života do normálu. Izraelský „očkovací pas“ je určený pre verejné zariadenia, ako sú reštaurácie, telocvične a hotely v krajine, ale tento typ certifikácie má vplyv na úplné obnovenie medzinárodnej leteckej dopravy.

Spravodaj | Kliknite, aby ste vo svojej doručenej pošte dostali najlepší popis dňa

Čo je očkovací pas?

Táto myšlienka je založená na dôkazoch, že mnohé krajiny už boli očkované Medzinárodné šírenie. Cestujúci z mnohých afrických krajín do USA alebo Indie musia predložiť dôkazy o očkovaní proti chorobám, ako je žltá zimnica.

Aj keď označenie pochádza z pasov, väčšina zaočkovaných pasov sa považuje za digitálne dokumenty. Mali by slúžiť ako dôkaz, že boli očkovaní proti Covit-19, takže je to „bezpečné“.

Ďalšou dôležitou funkciou vytvárania očkovacích pasov je digitalizácia záznamov o očkovacích látkach v celej krajine. Zatiaľ čo niektoré krajiny začali akceptovať očkovacie certifikáty, aby sa vyhli izolovaným predpisom, všeobecná a globálne akceptovaná verzia očkovacieho pasu ešte nebola vydaná.

Aký očkovací pas máme teraz?

Okrem vydaní izraelskej vlády vydáva mnoho združení a neziskových organizácií svoje vlastné vydania pre medzinárodné cestovanie.

Medzinárodné združenie pre leteckú dopravu – globálny obchodný orgán zastupujúci letecké spoločnosti – vyvíja aplikáciu s názvom IADA Travel Pass, ktorá poskytne spoločnú platformu pre letecké spoločnosti a ďalších partnerov v leteckom priemysle na overenie dôkazov o vakcíne a jej platnosti.

Neziskový program Commons sa pokúša využiť Common Pass, ktorý má záznamy o očkovaní cestujúcich.

Podľa správy v denníku The Washington Post cestujúci používajú spoločný preukaz na kontrolu vybraných letov z New Yorku, Bostonu, Londýna a Hongkongu s letmi December, United, Jet Blue, Lufthansa, Swiss International a Virgin Atlantic. Predtým sa uskutočňovali testy letov spoločnosti United a Cathay Pacific do Londýna, New Yorku, Hongkongu a Singapuru.

READ  Kambodžský kráľ odišiel do Číny na lekársku prehliadku

N Pripojte sa teraz: Express vysvetlil telegrafický kanál

Kto môže dostať očkovaný pas?

Primárnym prínosom by bol cestovný ruch a pohostinstvá, ktoré sú v centre šírenia vlády Govt-19 a sú najviac postihnuté epidémiou. Patrí sem aj medzinárodná letecká doprava, ktorá bola výbuchom ťažko zasiahnutá. Vyžadujú sa však veľké ťažkosti pri vykonávaní a nedostatok jednotnosti v jurisdikciách pri poskytovaní dôkazov o očkovaní.

Existujú obavy týkajúce sa zavedenia očkovacích pasov?

V priebežnej štúdii o očkovacích pasoch sa Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) minulý mesiac postavila proti zavedeniu osvedčenia o vakcíne Covit-19 ako požiadavky medzinárodného cestovania.

„… V súčasnosti je pozícia WHO taká, že vnútroštátne orgány a prevádzkovatelia dopravníkov by nemali zavádzať požiadavky na preukázanie vakcíny Covit-19 ako podmienky pre odchod alebo vstup na medzinárodné cesty, ktorých účinnosť zatiaľ nie je známa. zníženie šírenia.

„Okrem toho, vzhľadom na nízku dostupnosť vakcín, môže preferenčné očkovanie cestujúcich viesť k nedostatočnému dodávaniu vakcín ľuďom s vysokou prioritou, ktorí sú považovaní za osoby s vysokým rizikom akútnej choroby Govt-19,“ uvádza sa v stanovisku.

„V súčasnej situácii,“ uviedla WHO, „zavedenie potreby vakcíny ako podmienky pre cestovanie má potenciál zabrániť rovnakému globálnemu prístupu k obmedzenému prísunu vakcín a je nepravdepodobné, že maximalizuje výhody vakcíny pre jednotlivé komunity a globálne zdravie. ““

Mnoho odborníkov navyše vznieslo obavy z ochrany súkromia. Pretože sa jedná hlavne o digitálne certifikáty, je pravdepodobné, že ich orgány použijú na sledovanie pohybu držiteľov, keďže k nim má prístup konkrétny poskytovateľ služieb na overenie dôkazov o vakcíne.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Check Also
Close
Back to top button
Close
Close