Veda

Čo je svetelný rok? Bill Nye vysvetľuje

(CNN) Bez ohľadu na to, čo objaví vesmírny teleskop Jamesa Webba, Hubbleov vesmírny teleskop alebo naše ďalšie nástroje na výskum vesmíru, pravdepodobne sa bude nachádzať mnoho svetelných rokov ďaleko.

Ale ako ďaleko je v skutočnosti svetelný rok? obvod našej planéty je 24 873,6 míľ (40 030,2 km) a naša planéta je od Slnka vzdialená 93 miliónov míľ (149,6 milióna km).

Svetelný rok je toho viac – je to vzdialenosť, ktorú svetlo prejde za jeden rok 5,88 bilióna míľ (9,46 bilióna km).

Len svetelný rok od Zeme sa nachádza Pán mysle. CNN hovorí s vedeckým pedagógom a inžinierom účet nee Aby sme sa pokúsili pochopiť rozľahlosť vesmíru a ako ho meriame.

Táto konverzácia bola mierne upravená a zhustená kvôli prehľadnosti.

Bill Nye prichádza na premiéru National Geographic „Cosmos: Possible Worlds“ v Los Angeles 26. februára 2020 v Royce Hall, UCLA.

CNN: Čo je to svetelný rok?

Bill Nye: Svetelný rok je vzdialenosť, ktorú svetelný lúč prekoná za jeden rok — (viac) 5,88 bilióna míľ. Keď vedci alebo astronómovia používajú skratku „svetlo“, máme na mysli rýchlosť svetla za jeden rok. Ak jazdíte rýchlosťou 60 míľ za hodinu jednu hodinu, prejdete 60 míľ.

Teraz za mnou nechoďte s tým, že „Neviem robiť algebru, neznášam matematiku. Bill Nye, si zlý človek.“ Nie — vzdialenosť je pomer (rýchlosť svetla) krát čas (jeden rok). Je to dlhá cesta! A to, čo bolo nedávno objavené vesmírnym teleskopom Jamesa Webba, je, že – pokiaľ môžeme povedať – vidíme svetlo, ktoré prišlo z druhej strany vesmíru po Veľkom tresku.

CNN: Prečo existuje jedinečná jednotka merania vo vesmíre?

READ  Röntgenové lúče mohli odhaliť prvú planétu mimo našej galaxie

Nový: Vo vesmíre je veľa miesta. Je rozsiahly a ľudia ako my sa tomu snažia dať zmysel. Astronómovia chceli jednotky merania, ktoré boli zvládnuteľné. Je veľmi ťažké napísať milióny a milióny alebo miliardy a miliardy míľ a kilometrov! Skončíte s nulou, po nule, po nule, po nule — príliš veľa núl a stratíte prehľad. Potom sa význam týchto vzdialeností začne ešte viac znižovať. Priestor sa stáva ešte ťažšie pochopiteľným.

Rovnako ako pozemské roky, aj svetelný rok možno rozdeliť na menšie jednotky, ako sú svetelný deň, hodina, minúta atď. Za svetelnú minútu prejde svetlo 11 160 000 míľ.

Keďže priestor je obrovský a nebeské objekty sú od seba veľmi vzdialené, môže chvíľu trvať, kým sa svetlo z týchto objektov dostane k sebe. Slnko je od Zeme vzdialené 8,3 svetelných minút, čo znamená, že ak sa chcete pozerať na Slnko – prosím, nie – vidíte ho ako pred 8,3 minútami.

Podľa do NASAAk by ste cestovali zo Slnka na okraj našej slnečnej sústavy rýchlosťou svetla, trvalo by to asi 1,87 roka. Ale aby sme dosiahli našu najbližšiu susednú galaxiu rýchlosťou svetla, andromeda, Bude to trvať 2,5 milióna rokov. Neobsahuje ani zlomok celkového nehnuteľného majetku vesmíru.

CNN: Je deprimujúce premýšľať o objektoch vo vesmíre, ktoré sú od nás tak ďaleko, že ich nikdy nebudeme môcť študovať?

Nový: Najlepšia vec na svete je, že je toho toľko, čo nevieme! Je toho ešte oveľa viac, čo treba objaviť, a myšlienka, ktorú nemôžeme vedieť, je možno mylná. Môže existovať nejaký spôsob, ako to vedieť. Možno existuje nejaký spôsob, ako zistiť, či môžeme alebo nie, vieš?

Je ľahké hádzať veľké čísla s množstvom núl, ale je ťažké pochopiť ich realitu. rozľahlosť vesmíru úprimne.

READ  Som alergický na gravitáciu a trávim 23 hodín denne v posteli

CNN: Keď hovoríme o podstatných číslach, ako sú milióny a miliardy, najmä pokiaľ ide o svetelné roky, ako si predstavíme túto veľkosť?

Nový: Ak by ste mohli zostať bdelí, nespať a počítať raz za sekundu – jeden, dva, tri, štyri – aby ste dosiahli milión, trvalo by vám to viac ako 11 dní. Tiež je hore celú noc. Dosiahnutie jednej miliardy trvá viac ako 31 rokov. Zem existuje už tri miliardy rokov. Teraz hovoríš o tom, že nebudeš driemať, nebudeš piť mliečne kokteily a budeš počítať, aby si dostal miliardu na 120 rokov. Takže dosiahnutie 13,7 miliardy, veku vesmíru, je doslova – a keď hovorím doslova, myslím doslova – nepredstaviteľné.

CNN: Prečo je dôležité pochopiť význam svetelného roka a čo nám hovorí o vesmíre?

Nový: Tento rozhovor, ktorý teraz vedieme (na Zoom), je úplne závislý od prieskumu vesmíru. Bez vesmírnej technológie by sme túto globálnu komunikáciu nemali. A búrkové systémy, ktoré sa šírili po Severnej Amerike – o tých by sme nevedeli bez satelitov a všetkých pozemných systémov, ktoré sme vytvorili, aby sme získali údaje nad nimi a pod nimi.

Odporúčam všetkým, aby si našli čas na pochopenie toho, čo je svetelný rok. Toto je rýchlosť svetla za jeden rok. Zamyslite sa aj nad tým, čo to znamená povestne – čo to znamená pre dve veľké otázky: Sme sami? A odkiaľ sme prišli?

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close