Svet

Čo povedať o výsledkoch prezidentských volieb v Keni

Štyria zo siedmich členov kenskej volebnej komisie uviedli, že 23. augusta zablokovali vyhlásenie výsledkov pre nezrovnalosti pri sčítavaní hlasov. Dôvodom pre nepárne provízie je zabrániť rovnováhe a zabrániť tomu, aby sa rozhodnutie jedného člena stalo dôležitejším ako ostatné. V rozpore s týmto princípom sa predseda Komisie Wafula Chebukati zaviazal vyhlásiť väčšinu za prehlasovanú. William RutoViceprezident Kene, víťaz.

Tento krok naruší nielen volebný proces, ale aj celú budúcnosť krajiny. Podľa všetkého sa Chebukati nevzťahuje len na skupinu „nadpolovičnej väčšiny“, ale na všetkých voličov. Keď je výsledok akéhokoľvek konania napadnutý, je potrebné venovať čas dosiahnutiu riadneho riešenia. Náhly nápor na súd, najmä proti väčšinovému konsenzu, potvrdzuje neopodstatnené podozrenia.

Pokiaľ ide o Ruda, New York Times ho opisujú ako „Samozvaný šampión kenského „národa podvodníkov“„Treba akceptovať, že pod jeho nedostatkom etiky nie je nič. Je v jeho povahe využiť svoju súčasnú pozíciu na zmanipulovanie cesty k prezidentskému úradu. Týždeň pred voľbami umiestnili prieskumy Ruta na druhé miesto so 41 %. Rutova politika a rozsiahla história korupcie postavili na druhé miesto odchádzajúceho prezidenta Uhuru Kenyattu, ktorý má vplyv na podporu svojho protikandidáta, bývalého premiéra Railu Odingu.

Príklady Rutovej korupcie zahŕňajú oklamanie verejných činiteľov, aby naňho previedli nehnuteľnosť používanú na stavbu hotela pri letisku, vyvlastnenie pôdy detskej škole a diskutabilné získanie 900 akrov pôdy. Podľa rozhodnutia súdu bol Rudo nútený zaplatiť obeti odškodné za nezákonnú konfiškáciu a vysťahovanie.

Prezidentské voľby boli výberom medzi štyrmi kandidátmi. Okrem Williama Ruta a Raila Odingu sú ďalšími dvoma kandidátmi George Wajakoya a David Muare. Ak nezískajú viac ako päťdesiat percent primárnych hlasov, dvaja prví kandidáti musia súťažiť v druhom kole volieb. Základom kenskej ústavy je vláda väčšiny.

Nezrovnalosti, na ktoré poukázala väčšina členov výborov EK, nemožno ignorovať. Je nepredstaviteľné, že sa Rutovi podarilo v prieskumoch pred voľbami vyhlásiť za víťaza v porovnaní s troma ďalšími kandidátmi zozadu, no vzhľadom na jeho deficit sa to zdá nepravdepodobné.

Podľa prieskumu Vydané týždeň pred tým, ako Keňania idú k voľbám, 47 % respondentov uviedlo, že by volili Railu Odingu. Napriek tomu William Ruto vyhral 50,5 %.

Zatiaľ čo väčšina volebnej komisie je ignorovaná, zdá sa, že väčšina kenských voličov sa zmieta v rozhodnutí jedného požehnať temné voľby. Otázkou v dohľadnej budúcnosti je, akú pozíciu obsadí predseda komisie Wafula Chebukati, ak bude Rutoovi umožnené stať sa prezidentom.

O platnosti volieb rozhodne kenský najvyšší súd. Odinga hovorí, že má dôkazy o vážnej manipulácii v prospech Ruda. Je potrebné systematicky a dôkladne skúmať všetky zdroje. Transparentnosť je v rozhodovacom procese nevyhnutná. Žiadna z týchto noriem ešte nebola dosiahnutá.

Odinga povedal, že prijme rozhodnutie Najvyššieho súdu, aby sa vyhol násiliu, ktoré po temných voľbách sužuje mnoho afrických krajín. Táto dôvera v súdnictvo sa netýka len Odingu a jeho kandidatúry na prezidenta – týka sa Kene ako celku, teraz aj v budúcnosti.

V roku 1963 Keňa prijala demokraciu a nezávislosť vyhlásením nezávislosti od Veľkej Británie. Spolu s týmto teplom prichádza varovanie, ktoré najlepšie vyjadril bývalý prezident Ronald Reagan: „Sloboda nezahynie za viac ako jednu generáciu.“

Ak sa Rudo stane ďalším prezidentom, Reaganovo varovanie sa môže naplniť. Ruto bude môcť slobodne využiť predsedníctvo od Keňanov na pokračovanie v budovaní impéria sústredeného na seba. Príslovie „moc korumpuje, absolútna moc korumpuje absolútne“ už dlho platí pre Ruta.

Ak máte záujem písať pre International Policy Digest – pošlite nám e-mail na adresu [email protected]

READ  Taliansko sa zmocnilo víl a lodí oligarchov v počiatočnom štádiu

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close