Hlavné správy

Čo robiť na Slovensku tento novoročný víkend

Vystúpte na vrchol, kde sa stretáva Poľsko a Slovensko, zahrajte si karty alebo si pozrite klasický koncert.

Veľkosť písma:A|A+


Vitajte v poslednom okrúhlom vydaní Spectacular Slovakia z roku 2021, ktoré vás pozýva nakŕmiť vtáky, na túru, zahrať si hru a znovu sa pozrieť na naše najčítanejšie cestovateľské a kultúrne príbehy v tomto roku.Ohňostroj v Banskej Bystrici 1.1.2020. Tento rok sa veľké mestá na Slovensku rozhodli zrušiť na Nový rok ohňostroje. (Zdroj: Dušan Hein / TASR)

zvierat

Ako správne kŕmiť vtáky

Teraz, keď je zima v plnom prúde, na mnohých miestach je pod snehom, čo vtákom sťažuje hľadanie potravy pre seba, a veľkosrdci na Slovensku im chcú pomôcť.

„Vtáky prikrmujeme len v zime a za nepriaznivého počasia,“ zdôraznila organizácia BirdLife Slovensko s tým, že ľudia by nemali prikrmovať vtáky, keď je v prírode dostatok potravy.

Ľudia by nemali vtákom nechávať slané, korenené, vyprážané a údené jedlá a cestoviny. Vhodné pre orechy, obilniny, ovocie, strukoviny a tuky.

„Kŕmidlá by mali byť uložené na bezpečnom mieste,“ dodala organizácia. Neodporúča sa nechávať ich v blízkosti rušných ciest a presklených plôch. Adekvátne krmivo by malo byť dostupné aj pre veľké druhy vtákov, ako sú čierne tigre a ďatle.

Tu je niekoľko tipov, čo majú radi niektoré vtáky:

 • Ďateľ, vosk – jablká a iné ovocie;
 • sýkorka, brhlík lesný – Slnečnica, šošovica, tuk, mäso nesolené a bez korenia, orechy, ovsené vločky;
 • Vrabec, žlté kladivo – Pšenica, drvená kukurica, jačmeň, slnečnica;
 • zlatá rybka – slnečnicový, proso, mak, repkový olej;
 • Holub – Pšenica, drvená kukurica, jačmeň;
 • Kačica, labuť, špongia, hniezdo – Kukurica, pšenica, jačmeň.

Cestovanie

READ  Súčasťou cesty Jill Biden do Rumunska a Slovenska je aj strávenie Dňa matiek s ukrajinskými utečencami

Silvester v oboch krajinách

V kirgizskej oblasti na severnom Slovensku tradične žije posledný deň v roku Výšľap na štít Veľká Rača. Tento rok nie je výnimkou.

Veľká Rača je s výškou 1 236 metrov najvyšším vrchom regiónu. Nachádza sa na hranici s Poľskom. Oblasť je známa najmä lyžiarskym strediskom Snowparadise Veľká Rača. Veľká časť vrcholu bola však v 70. rokoch vyhlásená za prírodnú rezerváciu.

Väčšina horolezcov sa na cestu vydáva z Oščadnice-Dedovky po žltej turistickej značke, no Veľká Rača je dostupná aj z iných miest – Stará Bystrica (zelená), Zborov nad Bystricou (žltá) a Nová Bystrica (modrá).

Chodníky sú tu dobre značené. Veľká Rača sa začína v rekreačnej oblasti Tedovka a trvá približne dve hodiny. Na vrchol v zime ľudia často využívajú bežky a cestu si môžu skrátiť lanovkou.

Na vrchole s celoročnou prevádzkou sa nachádza malá strážna veža, drevený kríž a poľská chata pre turistov. Ak je dobré počasie, môžete si vychutnať ďalšie pohoria vrátane Malej Fatry, Babiyej hory a Rohingov a pozrieť sa do diaľky.

Ďalšie nápady na cestovanie

 • Mesto: Holík bol s výnimkou Bratislavy jediným cisárskym sídlom na Slovensku.
 • Gravitácia: V Liptovskom Mikuláši otvorili svetelný park.
 • múzeum: Mnohé výstavy z Fort Bojnis sa v minulosti objavili v českých a amerických filmoch.
 • Sky Resorts: číslo Otvorené lyžiarske strediská Vzrástol na 75.
 • Top 3: Vráťte sa k prvým trom cestovateľským príbehom, ktoré vydal The Slovak Spectator v roku 2021: Slovenské Toskánsko, Holandský pár uprostred lenivého tábora a La[n]Most Franconi v Bratislave.
 • omša: Novoročná svätá omša sa uskutoční 1. januára o 12:00 v lyžiarskom stredisku Jasná na vrchole Sobockého štítu. Uskutoční sa vedľa hotela Rotunda. Oltár bude vyrobený z ľadu; Ľudia nemusia nosiť oblečenie, ale mali by byť zaočkovaní alebo sa nedávno vyliečili z Govt disease. Démonovská Tolina napísala, že omša sa v takej vysokej nadmorskej výške ešte nikdy nekonala. webové stránky.
READ  NATO využíva vlastenecký bezpečnostný systém na Slovensku

Šport

Oblasť Thirunava na kartách

Hranie kartových hier je pre niektorých zábavným spôsobom, ako osláviť Nový rok, a krajské pracovisko Pamiatkového úradu Slovenska takúto hru nedávno vyvinulo.

Prostredníctvom Kvarteta (Kvarteto) môžu ľudia spoznávať kultúrne dedičstvo Trnavského kraja. Položky uvedené na karte sú národné kultúrne pamiatky.

Hra je dostupná na stiahnutie Tu A športoví nadšenci si to môžu vytlačiť na papier. Popisky k obrázkom vytlačeným na kartách sú dostupné len v slovenčine.

Tu sú pravidlá:

Hráči: 3 a viac

Všetky karty sú vydané. Začínajúci hráč si od ktoréhokoľvek hráča vypýta akúkoľvek kartu – číslo (farbu) a písmeno. Počujú len číslo (farbu), ktoré majú po ruke. Ak dostanú odpoveď „mám“, získajú kartu a pokračujú v hre. Ak je odpoveď „nemám“, dotyčný pokračuje v hre. Víťazom sa stáva hráč s najvyšším počtom štyroch kariet – Kvartetá.

Hráči: 2

Priebeh hry je rovnaký, no hráči sa spočiatku zaoberajú štyrmi kartami. Ak je odpoveď na otázku „nemám“, pýtajúci si vezme kartu z balíčka.

koncert: Diriguje Slovenská filharmónia Novoročný koncert Online 31. decembra o 16:00.


Novoročné víkendové čítania

Zachovanie židovskej tradície

Po páde komunizmu začali slovenskí Židia a Nežidia získavať späť židovské pamiatky, najmä cintoríny a synagógy, ktoré boli ničené, o čom svedčia aj inšpiratívne príbehy podnikateľa Jozefa Klementa a historičky Russeny Gormosovej.

Židov je len 2000, väčšina z nich sú starší ľudia a dnes tvoria skupinu dvanástich komunít na Slovensku.

Napriek početným snahám o vybudovanie verejných parkov a zachovanie cintorína v Klemente Svolen sa historik a študenti Spišskej Novej Wes starajú o svoj miestny židovský cintorín.

READ  Základný kameň sa nachádza pre nový most cez rieku Ipoli medzi Slovenskom a Maďarskom

„Mladí ľudia musia vidieť, že život nie je vždy zábava a že hrozby nenávisti a neľudskosti nezmizli,“ povedala Kormošová pre The Slovak Spectator.

Top 3: Dva veľkolepé slovenské zhrnutia v prvých troch príbehoch o kultúre a životnom štýle, to môžeme preskočiť. Tu sú najčítanejšie príbehy: Čo žiadajú cudzinci pred odchodom na Slovensko, Američania sa spájajú so Slovenskom a rezignácia riaditeľa bratislavskej zoo.


To je zatiaľ všetko. Ďakujeme za vašu priazeň počas celého roka. Gratulujeme k šťastnému, zdravému a prosperujúcemu roku 2022! – Peter Dalhobolak a Anna Fay

mate nejake tipy? Petra môžete zastihnúť na [email protected]

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close