Svet

Čo spôsobilo pád libry a britské cestovanie, dovoz lacnejšie pre Singapurčanov?

SINGAPUR – Britská libra padá Celoročne nízke 1,0327 USD v pondelok (27. septembra) vyvolalo medzi niektorými Singapurčanmi na sociálnych sieťach vtipy o tom, že by mohol byť vhodný čas na dovoz špičkového tovaru zo Spojeného kráľovstva.

Sterling od štvrtka klesla o 5 percent a tento rok je o 21 percent nižšia. V utorok na začiatku obchodovania sa odrazila na 1,0683 USD.

Naposledy bola libra blízko 1,05 USD vo februári 1985.

Ako britská libra, ktorá sa pred rokom voči singapurskému doláru obchodovala blízko 2 USD, v pondelok klesla na 1,50 S USD?

Dnes sa na to pozrieme bližšie.

Čo je to LED pre Pound’s Pounding?

Stručne povedané, dnes povedali ekonómovia, je to najmä výsledok reakcie trhu na novú fiškálnu politiku zavedenú za nedávno dosadenej premiérky Liz Trussovej.

Investori začali uvoľňovať libru minulý piatok po tom, čo hlavný minister financií Spojeného kráľovstva Kwasi Kwarteng predložil plány okrem iného na zníženie daní a veľké energetické dotácie v snahe naštartovať chorú britskú ekonomiku. Vláda na to plánuje vziať pôžičku a poskytnúť prostriedky.

Pán Kwarteng sa cez víkend zaviazal, že v novom roku zníži dane, čo pomôže podnietiť obavy, že inflácia opäť stúpne, keďže Briti budú mať viac peňazí na míňanie.

Ekonóm CIMB Private Bank Chang Cheng Wun označil tento krok za „populistický“ krok, pretože teoreticky by britskí občania platili nižšie dane, mali nižšie účty za energie a v konečnom dôsledku by mali viac peňazí vo vrecku.

„Ak máte prostriedky na podporu týchto výdavkov a straty vládnych príjmov, je to rozumné,“ povedal.

Keďže však britskej vláde na to chýbajú finančné prostriedky, pani Selina Ling, vedúca oddelenia financií a výskumu v OCBC Bank, uviedla, že schéma si bude vyžadovať značné financovanie z vyššej ponuky pozlátených peňazí.

READ  Regionálne finále Afriky je naplánované na kvalifikáciu MS 2024 T20

Vláda Spojeného kráľovstva využíva cechy na získavanie peňazí, zvyčajne na pokrytie deficitu medzi verejnými výdavkami a príjmami z daní.

Britské noviny The Guardian citovali analytikov, ktorí v piatok uviedli, že investori „nie sú ochotní financovať zahraničnú deficitnú pozíciu Spojeného kráľovstva v súčasnom rámci“, čo vedie k výpredajom.

Čo to znamená pre Singapur?

Pani Ling z OCBC uviedla, že podniky dovážajúce tovary a služby z Veľkej Británie do Singapuru by mohli profitovať z lacnejšej libry.

„Pre Singapurčanov, ktorí sa sťahujú do Spojeného kráľovstva, buď kupujú nehnuteľnosť, alebo tam posielajú svoje deti študovať,“ dodal.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close