Hlavné správy

Čo ste (pravdepodobne) nevedeli o prezidentských voľbách

Washington 22. októbra (TASR) – Tohtoročné americké prezidentské voľby sú naplánované na 3. novembra. Obranca Donald Trump je 45. prezidentom USA. Zvolený je od roku 1789.

V tejto súvislosti TASR poskytuje prehľad zaujímavostí spojených s prezidentskými voľbami v USA.

Prvý a jediný
George Washington sa stal prvým prezidentom USA 30. apríla 1789 a ako jediný získal 100 percent hlasov. S menom prvej hlavy štátu sa spájajú aj ďalšie majstrovstvá: predniesol najkratšiu úvodnú reč – trvala necelé dve minúty a obsahovala 133 slov. Stal sa tiež prvým americkým prezidentom, ktorý sa objavil na poštovej známke.

Najdlhšie pri moci
Spomedzi doterajších 45 prezidentov USA bol vo funkcii najdlhšie Franklin Delano Roosevelt. V Bielom dome zostal viac ako 12 rokov (1933 – 45), presne 4422 dní. Ako jediný zvíťazil vo voľbách celkovo štyrikrát.

Najkratšia doba vo funkcii, ale najdlhšia inauguračná adresa
Najkratšiu – 31 dní – zastalo predsedníctvo Williama Henryho Harrisona. Jeho inauguračný prejav 4. marca 1841 bol však najdlhší zo všetkých amerických prezidentov. Šesťdesiatosemročný Harrison hovoril dve hodiny v chladnom počasí bez čiapky a kabátu. Zomrel o mesiac neskôr, 4. apríla 1841, na zápal pľúc a bol prvým prezidentom, ktorý počas jeho funkčného obdobia zomrel.

Dve obdobia s prestávkou
Demokrat Stephen Grover Cleveland sa stal jedinou hlavou štátu v histórii USA, ktorá prezidentovala dvakrát, ale nie za sebou. Najvyššiu pozíciu zastával ako 22. americký prezident v rokoch 1885-89 a ako 24. prezident v rokoch 1893-97.

Smrť počas úradu
Celkovo osem amerických prezidentov zomrelo v kancelárii. Štyria z nich prirodzenou smrťou: William Henry Harrison (1841), Zachary Taylor (1850), Warren Gamaliel Harding (1923) a Franklin Delano Roosevelt (1945). Štyria boli zavraždení: Abraham Lincoln (1865), James Abram Garfield (1881), William McKinley (1901) a John Fitzgerald Kennedy (1963).

READ  USA prekročili 11 miliónov potvrdených prípadov koronavírusovej infekcie

Volič Terry Freeman opúšťa volebnú miestnosť po hlasovaní v predčasných voľbách v Clearwatere na Floride 19. októbra 2020. Americký prezident Donald Trump a jeho demokratický rival v novembrových prezidentských voľbách Joe Biden vyzvali svojich priaznivcov, aby v nedeľu hlasovali. . čo najskôr – pri predčasnom hlasovaní.
Foto: TASR / AP

Prvá žena bojujúca o prezidentské kreslo
V Spojených štátoch nikdy prezidentský úrad nezvládla žena. Victoria Woodhell, maklérka a bojovníčka za rovnosť žien, sa ako prvá uchádzala o hlavu štátu v roku 1872.

Uplynulo viac ako 100 rokov odvtedy, čo v prezidentských pretekoch dorazila do cieľa ďalšia žena Hillary Clintonová. V roku 2008 však prehrala v vnútrostraníckom dueli a neskorším kandidátom Demokratickej strany bol neskôr prezident Barack Obama, ktorý bol zároveň prvým afroamerickým prezidentom USA (2009 – 17).

V roku 2016 sa Hillary Clintonová opäť zapojila do volebnej kampane a prebojovala sa do finále. V boji proti republikánovi Donaldovi Trumpovi však neuspela.

Najdlhšia voľba
V roku 2000 bolo rozhodnuté 35 dní po dni volieb, keď o víťazovi hlasovania rozhodol po prvý raz v histórii Najvyšší súd USA. Vďaka volebným hlasom Floridy sa stal prezidentom republikán George W. Bush, ktorý porazil demokrata Al Gorea. Brat Georga W. Busha Jeb Bush bol v tom čase guvernérom Floridy.

Najstarší a najmladší prezident
Najstarším prezidentským kandidátom, ktorý uspel v boji za Biely dom, bol úradujúci prezident Donald Trump, ktorý mal v čase inaugurácie 7 mesiacov. Dovtedy bol najstarším prezidentským kandidátom Ronald Reagan (1981 – 1989), ktorý sa stal hlavou štátu, keď mal 69 rokov. Ak by bol ale za prezidenta zvolený Joe Biden, súčasný protivník Donalda Trumpa, bol by najstaršou hlavou v histórii USA od prvých dní, pretože by mal počas inaugurácie 78 rokov.

Naopak – najmladším prezidentom bol Theodore Roosevelt (1901 – 09), ktorý mal pri nástupe do funkcie 42 rokov a 10 mesiacov.

Najvyšší a najnižší prezident
Najvyššou hlavou v histórii USA bol prezident Abraham Lincoln (1861-65), ktorý meral 1,93 metra. James Madison (1809-17) bol s výškou 1,63 metra najmenším obyvateľom Bieleho domu.

READ  Slovensko uľahčuje operácie COVID, keďže povstanie v Omigrone ešte nezasiahlo

Voliči pricestujú voliť do predčasných volieb v Clearwatere na Floride 19. októbra 2020. Americký prezident Donald Trump a jeho demokratický rival v novembrových prezidentských voľbách Joe Biden vyzvali v nedeľu svojich stúpencov, aby odovzdali svoj hlas čo najskôr – predčasné hlasovanie.
Foto: TASR / AP

Prezident s najväčším počtom detí
John Tyler (1841-1845), ktorý bol dvakrát ženatý, mal spomedzi amerických prezidentov najviac detí – 15. S prvou manželkou mal osem detí a s druhou sedem.

Voľby amerických astronautov
Astronauti dostávajú hlasovacie lístky od Johnsonovho vesmírneho strediska v Texase prostredníctvom zabezpečeného e-mailu. Keď ich vyplnia, pošlú hlasovacie lístky späť na Zem do riadiaceho centra NASA a odtiaľ putujú k volebným orgánom. Prvým Američanom, ktorý si zvolil prezidenta z vesmíru, bol v roku 2004 Leroy Chiao.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close