Veda

Connecticut potvrdzuje 2 infekcie vírusom Powassan: Čo je potrebné vedieť o chorobe prenášanej kliešťami

Úradníci v zdravotníctve v Connecticute ohlasujú prvé dva prípady štátu Vírus Powassan Objavené v roku 2021. Prípady spôsobené infikovaným uhryznutím kliešťom zahŕňali pacientov vo veku od 50 do 79 rokov, ktorí ochoreli počas tretieho aprílového týždňa a museli byť hospitalizovaní.

Pacienti, ďalší z okresu Fairfield a z okresu New Haven, boli liečení na ochorenie centrálneho nervového systému a odvtedy boli prepustení a zotavujú sa. Štát vlani ohlásil iba dva prípady a v rokoch 2016 – 2020 bolo hlásených celkovo 10 prípadov, z toho dva smrteľné.

„Identifikácia dvoch obyvateľov Connecticutu s ochorením spojeným s vírusom Powassan zdôrazňuje potrebu prijať opatrenia na zabránenie uhryznutiu kliešťami, zatiaľ čo kliešte sú najaktívnejšie, odteraz až do neskorej jesene,“ hovorí Deidre S. Vo svojom vyhlásení uviedol štátny úradujúci komisár pre verejné zdravie, MD, MPH, MPH. „Používanie repelentu proti hmyzu, vyhýbanie sa oblastiam, kde sa kliešte pravdepodobne vyskytujú, a starostlivá kontrola kliešťov po pobyte vonku môžu znížiť pravdepodobnosť, že sa vy alebo vaše deti nakazíte týmto vírusom.“

Tick ​​Bite On The Rise: Ako zostať v bezpečí, keď idete von

Vírus Powassan sa prenáša na ľudí uhryznutím infikovaného kliešťa s čiernymi nohami alebo „jeleňom“ a jeho ovplyvnenie centrálneho nervového systému môže trvať týždeň až mesiac. Podľa ministerstva verejného zdravotníctva v Connecticute je asi jeden z 10 prípadov ťažkých chorôb smrteľných a približne polovica všetkých, ktorí prežili, má dlhodobé zdravotné problémy.

Závažné prípady sa môžu najskôr prejaviť horúčkou, zvracaním, bolesťami hlavy a slabosťou, potom rýchlo prechádzajú do zmätenosti, straty koordinácie, ťažkosti s rozprávaním alebo záchvatov. Neexistuje žiadna špecifická liečba, ale ľuďom s vážnymi chorobami sa ponúka adjuvantná liečba.

Aj keď je vírus zriedkavý, počet hlásených prípadov sa za posledné roky zvýšil. Centrá pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) Agentúra uviedla, že väčšina prípadov sa vyskytuje neskoro na jar a v polovici jesene v severovýchodnej oblasti a oblasti Veľkých jazier v USA, ale keďže neexistuje žiadna vakcína a ktokoľvek ju môže uzavrieť, najlepšou prevenciou je vyhnúť sa uhryznutiu kliešťom.

READ  Vypuknutie variantu Delta ohrozuje singapurský model „života s Covidom“

Kliknutím sem získate úplné pokrytie koronavírusmi

Prevencia kliešťov zahŕňa vedieť, kde možno očakávať kliešte, napríklad v oblastiach s trávou, kefami alebo drevom, a ošetrenie odevov a výstroja pred tým, ako vyjdete von. V bezpečí vám môže pomôcť aj použitie repelentu proti hmyzu, ktorý je zaregistrovaný v EPA. Pomôcť môže kontrola kliešťov krátko po návrate v interiéri skúmaním výstroja, domácich miláčikov a seba, rovnako ako kúpanie čoskoro po návrate.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close