Svet

CORONAVÍRUS Krízový štáb sa zaoberá kľúčovými otázkami: Zatiaľ neexistuje dohoda! Testovanie oblasti a školy visia vo vzduchu

Vláda a odborníci sa dnes zaoberajú niekoľkými kľúčovými otázkami krízového štábu. Krajčí mal predstaviť semaforový plán, ale zdá sa, že ani on, ani Sulíkov nebudú predstavení. Najprv to musia posúdiť odborníci. Malo by sa tiež riešiť otvorenie škôl alebo iné povrchové testovanie. Minister školstva chce otvárať školy od budúceho pondelka, predseda vlády je však iného názoru. Komplexný test, ktorý by mal byť tentoraz povinný, by sa mal uskutočniť budúci víkend. Zmeny musia byť po diskusii schválené odborníkmi.


Boj proti plánom semaforu: Krajčír má svoju vlastnú predstavu! Čaká sa na stretnutie zamestnancov


Aktualizované o 21:30 Do škôl čo najskôr to nebude budúci týždeň

Ďalším sporným bodom sú školy. Druhá etapa základných a stredných škôl sa pravdepodobne neotvorí od budúceho týždňa, uviedol premiér. Stále platí, že akékoľvek prepustenie je možné iba vtedy, keď je situácia pod kontrolou a počet prípadov klesne na 750 za deň.
Predseda vlády zároveň dodal, že spolu s ministrom školstva chcú tento týždeň prísť s návrhom pre školy. Rovnako by sa podľa neho mali čo najskôr vrátiť do škôl.

Aktualizované 21:25 Ďalšie tri kolá testovania pravdepodobne prebehnú na Slovensku. Použije sa osem miliónov testov na antigén, potvrdil Igor Matovič. „Realisticky to môžeme urobiť organizačne od 6. decembra, troch víkendov do Vianoc,“ dodal s tým, že rokovania stále prebiehajú a podrobnejšie výstupy budú zverejnené v najbližších dňoch. Pravdepodobne iba v stredu po rokovaní vlády.

Aktualizované 17:56 Minister dopravy o tom, ako by mohlo lyžovanie vyzerať tento rok a ako bude fungovať cestovný ruch.

Aktualizované 17:40 Sulík nevidí dôvod na celoštátne testovanie. „Vidím zmysel v testovaní na obvodoch, kde je najväčší problém,“ povedal.

READ  Dychberúce zábery z USA: Pozerajte sa na atmosféru po voľbách, tvorivosti Američanov sa medze nekladú

Richard Sulík po rokovaní ústredného krízového štábu

Aktualizované 17:38 Nerozumie Matovičovmu vyhláseniu ani postupu. „Neviem, čo mám robiť, aby bol predseda vlády šťastný,“ povedal. „Nebudem komentovať tieto detinské vyhlásenia,“ odpovedal na otázku, ako vníma Matovičovo vyhlásenie, že jeho plán bol cestou do pekla.

Aktualizované 17:36 Richard Sulík potvrdil, že oba plány na pandemické semafory budú najskôr predložené odborníkom na pandemickej komisii. Potom bude predstavený ústrednému krízovému štábu. „Som rád, že minister Krajčí tiež navrhuje nepozerať sa na Slovensko ako celok, ale na regióny,“ povedal Sulík.

Aktualizované 17:04 Je potrebné pokračovať v spoločnom antipandemickom pláne, uviedol prezident

Je lepšie mať dva plány ako žiadny a ešte lepšie je mať jeden spoločný. To je potrebné urobiť teraz. Prezident SR Zuzana Čaputová to uviedla na sociálnej sieti v súvislosti s predstavenými antipandemickými plánmi predstaviteľov dvoch strán vládnej koalície. „Vážim si každého, kto je konštruktívny pri riešení koronárnej krízy,“ dodala Čaputová. Zdôraznila, že Slovenská republika musí mať v pandemickej situácii podrobný a dlhodobý plán. Poďakovala tiež vedcom, ktorí pomohli pripraviť oba návrhy.

Aktualizované 16:03 Predseda vlády potvrdil, že decembrové testovanie oblasti nemôže byť dobrovoľné

Ďalšie kolo povrchových testov, ktoré sa má uskutočniť v decembri, nemôže byť dobrovoľné, ako to bolo tento víkend (21. – 22. novembra). „Musíme sa rozhodnúť, buď dôjde k masívnemu testovaniu, alebo očakávam, že tu bude stáť môj kolega Sulík a povie, že dôjde k tvrdému uzamknutiu,“ povedal Matovič. Poukázal na to, že tretia možnosť neexistuje, pretože „v lekárni si nemôžete kúpiť liek na korónu“. Podotkol, že je dôležité zaujímať sa o stav pacientov v nemocniciach.

Zdroj: TASR / Martin Baumann

Predseda vlády sa vyjadril aj k víkendovému testovaniu. Uviedol, že spolu s ministrom obrany Jaroslavom Naďomom počítali s tým, že na testovanie príde asi tretina ľudí. „Bolo to niekde okolo 30 percent,“ Poznamenal Matovič. Ako tvrdí, išlo o skúšku, či „môžeme stretnúť najťažšie tri mesiace, ktoré nás čakajú“. „Z toho jednoznačne vyplýva, že akékoľvek všeobecné testovanie založené na absolútnej dobrovoľnosti by bolo stratou peňazí,“ uzavrel predseda vlády.

READ  Koronavírus: V Belgicku sa vyskytlo viac ako 21 000 prípadov infekcie

Aktualizované 15:42 Premiér uviedol, že po minulotýždňovej videokonferencii sa v EÚ uvažuje o tom, že ak človek nebude zaočkovaný, neprekročí hranicu. Bude potrebovať buď test PCR, alebo očkovací list.

Aktualizované 15:35 Minister financií Eduard Heger uviedol, že tento rok investovali do koronavírusu viac ako štyri miliardy eur, ktoré smerovali k rôznym opatreniam.

Otvorenie školy a testovanie oblasti

V prípade testovania podľa Matoviča platí, že ÚKŠ sa dohodla s testovacím systémom ako nástrojom na zníženie počtu denných prírastkov tak, aby denný limit nepresiahol 500 pozitívnych prípadov. Sulík, ktorý prichádza na ÚKŠ pred predsedu vlády a šéfa zdravotníctva, uviedol, že očakáva diskusiu o jeho pláne.

Minister školstva Branislav Gröhling verí, že školy budú môcť byť otvorené do 30. novembra. Pred novinármi mu Matovič povedal, aby sa najskôr porozprával so šéfom strany a nezmenil svoje postoje v SaS k tým, s ktorými sa predtým dohodli. Matovič však naznačil, že prichádza s návrhom, aby sa aspoň maturanti mohli dostať do školy skôr.

Sulíkov plán je cesta do pekla

Pandemický plán, ktorý v pondelok predstavil minister hospodárstva a líder SaS Richard Sulík, je skôr cestou do pekla. Pred rokovaním ústredného krízového štábu to povedal predseda vlády SR Igor Matovič, ktorý Sulíkov plán označil za populistickú hru, ktorej chýba solidarita.

Matovič kritizuje regionálnu diferenciáciu, považuje ju za nezodpovednú. „To, že keď to máme na západe krajiny zelené, ale nebudeme sa zaujímať o to, či nám horí východ, je nezodpovedné. V reštaurácii a dať si tam„ cigarku “?“ Spýtal sa Matovič. „Na Slovensko sa musíme pozerať ako na zjednotenú a zjednotenú krajinu,“ zdôraznil.

Chaos v plánoch

Pandemický plán SaS by podľa neho nemal byť témou pondelňajšieho rokovania. Sulík by ho mal najskôr predstaviť na konzule odborníkov a pandemickej komisii a ak tam získa hlasy odborníkov, potom by mal byť prerokovaný aj na ÚKŠ. Na diskusie by si však mal počkať aj semafor, ktorý pripravil minister zdravotníctva. „Chceli sme to predstaviť dnes, ale keďže ľudia sú v neustálom chaose, nech najskôr predstaví plán pán Sulík a nechá sa zvoliť plán, podľa ktorého sa riadime, aj na úrovni odborníkov.“ povedal Krajčí.

READ  Indonézia vyšetruje, či systém prispel k chybnej autotrofnej havárii lietadla Srivijaya

CORONAVÍRUS Rieši to krízový štáb

Zdroj: TASR / Martin Baumann

Remišová vyzýva koalíciu, aby nekonkurovala plánom

Koaliční partneri by mali prestať bojovať s plánmi boja proti novému koronavírusu. Mali by radšej počúvať odborníkov a tímy odborníkov a konať podľa toho a dôsledne. V pondelok o to požiadali podpredseda vlády a minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR a predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová. Reagovalo tak na protipandemický plán Semafor zdravia, ktorý predložila strana SaS.

“Keď každá koaličná strana začne zverejňovať svoje plány na riešenie krízy pomocou množstva rôznych kritérií, semaforov a farieb, okrem zjavných závažných nepresností budú ľudia úplne zmätení. Je to presný opak toho, čo je potrebné urobiť.” . “ povedala. Pre ľudí preto navrhuje, aby sa riadenie pandémie riadilo najmä štyrmi zásadami, ktorými sú predvídateľnosť, primeranosť, stanovenie priorít a príprava.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close