Hlavné správy

CORONAVIRUS Pravosť certifikátov má trhliny: Problémy v nemocnici, kódy a podpisy chýbajú!

Naša redakcia dostala podnet na to, ako certifikáty fungujú v praxi. Veru, nie je to také ružové. “Píšem z vlastnej skúsenosti, v ružinovskej nemocnici je údajný problém s uznávaním certifikátov, ktoré nie sú podpísané, nemajú číslo odberného miesta a prípadne pečiatku. V súčasnosti tam odmietajú v niektorých prípadoch ošetrovať ľudí.” ambulancie. “ píše jeden z čitateľov. Viacerí z nich nám navyše potvrdili, že nie všetci účastníci víkendového testu majú ohlásené podpisy alebo pečiatky. Niektorým dokonca chýba podpis a pečiatka zo zberného miesta.

Nemocnica vraj nemá dôvod neuznávať osvedčenie, ak nevykazuje známky falšovania

Na spomínané skúsenosti z Univerzitnej nemocnice v Bratislave (UNB) sme sa pýtali priamo. „Upozornili sme všetkých našich zdravotníckych pracovníkov na skutočnosť, že ak formulár osvedčenia nevykazuje známky falšovania, podmieňovanie uznania osvedčenia nevynechaním čísla testovacieho miesta alebo podpisu zamestnanca, ktorý vydal osvedčenie. “ Pre Topky to povedala hovorkyňa UNB Eva Kliská.

CORONAVÍRUS Autenticita certifikátov je

Zdroj: Topky / Ján Zemiar

„Záchranári nie sú policajti a nemôžu vyšetrovať každé jedno osvedčenie, ak vyzerá, akoby sme originál prijali.“ uzavrela Kliská.

Potom hovoril o špeciálnom kóde pre každý certifikát

Jaroslav Naď, šéf rezortu obrany, sa k otázke overovania certifikátov vyjadril minulý týždeň, za organizáciu testovania zodpovedá jeho vedenie. “Prosím, veľmi pekne, zneužitie certifikátov … Už som viackrát informoval, že tie certifikáty sú vytlačené na špeciálnom papieri, ktorý je nefalšovaný. Navyše, pretože existuje podozrenie, že bolo ukradnutých niekoľko certifikátov, dáme špeciálna značka za každý certifikát podľa zberného miesta, čo znemožňuje, že ak niekto chce použiť ukradnutý certifikát, nebude mať adekvátny kód, takže bude zrejmé, že ide o sfalšovaný dokument. Opakujem, že ak majú občania negatívny výsledok skúšky, certifikát nosia so sebou a na žiadosť oprávnenej osoby ho preukazujú, “ uviedol v utorok 27. októbra minister obrany Jaroslav Naď.

READ  Americké voľby: Obyvatelia Texasu odovzdali viac ako deväť miliónov hlasovacích lístkov

VIDEO Minister obrany Naď minulý utorok hovoril o bezpečnostnom kóde na osvedčení:

Nie sú viditeľné žiadne kódy

Pozreli sme sa priamo na tieto tvrdenia a certifikát sme prešli pod UV svetlom, pretože na povrchu nie sú viditeľné žiadne jedinečné číselné kódy ani nič podobné.

Po preskúmaní certifikátu spomínaným UV svetlom sme na zadnej strane našli značku koronavírusu, ktorá bez nej nie je viditeľná, ale to jednoznačne neznamená, že sa jedná o jedinečný kód, ktorý podlieha zbernému miestu. Takúto známku nám poslalo niekoľko čitateľov. Vždy bola na rovnakom mieste.

Ostatní občania majú na zadnej strane rovnaký symbol koruny.
CORONAVÍRUS Autenticita certifikátov je

Zdroj: Tip čitateľa – Dušan

Metódu overovania kritizovali aj lekári, môžu sa vyskytnúť problémy s rovnakými menami a dátumami narodenia

Ostatné organizácie sa sťažovali na spôsob, akým sa dá preukaz preukázať a ako sa vyplňuje. Problém tu nastáva, aj keď sa jeden občan narodil v rovnaký deň ako iný občan s rovnakým menom. “Dokument o výsledku testu s názvom Certifikát / Lekársky certifikát je označený logom Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky. Obsahuje meno, priezvisko, dátum narodenia, dátum testu a výsledok testu„ pozitívny / negatívny “. Personalizácia dokumentu je otázny a týka sa „osoby, ktorej sa má poskytovať zdravotná starostlivosť“. V takom prípade musí byť podpísaný aj informovaný súhlas pacienta (je pacientom testovaný pacient?) Je neprijateľné, že mu chýba identifikácia testujúceho zdravotníckeho pracovníka Zo zdravotných dôvodov (výsledok testu ovplyvňuje režim iného občana) ) rovnako ako z forenzných dôvodov (v prípade poškodenia zdravia pacienta nie je možné zistiť zdravotníckeho pracovníka), je pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti v rozpore s platnou legislatívou, “ píše sa to v otvorenom liste Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska adresovanom predsedovi vlády Igorovi Matovičovi.

CORONAVÍRUS Autenticita certifikátov je

Zdroj: TASR – Maroš Černý

Na problém zareagovalo ministerstvo zdravotníctva. „Certifikát je zabezpečený bezpečnostnými prvkami, ktoré budú skontrolované,“ V krátkosti nám to povedala hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

V tejto veci sme kontaktovali aj ministerstvo obrany. “Na výrobu certifikátov bol použitý špeciálny bezpečnostný materiál (nie papier), ktorý nie je možné získať a dá sa jednoznačne zistiť. Certifikát je chránený aj po grafickej stránke – obsahuje bezpečnostné prvky, ktoré nemožno kopírovať a nikto ich nemôže kopírovať.” iné na Slovensku ich môžu vyrábať. ““ odpovedalo ministerstvo.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close