Veda

COVID-19 v USA: Keďže subvariant Ba.2 rastie, odborníci sa obzerajú v iných krajinách, aby predpovedali jeho vplyv

Podľa nových odhadov Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb Spojených štátov amerických, zverejnených v utorok, BA.2 spôsobila minulý týždeň približne 35 % prípadov v USA, čo je nárast z 22 % týždeň predtým.

Zároveň podľa údajov Univerzity Johnsa Hopkinsa sú nové prípady Covid-19 stabilné alebo sa zvyšujú v približne 19 štátoch.

„Neprekvapilo by ma, keby sme vyzerali o niečo vyššie,“ povedal v utorok v živom rozhovore Dr. Anthony Fauci, riaditeľ Národného inštitútu pre alergie a infekčné choroby. Washington Post, „Naozaj nevidím, že pokiaľ sa niečo dramaticky nezmení, že by nastal veľký boom,“ povedal.

V Spojenom kráľovstve, kde BA.2 v súčasnosti predstavuje 85 % nových infekcií, počet prípadov medzitýždenne vzrástol o 20 %. V porovnaní s predchádzajúcim týždňom došlo k nárastu hospitalizácií o približne 22 %. Úmrtia zaznamenané do 28 dní od pozitívneho testu na COVID-19 sa zvýšili takmer o 17 % posledné číslo vlády,
Inštitút pre zdravotnícke metriky a hodnotenie Washingtonskej univerzity v utorok uviedol, že ich model nepredpovedá nový nárast prípadov COVID-19, „ako sme videli v niektorých častiach Európy,“ povedal Ali Moqdad, profesor globálneho zdravia. V IHME, na twitteri, Namiesto toho povedal, že jeho modely naznačujú, že prenos Covld-19 v USA bude po konci marca naďalej klesať.

Vysoko nákazlivé, ale nie vážnejšie

BA.2 je technicky klasifikovaný ako súčasť rodiny vírusov Omicron, ale geneticky je kmeň veľmi odlišný, od jeho príbuzného BA.1 ho delí približne 40 mutácií. Vďaka tomu sa líši od pôvodného Omicron tak, ako boli alfa, beta a delta od seba navzájom.

Podľa Williama Hanneza, epidemiológa na Harvardskej škole verejného zdravia T.H. Chana, je nákazlivejší ako Omicronov BA.1, ktorý už bol vysoko nákazlivým vírusom so základným reprodukčným číslom, čiže R-not, okolo 8, čo znamená, že možno očakávať, že jedna infikovaná osoba rozšíri chorobu v priemere na 8 ďalších.

Ako sme v bezpečí pred COVID-19?  Vedci objavili test na meranie imunity

Adrian Esterman, epidemiológ z University of South Australia, stanovil pôvodné chovné číslo pre BA.2 na približne 12. „Toto je veľmi blízko k osýpkam, najinfekčnejšej chorobe, akú poznáme,“ napísal na Twitteri 10. marca. ,

READ  Novoobjavená kométa vyfotografovaná počas zatmenia Slnka

Hoci je BA.2 nákazlivejšia, nespôsobuje závažnejšie ochorenie. A hoci uniká časti imunitnej obrany vytvorenej očkovaním a predchádzajúcimi infekciami, nezdá sa, že by prekročila BA.1.

Hanez hovorí, že na úrovni populácie je Omicron oveľa lepšie ovládateľný ako Delta, ale nie je neškodný.

„Dôvod, prečo sú Omicron ba.2 a ba.1 problémom, je ten, že počet infekcií, ktoré spôsobujú, je veľmi vysoký,“ povedal Hannez.

Spôsobí BA.2 prílivovú vlnu alebo vlnu?

Tvar vlny BA.2 vyzerá v rôznych krajinách veľmi odlišne. Došlo k nárastu prípadov a úmrtí v dôsledku BA.2 Hong KongTam, kde mnohí seniori váhali, či dostať vakcínu, ale v Južnej Afrike, kam dorazila po veľkom boome BA.1 v krajine, sotva spôsobila vlnu – spôsobila, že sa prípady skôr vyrovnali, než aby stúpali.

Otvorenou otázkou zostáva, čo dokáže BA.2 v USA.

Spojené kráľovstvo v minulosti ponúklo nejaké vodítka k trajektórii variantov. Ale sú tu dôležité rozdiely.

V ich prospech je Spojené kráľovstvo zaočkovanejšie ako USA. Medzi ľuďmi vo veku 12 rokov a staršími dostalo 86 % populácie dve dávky vakcíny, zatiaľ čo viac ako dve tretiny dostali tretiu alebo posilňovaciu dávku. V USA dostalo 74 % jedincov vo veku 12 rokov a starších dve dávky vakcíny, ale iba 46 % dostalo posilňovaciu dávku.

Ale Británia má tiež svoje problémy, hovorí Dr. Carlos Del Rio, špecialista na infekčné choroby a výkonný prodekan na lekárskej fakulte Emory. „Majú oveľa staršiu populáciu ako my,“ hovorí.

Čínska politika nulového výskytu Covidu vykazuje známky napätia.  Ale vykopať to teraz môže byť katastrofa

Podľa správy vlády Spojeného kráľovstva je v Spojenom kráľovstve 19 % ľudí starších ako 65 rokov. V USA tvoria seniori asi 16 % populácie.

Aj keď to vtedy nebola veľká zábava, Del Rio hovorí: „Dobrou správou je, že v USA máme obrovský omikrónový boom. Nakazili sa milióny ľudí,“ hovorí.

READ  Astronómovia objavili jednu z najväčších štruktúr, aké boli kedy pozorované v Mliečnej dráhe

„A medzi počtom nakazených a počtom už zaočkovaných ľudí odhadujeme, že asi 73 % až 75 % populácie má nejaký stupeň imunity,“ hovorí.

Približne 25 % Američanov zostáva zraniteľných voči vírusu BA.2, pretože nedokážu alebo nechcú vytvárať protilátky.

„Takže predpokladám, že budeme mať prudký nárast, ale nebude to vážny nárast,“ hovorí Del Rio, hoci sa stále obáva o 25 % Američanov, ktorí nie sú chránení.

stopy z Kataru

Ďalšie zaujímavé indície o tvare vlny BA.2 pochádzajú z blízkovýchodnej krajiny Katar, ktorá zhruba prekročila U.S. Bola použitá zmes podobných vakcín.

Katar žije s BA.2 ako dominantným vírusom už od Vianoc. Zaznamenali tiež veľký omikrónový nárast, ktorý vyvrcholil v polovici januára, po ktorom nasledoval prudký pokles prípadov.

V sérii nedávnych štúdií Leith Abu-Raddad a jeho spoluautori z katarskej Weil Cornell University predpokladajú ochranu Poskytnuté mRNA vakcínami Ako aj minulá infekcia,

Zistili, že dve dávky mRNA vakcín poskytli miernu ochranu proti symptómom – v rozsahu 36 % až 50 %. Ale táto ochrana trvala len štyri mesiace. Po štyroch mesiacoch sa ochrana stala zanedbateľnou a po siedmich mesiacoch ich štúdia zistila, že u očkovaných ľudí je v skutočnosti o niečo vyššia pravdepodobnosť ochorenia ako u neočkovaných, pravdepodobne preto, že im chýbala ochrana. Bol tu falošný pocit.

„Zaočkovaní ľudia sa nesprávajú rovnako ako ľudia, ktorí neboli zaočkovaní. Viete, myslia si, že sú chránení, takže ich to môže odhaliť,“ povedal Abu-Raddad.

Mohla by sa vakcína proti Covid-19 stať každoročnou dávkou?  niektorí odborníci si to myslia

Aj keď sa ochrana pred infekciou v priebehu času dosť dramaticky vytratila, tí, ktorí boli zaočkovaní, mali naďalej dobrú ochranu pred hospitalizáciami a úmrtiami, čo nahnevalo 70 % až 80 %, povedali.

„Najlepšia vec, ktorú môžete práve teraz urobiť, je získať posilňovač,“ povedal Abu-Raddad. „Posilňovače prinesú späť ochranu pred infekciou, ktorá bývala asi 60%, čo je skvelé,“ aj keď časom ustúpi, povedal. „Naozaj úžasné na účinnosti posilňovača je to, že prakticky eliminuje riziko hospitalizácie a smrti COVID-19,“ povedal.

READ  Čínski vedci navrhujú odkloniť asteroidy „Armageddon“ raketami

V samostatnej štúdii sa Abu-Raddad a jeho tím zaoberali aj ochranou proti BA.2 pred infekciou BA.1. Povedal, že táto ochrana bola ešte silnejšia a odolnejšia v rozsahu 90 % ako ochrana dvoch dávok vakcíny mRNA.

„Takže to je naozaj ďalší dôvod myslieť si, že aj keď príde vlna, naozaj to nebude také zlé, ako by sa ľudia mohli báť,“ povedal.

Hovorí sa, že po infekcii imunita klesá veľmi pomaly. V novej štúdii, kde sledovali ľudí infikovaných alfa a beta variantmi, stále našli 50% ochranu pred reinfekciou Omicron až o rok neskôr.

Abu-Raddad si myslí, že rozdiel je v tom, že imunita vytvorená infekciou pretrváva v tkanivách úst a nosa, zatiaľ čo protilátky vytvorené očkovaním, ktoré sa nahromadia v tele, nezostanú v týchto tkanivách tak dlho, ako prvé stretnutie s vírusom.

Príde štvrtá dávka pre seniorov?

Jedna vec, ktorú Abu-Raddadov výskum nedokáže vyriešiť, je, ako dobre funguje imunita u starších ľudí. Katar je mladá krajina. Menej ako 10 % populácie má podľa nich viac ako 50 rokov, takže nevedeli povedať, či vakcíny naďalej fungujú pre seniorov tak, ako pre mladších ľudí.

Del Rio má podozrenie, že účinnosť vakcíny u seniorov klesá oveľa rýchlejšie ako u mladších ľudí.

„Predpokladám, že CDC odporučí štvrtú dávku pre ľudí nad 65 rokov v priebehu budúceho týždňa alebo dvoch. Ak máte 65 rokov a nakazíte sa, budete mať napriek očkovaniu veľmi vážnu chorobu.“ buď,“ povedal.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close