Veda

COVID mohol spôsobiť vyhynutie veľkého kmeňa sezónnej chrípky

v skvelej forme , Fľaša vakcíny proti chrípke v CVS Pharmacy a MinuteClinic 10. septembra 2021 v Miami.

Nástup pandémie koronavírusu spôsobil všeobecný chaos – ušetrený nebol ani vírus sezónnej chrípky. Medzi cestovnými obmedzeniami, karanténou, zatvorením, fyzickým dištancovaním, maskovaním, umývaním rúk a dezinfekciou bola chrípková sezóna 2020-2021 zrušená. Znamená to nielen bezprecedentné globálne zníženie počtu ľudí chorých na chrípku, ale aj dramatický pokles genetickej diverzity šírenia chrípky. Niekoľko podtypov vírusu takmer zmizlo. Najpozoruhodnejšie však je, že celá línia – jedna z iba štyroch chrípkových skupín, na ktoré sa zameriavajú vakcíny proti sezónnej chrípke – úplne stmavla, zdanlivo vyhynula.

výskumníkov Minulý rok spomínaná absencia Keďže chrípka sa stále snažila zotaviť z pandémie. Teraz je však chrípka späť a hrozí, že spôsobí mimoriadne zlé počasie na severnej pologuli. Napriek tomu chrípková línia B/Yamagata stále chýba, A. Podľa Štúdia je zverejnená tento týždeň v časopise Eurosurveillance, Od apríla 2020 nie je definitívne známy. A otázka, či naozaj vyhynul.

Otvorenou otázkou je aj to, čo môže absencia B/Yamagaty znamenať pre budúcu chrípkovú sezónu a očkovanie proti chrípke. Pre rýchle osvieženie: V posledných rokoch sa medzi ľuďmi globálne šíria štyri hlavné typy sezónnej chrípky. Existujú dva vírusy chrípky typu A: vírus H1N1 a podtyp vírusu H3N2. Ďalšie dva sú vírusy chrípky typu B: vetvy rodu Victoria a Yamagata. (Podrobnejšie vysvetlenie chrípky nájdete v časti náš lektor tu.) Súčasné štvorvalentné vakcíny sa zameriavajú na sezónne špecifické verzie každého z týchto štyroch typov chrípkových vírusov.

Menej chrípkových vírusov v okolí znamená, že budúce vakcíny možno ľahšie zladiť s cirkulujúcimi vírusmi, vďaka čomu budú sezónne očkovania účinnejšie. Na druhej strane, náhle opätovné objavenie sa B/Yamagata sa môže stať ešte nebezpečnejším, ako plynie čas a ľudia strácajú imunitu. Ale skôr, ako budú môcť odborníci na zdravie zľahčovať budúce chrípkové obdobia, budú chcieť vedieť, či B/Yamagata skutočne odišla.

READ  Štvrtý prípad podozrivý v okrese Sacramento, 30 bolo zaočkovaných

vírus zmizol

V článku publikovanom tento týždeň v časopise Eurosurveillance vedci z Holandska preosiali najnovšie údaje o globálnom sledovaní chrípky k 31. augustu 2022 pri hľadaní chýbajúceho kmeňa. Poznamenávajú, že GISAID, globálna databáza genetických sekvencií vírusu chrípky, ktorá zvyčajne dostáva tisíce sekvencií chrípky každý rok, nedostala po marci 2020 ani jednu sekvenciu B/Yamagata s údajmi o zbere vzoriek.

Údaje o sledovaní FluNet od Svetovej zdravotníckej organizácie ukázali malý počet hlásení o nezvestnom pôvode, 43 v roku 2021, väčšinou z Číny, a osem sporadických prípadov zo štyroch krajín v roku 2022. Pre porovnanie, bolo zistených viac ako 51 000 B/Yamagata. v roku 2018.

Autori naznačujú, že malý počet prípadov za posledné dva roky mohol byť nesprávne diagnostikovaný. Namiesto prenosu vírusu môžu len detekovať podpis B/Yamagata z vakcín, ktoré prenášajú živý oslabený vírus chrípky. Alebo by to mohla byť genetická kontaminácia z vakcín s inaktivovaným vírusom. Nie je to len fantázia. Autori poznamenávajú, že veľa detekcií B/Yamagata v Amerike A v Škótsku sa našli skôr živé oslabené vakcíny proti chrípke než skutočné prípady cirkulujúceho vírusu.

Výskumníci žiadajú laboratóriá na sledovanie chrípky, aby zintenzívnili úsilie na odhalenie akýchkoľvek prípadov Yamagata, aby zistili, či je skutočne preč alebo len nízka. „Z laboratórneho hľadiska si myslíme, že by bolo vhodné zvýšiť kapacitu a schopnosť určiť rodové línie všetkých známych vírusov chrípky B na celom svete, pretože je dôležité určiť neprítomnosť vírusov línie B/Yamagata,“ vyvodzujú závery. Navrhujú tiež, aby Svetová zdravotnícka organizácia stanovila kritériá na definovanie toho, kedy môže byť línia vyhlásená za „vyhynutú“ a dôsledky tohto vyhlásenia.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close