Veda

COVID zvyšuje riziko dlhodobého poranenia mozgu, uvádza veľká americká štúdia

Zdravotné sestry reagujú pri liečbe pacienta s COVID-19 na jednotke intenzívnej starostlivosti v Milton Keynes University Hospital v Británii, 20. januára 2021, uprostred šírenia pandémie koronavírusu. Ľudia, ktorí mali COVID-19, majú o rok neskôr vyššie riziko mnohých poranení mozgu v porovnaní s ľuďmi, ktorí nikdy neboli infikovaní koronavírusom. (Toby Melville, Reuters)

Odhadovaný čas čítania: 2-3 minúty

Chicago – ľudia, ktorí COVID-19 Americkí vedci vo štvrtok oznámili, že ľudia, ktorí sa nikdy nenakazili koronavírusom, sú o rok neskôr vystavení vyššiemu riziku poranenia mozgu, čo je zistenie, ktoré môže postihnúť milióny Američanov.

Štúdia, publikovaná každoročne v Nature Medicine, hodnotila zdravie mozgu pri 44 rôznych poruchách pomocou lekárskych záznamov bez identifikátorov pacientov od miliónov amerických veteránov.

Mozgové a iné neurologické poruchy boli o 7 % vyššie u ľudí infikovaných COVID v porovnaní s rovnakou skupinou starších ľudí, ktorí nikdy neboli infikovaní. Tím uviedol, že sa to zložilo na približne 6,6 milióna Američanov, ktorých poškodenie mozgu súviselo s infekciou COVID.

„Výsledky ukazujú ničivé dlhodobé účinky COVID-19,“ uviedol vo vyhlásení hlavný autor Dr. Ziad al-Aly z Lekárskej fakulty Washingtonskej univerzity.

Al-Ali a kolegovia z Lekárskej fakulty Washingtonskej univerzity a Zdravotného systému pre záležitosti veteránov v St. Louis študovali lekárske záznamy 154 000 amerických veteránov, ktorí boli pozitívne testovaní na COVID od 1. marca 2020 do 15. januára 2021.

Porovnali to so záznamami 5,6 milióna pacientov, ktorí nemali COVID v rovnakom časovom období, a ďalšej skupiny 5,8 milióna ľudí z obdobia tesne pred príchodom koronavírusu do Spojených štátov.

Al-Aly povedal, že predchádzajúce štúdie sa zaoberali užšou skupinou porúch a zameriavali sa prevažne na hospitalizovaných pacientov, zatiaľ čo jeho štúdia zahŕňala hospitalizovaných aj nehospitalizovaných pacientov.

zhoršenie pamäti, všeobecne známe ako mozgová hmla, boli najčastejšími príznakmi. V porovnaní s kontrolnými skupinami mali ľudia infikovaní COVID o 77 % vyššie riziko vzniku problémy s pamäťou,

Ľudia infikovaní vírusom mali tiež o 50 % vyššiu pravdepodobnosť ischemickej cievnej mozgovej príhody, ktorá je spôsobená krvnými zrazeninami, ako skupina, ktorá sa nikdy nenakazila.

Ľudia, ktorí mali COVID, mali o 80 % vyššiu pravdepodobnosť záchvatov, o 43 % vyššiu pravdepodobnosť problémov duševného zdravia, ako je úzkosť alebo depresia, o 35 % vyššiu pravdepodobnosť bolesti hlavy a o 42 % väčšia pravdepodobnosť, že budú trpieť pohybovými poruchami, napr. ako tremor v porovnaní s kontrolnými skupinami

Výskumníci uviedli, že vlády a zdravotnícke systémy by mali vypracovať plány pre svet po Covide.

„Vzhľadom na obrovský rozsah pandémie si riešenie týchto výziev vyžaduje naliehavé a koordinované – ale zatiaľ neexistujúce – globálne, národné a regionálne stratégie reakcie,“ povedal Al-Aly.

fotografie

Súvisiace príbehy

najnovšie správy o koronavíruse

Ďalšie príbehy, ktoré by vás mohli zaujímať

READ  Rast v tínedžerskej nemocnici COVID je odrazom nových foriem, hovorí Gottlieb

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close