Svet

Covit-19 Omigron Explosion: Rise of BA.2 a čo očakávať na NZ

Omigron je nový variant Covit-19, ktorý bol prvýkrát objavený v novembri 2021 v Južnej Afrike. Video / NZ Herald

Vytlačte jeho príbuzného Omigrona PA2 z obehu Kovit-19 na Novom Zélande.

Podľa Dr. Joba de Licta, vedúceho bioinformatiky a genomiky ESR, BA.2 teraz predstavuje asi 80 percent nemocničných vzoriek, ktoré hodnotia jeho kolegovia – a očakáva sa, že táto miera porastie.

„V zahraničí sme videli, že BA.2 môže vytvoriť takmer každú udalosť a len BA.1 vidíme úplne eliminovanú na veľmi dlhú dobu,“ povedal.

„Všetko to závisí od stupňa šírenia, samozrejme, a od toho, či ľudia prijmú preventívne opatrenia, ako je nosenie masky alebo testovanie na akékoľvek príznaky.“

Krajiny, ktoré mali pôvodne erupcie Govit-19 poháňané pôvodným typom Omigran BA.1, teraz zažívajú druhú, palivovú vlnu BA.2 – ale BA.2 sem prišla krátko po BA.1 a začala sa otáčať rýchlejšie, s Novým Zélandom nevidieť žiadny takýto účinok. Nie je pravdepodobné.

„Medzi predstavením mohol uplynúť týždeň alebo dva – čo znamená, že držíme oboje súčasne.“

Dúfal, že po opadnutí hlavnej vlny sa šírenie choroby vráti na stabilnú úroveň – aj keď na testovanie a hospitalizáciu na veľmi zvládnuteľnej úrovni.

Tu rýchlo dominuje BA.2 – ktorá teraz predstavuje jednu tretinu prípadov v USA.

„V spoločnosti Dimark, podobne ako my, boli BA.1 a BA.2 predstavené v rovnakom čase, ale aj BA.2 sa v priebehu času neustále zväčšoval – najmä vďaka rastovému prínosu silne podporovanému zdrojmi.“

Tento diagram ukazuje pomer triedených prípadov Covit-19 delta (modrá) k Omigranu PA1 (červená) a PA2 (oranžová).  Obrázok / ESR
Tento diagram ukazuje pomer triedených prípadov Covit-19 delta (modrá) k Omigranu PA1 (červená) a PA2 (oranžová). Obrázok / ESR

Dôvod tohto rozpätia – odhaduje sa, že BA.2 je o 30 až 50 percent nákazlivejší ako BA.1 – je často nejasný.

In Správa z minulého mesiacaAgentúra pre zdravotnú bezpečnosť Spojeného kráľovstva zistila, že vysoká prevalencia a krátka séria intervalov – čas medzi tým, keď sa u infikovanej osoby začnú prejavovať symptómy a ďalšia osoba začne prejavovať symptómy infekcie – sú „dôveryhodnými“ faktormi jej vysokej prevalencie.

READ  Gideon odmieta plány umožniť Netanjahuovi zostaviť dočasnú vládu

V podstate agentúra Tiež hlásené Nezistil sa žiadny významný rozdiel v účinnosti vakcíny proti týmto dvom typom; V skutočnosti bola ochrana pred symptomatickým ochorením mierne vyššia pre BA.2 (69 percent) ako pre BA.1 (74 percent po dvoch až štyroch týždňoch).

Hoci štúdie naznačujú, že BA.2 môže byť odolnejší voči liečbe monoklonálnymi protilátkami, zatiaľ nie sú dostatočné presvedčivé údaje, ktoré by ukázali, že spôsobuje, že ľudia sú chorí.

De Lict uviedol, že z podskupiny sériových vzoriek z nemocníc, ktoré prispeli k infekcii Govt-19, nebol takýto signál.

„Aj keď vieme, že Delta má vážnejšie účinky ako Omigran, určite zistíme, že Omigran nie je taký mierny, ako niektorí hovoria,“ povedal.

„Určite to spôsobuje vážnejšiu hospitalizáciu – najmä u tých, ktorí neboli očkovaní, alebo sa zvýšili.“

Pokiaľ ide o Delta, de Lict, pozoruhodné prípady variácií boli podobne znížené, ale neboli úplne odstránené – ako ukazuje potvrdený prípad nemocnice v Bay of Plenty tento mesiac.

„Túto vzorku sme dostali na nasadenie minulý víkend a miestne oddelenie verejného zdravotníctva a nemocnica teraz pracujú na lepšom pochopení šírenia tohto variantu na kontrolu rizika.“

Ak sa delta stále rozprestiera nad rozsiahlou zátokou, mohlo by to vystaviť ľudí v tejto oblasti väčšiemu riziku, že budú potrebovať nemocničnú starostlivosť.

„Ale je tiež dôležité, aby si ľudia uvedomili, že Delta má špecifické možnosti liečby, čo je trochu striebro.“

Tento mesiac, Vedci oznámili hybridnú variáciu Zdieľa vlastnosti kmeňov delta a omigron a bol nájdený v Spojených štátoch a mnohých európskych krajinách.

Vedci sa domnievajú, že – s názvom „Deltacron“ a celá jeho genetická sekvencia bola formálne uznaná ako nový variant po nahraní do globálnej vládnej databázy Gisaid – pochádza z pacienta trpiaceho oboma kmeňmi súčasne.

Vedec ESR Dr Joep de Ligt (vpredu) očakáva, že BA.2 bude na Novom Zélande pokračovať a nie pôvodný podtyp Omicron BA.1.  Foto / poskytnuté
Vedec ESR Dr Joep de Ligt (vpredu) očakáva, že BA.2 bude na Novom Zélande pokračovať a nie pôvodný podtyp Omicron BA.1. Foto / poskytnuté

READ  Žena, ktorá zaviazala oči 23 členom rodiny, aby otestovala mužovu štedrosť

De Lict povedal, že nový variant by sa mohol objaviť s vyššou intenzitou delty a rýchlejšou difúziou omega.

„Nie je to najlepšie pre nikoho a kdekoľvek – a vedecká komunita pozorne sleduje veci, aby zistila, či niektorá z týchto reštrukturalizácií nezačne dominovať a rásť.“

V tomto nedávnom prípade však ešte nenašiel žiadny zvláštny dôvod na poplach.

„Zdá sa, že je to ten istý starý príbeh, kde sú ľudia z niečoho tak nadšení, a potom údaje stále nie sú presné.“

Napriek tomu si myslel, že to chvíľu potrvá, kým príde ďalšia veľká variácia.

„Bohužiaľ, existuje reálna šanca, že sa niekde vo svete niečo chystá,“ povedal.

„Každá krajina nevykonáva genetické monitorovanie v odporúčanom rozsahu, čo znamená, že variácie tohto problému sa budú reprodukovať, kým nedovolíme, aby sa vírus šíril a zmenil.

„Preto je smutné vidieť, že európske krajiny opúšťajú skryté kontroly a všetko, čo umožní vírusu pokračovať v rýchlejšom šírení – a dá mu možnosť rýchlo vytvoriť nový variant.

„Bol by tento variant taký zlý ako Omigran, pokiaľ ide o to, ako rýchlo sa šíri, alebo taký zlý ako Delta, pokiaľ ide o účinky chorôb? Nevieme.

„Ale vieme, že sa blíži niečo ako chrípka.“

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close