Crazy Cross: Nezabudnuteľné majstrovstvá sveta v cyklokrose

„],“ Filter „:“ nextExceptions „:“ img, blockquote, div „,“ nextContainsExceptions „:“ img, blockquote „}“>

Získajte prístup ku všetkému, čo publikujeme, keď sa pripojíte>>, „name“: „in-content-cta“, „type“: „link“} „> VeloNews alebo Outside +.

Majstrovstvá sveta môžu byť vrcholom úspechu pre elitných cyklogrosových jazdcov, ale ich organizovanie je oveľa zložitejšie. Existuje mnoho detailov od typu pôdy v podhorí až po množstvo piva, ktoré sa má načerpať do párty stanov.

Jedným z najväčších nebezpečenstiev je počasie. Severná Európa bude koncom januára brutálna. Samozrejme, zanietení fanúšikovia cyklokrosu túžia po príšernom počasí. Čím je udalosť epickejšia, tým dlhšie zostane v kolektívnej pamäti.

Tu sú niektoré z najpamätnejších majstrovstiev sveta v cyklokrose.

Veľmi chladno

Belgický tím si v Poprade predstavuje ukážku učebných osnov. (Foto: Tim de Waele / Getty Images)

Bolo 15 stupňov pod horizontom, keď otec Matthewa van der Boyla, Audrey, stál v rade na majstrovstvá sveta 1999 v slovenskom Poprate. Nečudo, že sa triasol. Krátko pred štartom a koncom bola rovinka pokrytá snehom. Slovenským riešením bolo nastriekať naň benzín a zapáliť zápalku. Z pretekov sa vykľul triler. Van der Boyle sa ujal vedenia skôr, no zasunul sa do rohu a umožnil tak Belgičanovi Erwinovi Verweckenovi ísť do vedenia. Verwecken, organizátor svetového pohára v Namur pre Colossians, určite vyhrá ešte jedno kolo. Spoluhráč Mario Teklerk ho ale prenasledoval a prihral. Vervecken sa nahneval, gestikuloval a pokarhal Teklerka.

Plný blata

Asi najdôležitejší typ. Každý skutočne oddaný „krížový ventilátor“ je odborníkom na odvodňovanie pôdy. Podrasy sú výnimočné pri výbere miest nevhodných pre apokalyptický dážď. Trojdruhový kríž je vo folklóre vždy zablatená kaša. Aby boli preteky považované za skutočné blato, musia mať viac plynu ako jazda. Ak vidíte jazdcov bežiacich dole kopcom, je to dobré znamenie.

READ  Súťažný titul Marca Bellocchia v Cannes „uniesol“ a predal ho regiónom

Saccolongo, Taliansko, 1979. Taliani mali veľkú šancu v amatérskych pretekoch s Vitom de Donom, ale určite to bolo príliš ploché pre De Dana, ktorý exceloval v behu. Riešenie organizátorov bolo jednoduché – miestny hasičský zbor v noci ukryli v okolí a poliali vodou. Na druhý deň husto pršalo. De Danove svety sa stali pretekárskymi autami s bicyklami používanými na dokončenie rovno. Kreativitu organizátora vrátil dúhovým dresom.

Lembeck, Belgicko, 1986. Počasie počas profesionálnych pretekov zahŕňa sneh, dážď a slnko. Kurz bol vo všeobecnosti belgický. Organizátori mali smolu (alebo šťastie, podľa toho, z akej strany sa na to pozeráte) vo veľkom daždi v dňoch pred pretekmi. Švajčiarsky pôdny monštrum Albert Sweefel vyhral profesionálne preteky (vyhral aj v Sacolongu) a Vito de Dono vyhral amatérske preteky – bez pomoci hasičského zboru v Sacolongu.

Hagendorf, Švajčiarsko, 1988. Prejazd cez kukuričné ​​polia, samozrejme, zamrznuté v závode. Potom teplota stúpla, sneh sa roztopil a polia sa zablatili. Nemecká legenda amatérskych pretekov Mike Klck bol z celej tejto záležitosti taký znechutený, že prestal pretekať a chodil pol kola s bicyklom hore nohami a fanúšikovia ho karhali. Pascal Richard vyhral profesionálne preteky a podčiarkol švajčiarsku dominanciu 80. rokov.

Ľad

Sven Nice, vždy technický majster, bol úspešnejší ako jeho belgickí kolegovia Erwin Verwecken a Sven Vandoranhout v St Wendell’s. (Foto: Thomas Lones cez Getty Images / AFP)

Sankt Wendel, Nemecko, 2005. Sneh a ľad ponúkajú úplne iné kratochvíle ako ťažké blato. Preteky v bielom sú často nepredvídateľné a v televízii vždy vyzerajú nádherne. V roku 2005 boli učebné osnovy v Sankt Wendel tak prísne, že stávkovanie bolo ako kritérium, len na snehu namiesto na internáte. Belgický maestro Sven Nice unikol s Erwinom Verweckenom v dvoch kolách, prerušili klzký zjazd a otvorili medzeru, pričom sa už nikdy nepozreli späť. V pretekoch žien skončila Hanka Kupernagalová tretia vo svojich štyroch víťazstvách na majstrovstvách sveta.

READ  Pápežova návšteva strednej Európy preveruje jeho zdravie a diplomaciu

Najväčší dav

Coxigay, Belgicko, 1994. Údaje o veľkosti svetového davu sú veľmi presné, no legenda hovorí, že vo februári 1994 sa na piesočné duny Koksijde vydalo 70 000 fanúšikov. Odmenou im bola napínavá bitka medzi flámskym hrdinom Paulom Herrikersom a Holanďanom Richardom Groenendalom. Uprostred chaotických, zbesilých scén Herrikerovci v poslednom kole utiekli z Gronendalu a oslavovali bohaté víťazstvo a vždy si zabezpečili miesto v každom srdci Flandry. Nasledujúci deň bolo na pracoviskách v Antverpách a Kente niekoľko nejasných hláv.

Hlboká drážka

Walkenberg, Holandsko, 2018. Walkenberg bol dlhé roky pravidelným účastníkom Svetového pohára, pričom zaberal dátum v októbri. To znamená, že kurz založený na kasíne bol vo všeobecnosti suchý. Svetový šampionát začiatkom februára bol úplne iná záležitosť. V čase, keď elitní muži jazdili v nedeľu popoludní, ostatné preteky prerazili mäkký povrch. Jeden zjazd je obzvlášť zradný a v predchádzajúcich pretekoch si vyžiadal veľa jazdcov. Elitní muži, konajúci nevedome spolu, všetci jazdili v rade dole kopcom a vytesali do zeme 30 metrovú priepasť. Toto je najbezpečnejší spôsob, ako prejsť úsekom. Ku koncu pretekov – Wood von Airt zvíťazil dominantným štýlom – na tejto ceste mizli aj najhlbšie časti karbónových hrán.

Veľmi prázdne pneumatiky

68. svetový šampionát bol v mnohých smeroch neprehľadnou záležitosťou. (Foto: Tim de Waele / Getty Images)

Piles, Luxembursko, 2017. Počiatočné preteky na projekte boli veľkolepé vďaka ľadovým podmienkam, ktoré sa odohrávajú na postindustriálnej neplodnej pôde. Avšak, ísť cez víkend, zem sa začala topiť a potom boli preteky prerušené. Pod povrchom blata čakali tisíce malých ostrých kamienkov, ktoré prerazili hladkú pneumatiku. Punchers zmarili šance mnohých obľúbených jazdcov. Na toto podujatie sa bude spomínať z tých najpozitívnejších dôvodov, pretože San Conte získalo svoje dlho očakávané majstrovstvá sveta.

READ  Lisabonský festival hororových filmov premietne filmy „The Night“, „Eaton“

Najrýchlejšie predávané pivo

Toto pochybné ocenenie ide Monopoly, Taliansko, 2003. V sobotu na obed boli tyčinky suché. Pre Majstrovstvá sveta v cyklokrose je to skutočne apokalyptický.