Veda

Crew-Dragon prekonáva rekord v najdlhšom lete americkej kozmickej lode s hodnotením človeka – Spaceflight Now

Astronaut poslal tento obrázok kozmickej sondy „odolnosti“ draka posádky na výstup do vesmíru pred Medzinárodnou vesmírnou stanicou. 27. Poďakovanie: NASA

Kozmická loď SpaceX Crew Dragon, ktorá v novembri prepravila štyroch astronautov na Medzinárodnú vesmírnu stanicu, prekonala nedeľňajší rekord v najdlhšej kozmickej lodi vozidla americkej posádky, stanovený tobolkou Apollo pri poslednom lete na vesmírnu stanicu Skylab, prekročil hranicu 84 dní. V roku 1974.

Kozmická loď „Resilience“ posádky Dragon odštartovala z Kennedyho vesmírneho strediska NASA na Floride 15. novembra, obiehala okolo rakety Falcon 9 a potom sa nasledujúci deň spojila s Medzinárodnou vesmírnou stanicou.

Veliteľ Michael Hopkins viedol štvorčlennú posádku, ktorú tvorili pilot Victor Glover a špecialisti na misie Soichi Noguchi a Shannon Walker. Táto misia s názvom Crew-1 je prvým operačným letom kozmickej lode Crew Dragon spoločnosti SpaceX a prvým drakom posádky, ktorý preváža štyroch astronautov.

Testovací let na palubu kapsuly Dragon „Endeavour“ posádky SpaceX priniesol minulý rok na vesmírnu stanicu astronautov NASA Douga Hurleyho a Boba Behnkena. Tento skúšobný let trval 64 dní.

84-dňový míľnik, ktorý v nedeľu prešla vesmírna loď Crew Dragon Resilience, prekonala rekord stanovený misiou SkyLab 4 v roku 1974. Trojčlenná posádka Skylab 4 odletela na vesmírnu stanicu Skylab NASA na nízkej obežnej dráhe Zeme na kozmickej lodi Apollo a ich misia sa skončila 8. februára 1974 mesačným svitom v Tichom oceáne. Toto bola posledná misia stanice Skylab pred tým, ako sa v roku 1979 znovu dostala do atmosféry.

Vedecký pilot Edward Gibson je jediný člen posádky Skylab 4, ktorý je stále nažive. Vlani zomrel veliteľ Gerald Carr a v roku 2014 pilot William Pogue.

Hopkins a jeho spoluhráči v nedeľu usporiadali videokonferenciu s Gibsonom.

„Dnes posádka-1 Prekonal rekord v najdlhšej misii amerických vesmírnych kapsúl, 84-denný rekord Skylabu 4 v roku 1974, “tweetol Noguchi, japonský astronaut,„ Bolo nám cťou a nadšením hovoriť s astronautmi Skylabu. Ed Gibson. „

Astronauti posádky 1 sú takmer o polovicu po svojej plánovanej päťapolmesačnej misii. Posádka má podľa plánu pristáť s kozmickou loďou Dragon Resilience splashom podporovaným padákom pri pobreží Floridy okolo 1. mája a vrátiť sa na Zem.

Rastúca flotila kapsúl Crux Dragon spoločnosti SpaceX je navrhnutá tak, aby lietala na nízkej obežnej dráhe Zeme až 210 dní za deň, ako to vyžaduje NASA. Americká vesmírna agentúra uzavrela so spoločnosťami SpaceX a Boeing kontrakty na vývoj a lietanie kapsúl komerčnej posádky s posádkou na vesmírnej stanici, čím NASA ukončila spoliehanie sa na ruské kozmické lode Sojuz pre dopravné služby astronautov.

Tri lety spoločnosti Apollo na vesmírnu stanicu Skylab trvali 28 dní, 59 dní a 84 dní. V roku 1996 bol raketoplán NASA obmedzený na niekoľko týždňov letov, pričom najdlhší let raketoplánu trval asi 18 dní.

K Hopkinsovi, Gloverovi, Noguchimu a Walkerovi sa na vesmírnej stanici pripojili ruský veliteľ Sergej Reznikov, letecký inžinier Sergej Kud-Sverchkov a astronautka NASA Kate Rubins. Riznikov, Kud-Savarchkov a Rubins odštartovali 14. októbra na ruskej kozmickej lodi Sojuz.

Čerstvá trojčlenná posádka odštartuje na ďalšiu ruskú misiu Sojuz 9. apríla, po ktorej bude v polovici apríla nasledovať odlet Rjazikovovej posádky a zíde dole po schodoch do Kazachstanu, ktorý polročne poletí do Sojuzu M. S. vystúpi -17 kozmická loď.

Veliteľ posádky 1 Mike Hopkins, špecialisti na misie Soichi Noguchi a Shannon Walker a pilot Victor Glover hovorili minulý týždeň s astronautom Skylabu Edom Gibsonom. S pozdravom: Soichi Noguchi

Pred návratom kozmickej lode Crew Dragon Resilience na Zem je naplánovaný výbuch ďalšej kapsuly posádky SpaceX z Kennedyho vesmírneho strediska na 20. apríla so štyrmi čerstvými astronautmi, ktorá odštartuje takmer šesťmesačnú rotáciu na Medzinárodnej vesmírnej stanici.

Veliteľ NASA Shane Kimbroz, pilot Megan McRathur, japonský astronaut Akihiko Hoshide a astronaut Európskej vesmírnej agentúry Thomas Pescru trénujú na misiu Crew-2, posádku Dragon Endeavour, ktorá vlani letela na skúšobný let Demo-2, kapsle znovu použije.

READ  Číňanka ochorela na vtáčiu chrípku H5N1 a COVID-19 v rovnakom čase

E-mail autorovi

Sledujte Stephena Clarka na Twitteri: @ Stephen Clarke 1.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close