Svet

Čuchové halucinácie po prekonaní koronavírusu: Nosy pacientov sa zbláznili, káva vonia ako spálená guma

Podľa štúdie v časopise Annals of Internal Medicine je až 86 percent pacientov s pozitívnym testom na Covid-19 opísaných ako jeden z príznakov straty čuchu. Po zotavení sa z choroby až 90 percent z nich uvádza, že sa všetko vrátilo do normálu. Desať percent ľudí ale stále nič necíti alebo majú nos naozaj zmätený. Čech na správu upozornil Blesk.

Zdroj: Getty Images

“Keď sa zobudia, nemôžu cítiť svoju obľúbenú rannú kávu. Vonia ako spálená guma,” uviedol profesor Jiří Ruprich z Centra zdravia, výživy a výživy Štátneho zdravotného ústavu v Brne. Pacienti by mali trpieť skresleným vnímaním pachu alebo dokonca čuchovými halucináciami.

Prečo však koronavírus napáda ľudský čuch? Toto stále robia vedci. Už na začiatku pandémie sa im podarilo zistiť, že vírus musí byť zachytený na dvoch proteínoch – ACE2 a TMPRSS2. Tie sa nachádzajú v mnohých častiach tela vrátane nosa. Vírus teda môže poškodiť čuchové neuróny, ktoré prenášajú pachové informácie z nosa do mozgu. Podľa odborníkov sa však poškodené bunky môžu regenerovať. V niektorých prípadoch to však môže trvať nejaký čas, dokonca roky.

Štúdia popisuje aj konkrétne skúsenosti pacienta. Nakazila sa počas prvej vlny ochorenia na jar. Najskôr stratila chuť a vôňu, potom sa objavil kašeľ a únava. Ukázalo sa, že má koronavírus. O pár mesiacov neskôr, keď ju konzultovali, išli s manželom do obľúbenej reštaurácie. Objednala si ryby a zeleninu. Chutné jedlo jej však nevoňalo. „Ako kombinácia spáleného toastu a niečoho, čo mi prišlo zle od žalúdka,“ popísané.

READ  Babiš apeloval na Čechov: Noste dobrý závoj a postupujte podľa opatrení

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close