Ekonomika

Dacia predstaví 15. októbra najlacnejší elektromobil v Európe – Magazine – Auto

Šampanské z premiéry dvojičiek Logan / Sandero ešte nezmizlo a Dacia chladí ďalších. Má na to skutočne veľký dôvod. Svoju prvú emisnú zbraň predvedie budúci týždeň. Elektrický automobil Spring má byť najlacnejším elektromobilom v Európe.

Prvá čisto elektrická Dacia bude vychádzať z jarného konceptu. Zároveň to nebolo nič iné ako vyšperkovaný elektromobil Renault K-ZE, ktorý francúzska značka predáva v Číne.

Autor: Dacia

Aj keď Dacia tento rok nevynikala v európskych predajoch, pretože koronárna kríza zasiahla jej cenovo citlivých zákazníkov, na začiatku má tri dôležité správy. Až koncom septembra predstavila tretiu generáciu dvojičiek Logan a Sandero a za rohom je úplne nové kompaktné SUV Spring. V tomto prípade však pôjde o nový míľnik v histórii značky. Jar bude jej prvým čistým elektromobilom. Nedá sa nič robiť a táto „nízkonákladová“ odnož Renaultu musí tiež znižovať emisie flotily. Urobí to však opäť po svojom, aby nezradila filozofiu bezkonkurenčne nízkej ceny.

Bude to nepochybne najťažšia úloha, s akou sa pri Dácii stretla. Nie je vôbec ľahké vymyslieť lacný elektromobil za ceny lítium-iónových batérií. Ako to zvládla, uvidíme v stredu 15. októbra, kedy je naplánovaná svetová premiéra. O novinke si však môžeme urobiť hrubý obraz vopred. Nie je žiadnym tajomstvom, že Spring vychádza z elektromobilu Renault City K-ZE, ktorý francúzska značka predáva a vyrába zatiaľ iba v Číne. A toto je bezemisná verzia indického Renaultu Kwid, jedného z najpredávanejších automobilov v krajine. To nakoniec potvrdila aj marcová premiéra konceptu Dacia Spring.

Táto správa bola niekoľkokrát ...

Novinku už nechcení fotografi „chytili“ niekoľkokrát. Autor: Detailing Workshop

Dizajn by sa mal líšiť iba prednou maskou a rumunskými logami. Sympatické SUV s dĺžkou 3 750 mm a rázvorom 2 423 mm však s najväčšou pravdepodobnosťou dostane viac bezpečnostných prvkov, ktoré sú v porovnaní s čínskou základňou v Európe štandardom. Počítať môžeme s autonómnymi brzdami alebo sledovaním mŕtveho uhla zrkadiel. Či sa technológia zmení, je otázne, pretože akákoľvek zmena by mala vplyv na cenu, ktorú chce Dacia udržať pri zemi. Ak bude identický s K-ZE, potom bude mať Spring batérie s kapacitou 26,8 kWh, skromným výkonom 32 kW a dojazdom približne 200 km.

Detaily sa dozvieme budúci týždeň, takže na špekuláciách nezáleží. Tiež by mala byť zverejnená cena, ktorá je najväčšou hádankou. Zatiaľ sa povráva o 15 000 až 20 000 eurách. Nie je to málo pre značku, ktorá sa s SUV Duster zmestí do 10 000 eur, ale ako vieme, vo svete elektromobilov platia ďalšie „zákony“. Avšak s dotáciou niekoľko tisíc eur, ktorú poskytujú viaceré európske krajiny na podporu predaja nízkoemisných automobilov, by sa Dacie Spring mohla stať elektrickým bestsellerom. Aj keď len v rámci mesta, pretože obmedzený dojazd mu na dlhých trasách nedáva veľa šancí.

Páči sa vám tento článok? Podporte prosím kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať denné správy, rozhovory, komentáre, správy, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie, ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Aby sme pre vás mohli pracovať neustále a ešte lepšie, potrebujeme tiež vašu podporu.
Ďakujem za akýkoľvek finančný príspevok.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close