Ekonomika

Dacia predstaví 15. októbra najlacnejší elektromobil v Európe – Magazine – Auto

Šampanské z premiéry dvojičiek Logan / Sandero ešte nezmizlo a Dacia chladí ďalších. Má na to skutočne veľký dôvod. Svoju prvú emisnú zbraň predvedie budúci týždeň. Elektrický automobil Spring má byť najlacnejším elektromobilom v Európe.

Prvá čisto elektrická Dacia bude vychádzať z jarného konceptu. Zároveň to nebolo nič iné ako vyšperkovaný elektromobil Renault K-ZE, ktorý francúzska značka predáva v Číne.

Autor: Dacia

Aj keď Dacia tento rok nevynikala v európskych predajoch, pretože koronárna kríza zasiahla jej cenovo citlivých zákazníkov, na začiatku má tri dôležité správy. Až koncom septembra predstavila tretiu generáciu dvojičiek Logan a Sandero a za rohom je úplne nové kompaktné SUV Spring. V tomto prípade však pôjde o nový míľnik v histórii značky. Jar bude jej prvým čistým elektromobilom. Nedá sa nič robiť a táto „nízkonákladová“ odnož Renaultu musí tiež znižovať emisie flotily. Urobí to však opäť po svojom, aby nezradila filozofiu bezkonkurenčne nízkej ceny.

Bude to nepochybne najťažšia úloha, s akou sa pri Dácii stretla. Nie je vôbec ľahké vymyslieť lacný elektromobil za ceny lítium-iónových batérií. Ako to zvládla, uvidíme v stredu 15. októbra, kedy je naplánovaná svetová premiéra. O novinke si však môžeme urobiť hrubý obraz vopred. Nie je žiadnym tajomstvom, že Spring vychádza z elektromobilu Renault City K-ZE, ktorý francúzska značka predáva a vyrába zatiaľ iba v Číne. A toto je bezemisná verzia indického Renaultu Kwid, jedného z najpredávanejších automobilov v krajine. To nakoniec potvrdila aj marcová premiéra konceptu Dacia Spring.

Táto správa bola niekoľkokrát ...

Novinku už nechcení fotografi „chytili“ niekoľkokrát. Autor: Detailing Workshop

Dizajn by sa mal líšiť iba prednou maskou a rumunskými logami. Sympatické SUV s dĺžkou 3 750 mm a rázvorom 2 423 mm však s najväčšou pravdepodobnosťou dostane viac bezpečnostných prvkov, ktoré sú v porovnaní s čínskou základňou v Európe štandardom. Počítať môžeme s autonómnymi brzdami alebo sledovaním mŕtveho uhla zrkadiel. Či sa technológia zmení, je otázne, pretože akákoľvek zmena by mala vplyv na cenu, ktorú chce Dacia udržať pri zemi. Ak bude identický s K-ZE, potom bude mať Spring batérie s kapacitou 26,8 kWh, skromným výkonom 32 kW a dojazdom približne 200 km.

READ  Elon Musk uvádza na trh prvú demo verziu mozgových čipov

Detaily sa dozvieme budúci týždeň, takže na špekuláciách nezáleží. Tiež by mala byť zverejnená cena, ktorá je najväčšou hádankou. Zatiaľ sa povráva o 15 000 až 20 000 eurách. Nie je to málo pre značku, ktorá sa s SUV Duster zmestí do 10 000 eur, ale ako vieme, vo svete elektromobilov platia ďalšie „zákony“. Avšak s dotáciou niekoľko tisíc eur, ktorú poskytujú viaceré európske krajiny na podporu predaja nízkoemisných automobilov, by sa Dacie Spring mohla stať elektrickým bestsellerom. Aj keď len v rámci mesta, pretože obmedzený dojazd mu na dlhých trasách nedáva veľa šancí.

Páči sa vám tento článok? Podporte prosím kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať denné správy, rozhovory, komentáre, správy, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie, ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Aby sme pre vás mohli pracovať neustále a ešte lepšie, potrebujeme tiež vašu podporu.
Ďakujem za akýkoľvek finančný príspevok.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close