Ekonomika

Dacia Spring: Maďari odhaľujú cenu najlacnejšieho elektromobilu! – Časopis – Auto

Prvý elektrický automobil Dacie už poznáme, ale jeho najväčšia výhoda, cena, zostala utajená. Do teraz. Odhalili to webové stránky našich južných susedov. Maďari si budú môcť dopriať Spring Electric 10 955 eur! Po stodielnej úvodnej sérii sa to len tak zaprášilo.

Elektrický crossover Dacie bude stáť pod 18 000 eur. To je menej ako všetci konkurenti. Ale tiež ponúka menej miesta, menší výkon a kratší dojazd. Autor: Dacia

Na minulotýždňovej premiére sympatického elektrického crossoveru Spring Electric Dacia tvrdila, že jej novinka demokratizuje svet elektromobilov. Rovnako ako pred rokmi, Logan v nižšej triede a Duster v triede SUV. Myslela tým, že Spring Electric si vďaka nízkej cene bude môcť dopriať tých, ktorí o kúpe elektromobilu ani len nepomysleli. Samotná cena však automobilka nezverejnila. Hovorilo sa o sume od 15 000 do 20 000 eur. Dnes to však nemusíme hádať. Postaralo sa o to maďarské zastúpenie Dacie, ktoré zverejnilo oficiálne ocenenie na webe.

Zákazníci za nový elektromobil zaplatia iba 3 990 000 maďarských forintov, čo je 10 911 eur. Ale pozor, jedná sa o cenu so štátnou dotáciou 2,5 milióna forintov (6 836 €). Niet divu, že prvých 100 kusov určených pre miestny trh sa vypredalo za štyri hodiny! Bez dotácie je však jar drahšia. Stojí to presne 6 490 000 HUF, teda 17 747 EUR. Presná špecifikácia výbavy nie je známa, je však zvykom, že úvodná séria je bohatšia ako základné. Už teraz je však Spring výrazne lacnejší ako najlacnejší elektromobil u nás – Škoda Citigo iV. Elektrická Škoda s bonusom výrobcu 1 200 eur dosiahla cenu 19 900 eur.

Na druhej strane to nie je cena, ktorá by mala byť prelomom v histórii elektromobilov. Dacia Spring Electric má elektromotor so skromným výkonom 33 kW a batériu s kapacitou iba 26,8 kWh. Spomínané Citigo iV, alebo jeho súrodenec VW e-Up!, Majú výkon 61 kW a akumulátor 32,3 kWh. To znamená lepšiu dynamiku a dlhší dojazd. S Spring prejdete na jedno nabitie maximálne 225 km, zatiaľ čo pri spomínaných 258 modeloch. Je však možné, že cena Dacie Spring pôjde ešte nižšie, keď predstaví základné verzie so skromnejšou výbavou. Nakoniec v Číne stojí sesterský Renault City K-ZE iba 7 830 eur!

Pripravuje sa aj úžitková verzia, ktorá by sa mohla dostať na úroveň 15 000 eur. Zákazníci, vrátane maďarských, však budú musieť byť veľmi trpezliví. Najskôr Dacia nasadí Spring v službách zdieľania automobilov. Prvé kusy sa k súkromným zákazníkom dostanú až na jeseň 2021. A koľko by mohol stáť nový elektromobil na Slovensku s dotáciami? Závisí to od výšky štátneho príspevku. S najväčšou pravdepodobnosťou to nebude pôvodných 8 000 eur. Aj keď ministerstvo hospodárstva v septembri oznámilo, že pripravuje druhé kolo dotácií, pravidlá by sa mali zmeniť tak, aby čo najviac ľudí dostalo peniaze za elektromobil od štátu.

Dacia Spring Electric - 2021

Dacia Spring Electric - 2021

Páči sa vám tento článok? Podporte prosím kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať denné správy, rozhovory, komentáre, správy, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie, ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Aby sme pre vás mohli pracovať neustále a ešte lepšie, potrebujeme tiež vašu podporu.
Ďakujem za akýkoľvek finančný príspevok.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close