Ekonomika

Ďalší pohľad: Neoslavujte dohodu Nort Stream 2

Dohoda medzi prezidentom Bidenom a nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou by umožnila dokončenie plynovodu North Stream 2, aby Rusko mohlo prepravovať zemný plyn priamo do západnej Európy. Dohoda plní Bidenov cieľ zlepšiť vzťahy s Nemeckom, ale nič iné. Nord Stream 2 je scestný plán, ktorý oslabí nemecké vedenie a urobí Európu zraniteľnejšou voči ruskej agresii.

Drž potlesk Susan Walsh / Associated Press

Postavený ruskou štátnou plynárenskou spoločnosťou Gaspro, nový plynovod cez Baltské more priamo zdvojnásobí najväčšieho európskeho spotrebiteľa zemného plynu v Nemecku. V súčasnosti prúdi cez Ukrajinu jedna tretina ruského zemného plynu, ktorý si za dopravu účtuje 2 miliardy dolárov ročne. Tým, že by Nortstream 2 umožnil Rusku dodávať bez toho, aby prechádzal Ukrajinou, by to mohlo destabilizovať ukrajinskú ekonomiku a odmietnuť Kyjevu financovať ochranu pred ruským vojenským tlakom. O poplatky prichádzajú aj členovia NATO Poľsko, Slovensko a Maďarsko. Najzávažnejšie je, že plynovod zvýši závislosť Európy od Ruska, ktoré už kontroluje 40 percent trhu EÚ so zemným plynom.

Od nástupu do funkcie Biden zopakoval nesúhlas USA s Nort Stream 2. Senátori, ktorí sa hnevali na obe strany, sa však vyhli uvaleniu sankcií na nemecké spoločnosti zapojené do stavby a poistenia 98 percent dokončeného plynovodu. Aby sa vyhla konfrontácii s Merkelovou – zaprisahanou ochrankyňou nemeckého obchodu, ktorá dúfa, že z plánu bude ťažiť – Biden ponúkol zrušenie ďalších amerických sankcií výmenou za nemecké prísľuby zvýšiť diverzifikáciu energií v EÚ a posilniť podporu Ukrajiny.

Podľa dohody oznámenej minulý týždeň Nemecko zriadi fond vo výške 1 miliardy dolárov na podporu obnoviteľnej energie na Ukrajine, zatiaľ čo Ukrajina prispeje sumou viac ako 200 miliónov dolárov na pomoc pri modernizácii svojej energetickej siete. Berlín sa zaviazal spolupracovať s Ruskom na zabezpečení toku plynu cez Ukrajinu najmenej do roku 2034. Sľubuje, že poskytne prístup k potrubiam dodávateľom tretích strán a investuje do nových projektov energetickej infraštruktúry vo východnej a strednej Európe.

READ  Prehľad noviniek: PM má viac COVIDU a vakcín ako Vianoce

Nič z toho nezastaví ruského prezidenta Vladimira Putina vo využívaní plynovodu na podkopanie Ukrajiny a rozšírenie ruského vplyvu. Merkelová síce uznala, že Rusko sa vyhráža Ukrajine, ale nešpecifikovala podmienky ani neuviedla, aké budú pokuty. Ak Rusko pozastaví dodávky plynu cez Ukrajinu, v dohode nebudú žiadne ustanovenia obmedzujúce prístup spoločnosti Gosprom k programu Nord Stream 2. Napriek spoločnému záväzku USA a Nemecka „ustúpiť proti ruskej agresii“ Nemecko nenaznačilo, že by dosiahlo cieľ NATO vyčleniť 2 percentá HDP na obranu do roku 2024.

Keďže Merkelová po tejto jeseni odstúpi z funkcie prezidenta, Bidenova administratíva bude musieť tlačiť na budúcu nemeckú vládu, aby napravila nedostatky dohody – a Nort Stream 2. Merkelová teraz do rozhovorov zahrnie krajiny, ktorým hrozí, že s Bidenom skončí. Putina povzbudilo, keď pomoc na oplátku priniesla Európe len malý úžitok. Ďalší nemecký líder musí napraviť škody spôsobené európskej bezpečnosti.


Na obnovenie hesla použite nasledujúci formulár. Po odoslaní e -mailu na váš účet vám pošleme e -mail s resetovacím kódom.

Predchádzajúce

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close