Veda

Ďalšie uvedenie NASA na trh: Kedy sa pozerať

V nedeľu na Floride odnesie raketa a kapsula vyrobená spoločnosťou SpaceX členov posádky na Medzinárodnú vesmírnu stanicu. Misia NASA nadväzuje na úspešnú demonštráciu tej istej kozmickej lode, ktorá začala v máji a v auguste vrátila na Zem dvoch astronautov. Tu je to, čo potrebujete vedieť o uvedení na trh.

Štyria astronauti – traja z NASA, jeden z japonskej vesmírnej agentúry JAXA – budú sedieť vo vnútri kapsuly Dragon SpaceX Crew Dragon, obohatenej na obežnú dráhu nad raketou Falcon 9. Misia je známa ako Crew-1 a astronauti pomenovali svoju kapsulu Resilience. Na šesťmesačný pobyt majú namierené na Medzinárodnú vesmírnu stanicu.

Toto je prvý z tých, ktoré NASA nazýva „operatívne“ lety Posádkového draka. V máji sa uskutočnila demonštračná misia, na ktorej palube boli dvaja astronauti NASA – Robert Behnken a Douglas Hurley. Toto vypustenie v kapsule s názvom Endeavour bolo prvýkrát, čo sa misia s posádkou odštartovala z USA na obežnú dráhu od odchodu raketoplánov NASA v roku 2011. Jej návrat bol tiež prvým pristátím astronautov na palube americkej kozmickej lode vodou. odkedy kapsuly Apollo prestali lietať v 70. rokoch.

NASA sa spolieha na to, že ruské rakety Sojuz dostanú svojich astronautov na vesmírnu stanicu. To je čoraz nákladnejšie a stúpa na cenu viac ako 90 miliónov dolárov za sedadlo.

Štart misie Crew-1 je naplánovaný na nedeľu v 19:27 východného času z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride. Televízia NASA bude vysielať spravodajstvo so začiatkom o 15:15

Astronauti dorazia na vesmírnu stanicu v pondelok približne o 23:00 východne, cesta trvá približne 27 hodín.

Prognózy v súčasnosti dávajú 50-percentnú pravdepodobnosť priaznivých podmienok na launchpade. Spoločnosti SpaceX a NASA tiež strážia Atlantický oceán ďalej. Počasie a vody tam musia byť pomerne pokojné pre prípad, že by sa niečo zhoršilo počas výstupu na obežnú dráhu a posádkový drak musí urobiť núdzové pristátie (nepriaznivé poveternostné podmienky viedli k posunutiu skoršieho sobotného dátumu štartu).

READ  435 nových prípadov COVID-19 potvrdených v Massachusetts, 16 ďalších úmrtí

Ak sa nedeľný štart oneskorí, v stredu existuje možnosť zálohy.

Michael S. Hopkins, Veliteľom letu je 51, plukovník amerických vesmírnych síl. (Plukovník Hopkins je tiež prvým členom novovytvorených amerických vesmírnych síl, ktorý odišiel do vesmíru.) Bol jedným z deviatich astronautov vybraných NASA v roku 2009. Podnikol jeden predchádzajúci výlet na Medzinárodnú vesmírnu stanicu, v rokoch 2013 a 2014, strávil na obežnej dráhe 166 dní.

Shannon Walker55-ročná absolvovala jedenkrát na vesmírnej stanici v roku 2010. Dr. Walker získala doktorát z vesmírnej fyziky na Rice University, kde študovala interakciu slnečného vetra s atmosférou Venuše.

Soichi Noguchi, 55 rokov, astronaut s japonskou vesmírnou agentúrou JAXA, podnikne tretí výlet do vesmíru. Bol členom posádky raketoplánu Discovery v roku 2005 pri prvom štarte raketoplánu po strate Kolumbie a jej siedmich astronautov pred viac ako dvoma rokmi.

Počas tejto návštevy Medzinárodnej vesmírnej stanice uskutočnil pán Noguchi tri výstupy do vesmíru. To zahŕňalo jednu na testovanie techník vyvinutých na opravu poškodenia tepelných dlaždíc na raketopláne podobných tým, ktoré odsúdili Kolumbiu, keď sa znovu dostala do zemskej atmosféry. V rokoch 2009 a 2010 strávil päť mesiacov na obežnej dráhe ako člen posádky vesmírnej stanice.

Victor Glover, 44, ktorý si NASA v roku 2013 vybrala za astronauta, absolvuje svoj prvý vesmírny let. Bude prvým astronautom čiernej NASA, ktorý bude slúžiť na palube posádky vesmírnej stanice. Úspech pána Glovera je pozoruhodný pre NASA, ktorá sa zamerala na zdôraznenie „skryté postavy„Vo svojej histórii vyslal do vesmíru zatiaľ iba 14 čiernych Američanov z celkového počtu viac ako 300 astronautov NASA.

Nebude prvým čiernym astronautom na palube stanice. Ale tí, ktorí ho preniesli z NASA, boli počas výstavby stanice členmi posádok raketoplánov a absolvovali iba krátke pobyty na základni.

READ  Ďalší meteor? Bolo počuť ďalšie rozmachy, v štáte Upstate NY sa objavili ohnivé gule

Allyson Waller prispela k hláseniu.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close