Svet

Dánski poľnohospodári protestovali proti vládnemu nariadeniu vyhladiť všetky norky

Podľa organizátorov bolo v oboch mestách na protestoch zaznamenaných celkovo asi 850 traktorov.

Niekoľko stoviek dánskych farmárov zablokovalo pouličné traktory v Kodani a Aarhuse na protest proti kontroverznému vládnemu príkazu zničiť všetky norky chované v Dánsku. Informovala o tom v sobotu agentúra DPA.

Podľa organizátorov bolo v oboch mestách na protestoch zaznamenaných celkovo asi 850 traktorov.

Dánska vláda čelí zatiaľ najväčšej kríze počas pandémie koronavírusov, keď začiatkom novembra nariadila zabitie všetkých noriek chovaných na farmách, aby sa zabránilo šíreniu nových koronavírusov. Na tamojších farmách s norkami sa našla mutovaná forma nového koronavírusu, ktorá sa rozšírila aj medzi ľuďmi. Kabinet však neskôr pripustil, že nariadenie nemá právny základ.

Vláda nariadila zničenie všetkých noriek po tom, čo vedci zistili, že zmutovaný kmeň nového koronavírusu oslabil schopnosť tvorby protilátok a mohol by spôsobiť neúčinnosť budúcich vakcín. AP však uvádza, že neexistujú dôkazy na podporu tvrdenia, že mutovaný kmeň je odolnejší voči možnej vakcíne.

V súvislosti s nariadením vylúčiť všetky norky sa v stredu rozhodol rezignovať dánsky minister pre výživu a rybolov Mogens Jensen. Zo striedačky miesto neho narýchlo vybehol Rasmus Prehn.

V Dánsku doteraz strávili asi deväť miliónov noriek, čo predstavuje viac ako polovicu ich populácie v krajine, píše DPA.

Podľa štúdie univerzity v Aarhuse v posledných týždňoch poklesla dánska dôvera vo vládu po nariadení eliminovať všetky norky v krajine. V polovici novembra dôverovala vláde zhruba polovica respondentov v porovnaní s údajmi z júla tohto roku, keď vláde dôverovalo viac ako 75 percent respondentov. Vláda napriek klesajúcej popularite navrhla legislatívu zakazujúcu chov norkov do konca roku 2021.

READ  Koronavírus ONLINE: Viac ako 1 800 nových prípadov oznamuje Krajčí rázne opatrenia

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close