Hlavné správy

Dcéra a vnuk dcéry muža Fitzburgovcov utiekli z Ukrajiny

Fitzburg – Fitzburgova dcéra a malý vnuk opúšťajú formálnu rutinu odchodu a utekajú z vojnou zničených ukrajinských hraníc počas sedemmíľovej plavby.

William Hubbard povedal, že sa v nedeľu večer na Slovensku opäť stretol so svojou 19-ročnou dcérou Aislyn Hubbard a 9-mesačným vnukom Seraphimom a Aislin ukrajinským priateľom.

Podľa Williama Hubbarda bol pár pred dosiahnutím slovensko-ukrajinskej hranice nútený prejsť so svojím dieťaťom cez hory, údolia a lesy.

„Sme v bezpečí,“ povedal z hotela v meste Kosciuszko na Slovensku. „Sme v EÚ, sme slobodní.“

Aislyn Hubbardová odišla pred mnohými rokmi do ukrajinského hlavného mesta Kyjeva študovať balet. Uprostred infekcie COVID-19 otehotnela so Seraphim. William Hubbard, chirurg chodidiel a členkov vo Fitzburgu, povedal, že jeho dcéra sa kvôli Covitu-19 rozhodla rodiť doma namiesto toho, aby sa narodila v nemocnici. V dôsledku toho jeho syn nemal rodný list ani žiadne iné identifikačné doklady.

Pred ruskou inváziou odletel William Hubbard na Ukrajinu, kde hľadal certifikované testovanie DNA, aby dokázal Seraphimovo občianstvo. Na ceste späť do Massachusetts kypelo napätie medzi Ukrajinou a Ruskom. William Hubbard sa rozhodol rýchlo vrátiť do centra vojnovej zóny v snahe vyhnať svoju dcéru a vnuka z krajiny.

Na spiatočnej ceste na Ukrajinu sa pred prekročením hraníc do vojnou zničenej krajiny zastavil v tureckom Istanbule a vo Varšave a tureckom Krakove. William Hubbard sa neskôr stretol vo svojom byte, aby zobral svoju dcéru a Serafima z Ukrajiny.

„Je to cesta z pekla do ich domova,“ povedal William Hubbard. „Len čo som sa dostal do jej bytu, celá budova sa triasla, okná sa triasli, v pozadí vybuchovalo delo.“

William Hubbard, jeho dcéra a vnuk, si so štyrmi mačkami svojej dcéry urobili dvojdňový výlet na hranicu medzi Ukrajinou a Slovenskom. Tam čakali na oficiálne dokumenty z USA a Ukrajiny a súhlas vlády, aby sa dostali do bezpečia.

READ  Česká republika blokuje rozhodnutia Slovenska o expanzii, čo signalizuje porážku Bulharska

Podľa Williama Hubbarda asi pred 10 dňami všetkých troch udusili ukrajinské úrady, ktoré im povedali, že nemôžu prekročiť hranicu so Seraphimom, aj keby mali fotografie narodenia a testy DNA dokazujúce jeho občianstvo. Trojicu neskôr zatkli pre podozrenie z únosu detí a zadržali v armádnom záchytnom tábore.

„Naozaj nemajú žiadny právny dôvod na to, aby s nami zaobchádzali,“ povedal William Hubbard. „Neviem, ako nás prinútia do toho tábora. Povedal som svojej dcére, že nemôže odísť, ale sú so zbraňami, takže nemáme na výber.“

O týždeň neskôr bolo rodine Hubbardových dovolené opustiť tábor a presťahovať sa do hotela. Keďže neexistovala jasná cesta, ako opustiť krajinu, vymysleli plán, ako prejsť cez ukrajinskú hranicu na Slovensko, pričom sa vyhli formalitám.

„Neexistuje žiadna vôľa,“ povedal William Hubbard. „Zostaňte na Ukrajine a čakajte na zázrak, zostaňte na Ukrajine, kým ministerstvo zahraničných vecí USA neurobí ďalší zázrak, alebo chyťte býka za rohy a utekajte k hraniciam.“

Keď sa Aislinn Hubbard a jej priateľ dopočuli o ich probléme na hranici, pripojili sa k nim na dvoch testovacích trasách na Slovensko bez Serafima. V sobotu si manželia vyzdvihli bábätko a všetci traja odcestovali.

Keď William Hubbard zistil, že hranicu prekročili bezpečne, išiel na ukrajinský hraničný priechod, kde mu bolo udelené povolenie opustiť krajinu. Všetci štyria sa stretli na Slovensku, čím sa skončila tragická cesta.

William Hubbard povedal, že sa plánuje vrátiť do Fitchburgu, zatiaľ čo Eiseline Hubbard, jej priateľ a Seraphim budú v Európe.

Cestovanie po vojnou zničenej krajine bolo jedným z najznepokojujúcejších zážitkov, aké kedy William Hubbard zažil. Vyjadril ľútosť tým, ktorí stále bojujú v rámci hraníc krajiny.

„Vidím všetkých týchto zranených,“ povedal William Hubbard. „Keď vidíte všetky tieto ženy so svojimi malými deťmi, na ich tvárach je výraz úplnej frustrácie.

READ  Na Slovensko dorazila druhá loď taiwanskej darcovskej pomoci Ukrajine

„Veľmi sa teším domov,“ dodal. „Pravdupovediac, môže mi trvať mesiace, kým všetko strávim a uvediem do praxe.“

Na podporu rodiny Hubbardových bol zriadený účet GoFundMe https://bit.ly/3CT5WmC.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close