Hlavné správy

Deficit rozpočtu USA dosiahol rekordných 3,1 bilióna dolárov

Rozpočtový deficit USA v minulom roku dosiahol rekordných 3,132 bilióna dolárov (2,6 bilióna eur). To je viac ako dvojnásobok súčasného maxima.

V porovnaní s predchádzajúcim rokom sa deficit viac ako strojnásobil. Oznámilo to dnes americké ministerstvo financií. Zvýšenie deficitu je dôsledkom vysokých vládnych výdavkov spojených s pandémiou covid-19.

Fiškálny rok v Spojených štátoch začína v októbri a končí v septembri. Predchádzajúci rekordný deficit z fiškálneho roku 2009, keď vrcholila globálna finančná kríza, bol 1 416 biliónov dolárov.

Rozpočtové výdavky sa v uplynulom fiškálnom roku zvýšili o viac ako 2,1 bilióna na 6,55 bilióna dolárov, predovšetkým v dôsledku zvýšenia nákladov na zdravotnú starostlivosť a opatrení na podporu ekonomiky počas koronárnej krízy.

Naproti tomu rozpočtové príjmy klesli o 43 miliárd dolárov na 3,42 bilióna dolárov, informovala agentúra Reuters.

Hrubý domáci produkt USA poklesol v druhom štvrťroku o rekordných 31,7 percenta v dôsledku koronavírusu za celý rok po päťpercentnom poklese v prvom štvrťroku.

Očakáva sa však, že najväčšia svetová ekonomika sa v treťom štvrťroku výrazne oživí. Podľa prieskumu Národnej asociácie podnikových ekonómov analytici odhadujú, že ročná miera rastu HDP bola 25 percent.

READ  Americký diplomat sa zúčastnil pietnej spomienky na bývalého prezidenta

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close