Ekonomika

Democratic Digest: Finančná strata EÚ je o krok bližšie k Poľsku a Maďarsku

Nezávislá infekcia; Český spoločný nepriateľ č.1

Žiadne zablokovanie, žiadne zatváranie škôl, žiadne obmedzenia povinného očkovania a odmietnutia očkovania: nastupujúca česká vláda v stredu sľúbila krajine mimoriadne voľnú pandémiu.

Vláda 19 počas štyroch rokov vlády predpovedala, že „budeme s vami a musíme sa s tým naučiť žiť“, pričom čakala na premiéra Petra Fialu. Vyhlásené „Túto vlnu už nemožno zastaviť. Musíme chrániť zdravotný systém.“

Sľúbil však, že nebude zatvárať školy, kým bude nová vláda, možno trochu unáhlene. Babiš napokon podľahol nebezpečenstvu štvrtej vlny obmedzenia prístupu k službám a podujatiam pre neočkovaných, no aj ten krok odpadne, prisľúbil Fiala.

Podobne ako odchádzajúca vláda, aj nová päťkoalícia vyhlásila, že očkovanie je jedinou cestou k normálu. Povinné pichnutia však neprichádzajú do úvahy, zdôraznil nastupujúci minister zdravotníctva Vlastimil Válek. Nová vláda namiesto toho presvedčí 40 percent alebo viac neočkovaných ľudí, aby si dali bodnutie. Ako bude kampaň fungovať, Valek nevysvetlil.

Po tom, čo krajine povedali, čo nemá robiť, sa plány nadchádzajúcej vlády zdajú byť trochu obmedzené. Zlepší sa účinnosť skúšania a režimy, zvýši sa účinnosť zdravotného systému a skráti sa interval medzi druhou dávkou a posilňovacou dávkou z jedného mesiaca na päť. Zatiaľ čo deti dostanú na Vianoce víkendy navyše, ľudia budú vyzvaní, aby obmedzili sociálnu interakciu.

V utorok bolo zistených 25 864 nových prípadov COVID-19, čo je najväčší nárast od vypuknutia epidémie a posledný zo série rekordných hodnôt za posledné dni. 5 650 ľudí bolo hospitalizovaných s vírusom a 799 je v kritickom stave.

Jedným z tých v nemocnici bol aj prezident Miloš Zeman, ktorý si vo štvrtok užil veľmi krátku ochutnávku nezávislosti.

Hlavu štátu dnes ráno prepustili z Ústrednej vojenskej nemocnice (UVN) v Prahe, kam ho takmer po siedmich týždňoch previezli na intenzívnu starostlivosť. Prvou úlohou v jeho pláne bolo v piatok vymenovať Fialu za premiéra. O niekoľko hodín neskôr, po pozitívnom teste na Covit-19, sa však prezident vrátil do UVN.

READ  Obaja vodcovia koalície stratili značnú podporu

Trojhlavá hlava štátu je asymptomatická, ale musí byť hospitalizovaná kvôli monitorovaniu, uvádzajú správy. Fiala si na nástup novej vlády bude musieť počkať ešte dlhšie. Nový termín jeho vymenovania prezidentská kancelária neoznámila.

Nie každá časť štátneho aparátu je taká istá v boji proti dopadu epidémie. Českí špióni tento týždeň informovali, že koronavírus im skomplikoval život. „Epémiu COVID-19 možno označiť za dokonalú čiernu labuť spravodajských operácií,“ uviedla vo vyhlásení Česká služba informačnej bezpečnosti (BIS). Výročná správa za rok 2020.

Hoci koronavírus výrazne znížil aktivitu v špionážnom priemysle, ovplyvnil jeho vlastnú prácu v snahe čeliť hrozbe, ktorú predstavujú Rusko, Čína a Irán, uviedla spravodajská agentúra.

„Hoci kontrolné opatrenia obmedzujú vstup a cestovanie agentov a predstaviteľov cudzích spravodajských služieb v našom regióne, vážne zasahujú aj do „spravodajských operácií BIS,“ uvádza sa v správe.

Na čele rebríčka hrozieb je Rusko a Čína, pričom BIS ako dôvod uviedla prvý pokus Čechova zasiahnuť do tendra na rozšírenie jadrovej elektrárne Dugovani. Obe východniarske legendy vypadli z turnaja začiatkom tohto roka.

Ďalšími kľúčovými témami, ktorými sa BIS v roku 2020 zaoberala, sú kybernetické útoky cudzích mocností a dezinformácie zamerané na podkopávanie demokracie. Epidémia vyvolala najmä nárast dezinformácií, ktoré sa pridali k neustálej kritike liberálnej demokracie a členstva v EÚ. NATO

ŠtB upozorňuje, že podobné hrozby môžu byť pre BIS v budúcnosti veľkým problémom.

Postavila sa proti ruským pokusom vykresliť BIS 2020 ako obhajcu nezávislosti a chrániť zariadenia zakázané v rámci sankcií EÚ. Čína bola zároveň zaneprázdnená zveľaďovaním svojho imidžu medzi českými ľuďmi v snahe destabilizovať vzťahy medzi českými politikmi a Taiwanom.

V jasnom varovaní BIS ukázala prstom na všetkých čínskych občanov. „Otázka, kto je dôstojník čínskej spravodajskej služby a kto nie, sa stáva zastaranou,“ uvádza sa v správe. „Podľa čínskych zákonov týkajúcich sa národnej spravodajskej služby môže byť každý čínsky občan povinný plniť želania a záujmy čínskych spravodajských služieb.“

READ  V Slovenskej republike už Huawei v našich sieťach nepočítame

Hoci sa hrozby zo strany Ruska a Číny stali kľúčovým prvkom každoročnej mediálnej kampane BIS, Irán je nové meno.

Činnosť Teheránu bola po celé desaťročia tichá, ale Islamská republika je teraz veľmi aktívna, uvádza správa. Hlavnou destináciou v Českej republike je Rádio Firta so sídlom v Prahe, ktoré prevádzkuje vláda USA Rádio Slobodná Európa / Rádio Liberty. Vzdelávanie, najmä technická veda, je ďalšou dôležitou oblasťou záujmu.

Ako vždy, ani tohtoročnú správu BIS zrejme neuvíta prezident Ziemann, ktorý v minulosti nazval členov agentúry „bososmi“ za to, že sa odvážili ísť proti jeho snahám o budovanie vzťahov s Ruskom a Čínou. Volebné víťazstvo demokratov a jeho pokus zosadiť riaditeľa BIS Michaela Goudelku však už zrejme neuspejú.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close